28. januára 2020

Namiesto neprestajného nakupovania detského oblečenia vždy v momente, keď ratolesť podrastie, si ho rodičia môžu prenajať. To je ideou projektu Eko KoloVrátok, za ktorým stoja dve mamy trápiace sa s kopami oblečenia po svojich ratolestiach. 

Prehodnocovanie životného štýlu, jedálnička, minimalizmus ako nový smer. Ekológia a udržateľnosť sa čím ďalej, tým viac dotýkajú každého aspektu ľudského života. A to už od plienok. Práve preto sa Slovenky Lucia a Jaroslava rozhodli založiť projekt, ktorým prenášajú ekologickú zodpovednosť aj na tých najmenších.

Silvester v oblečení od dizajnéra nie je sci-fi.
Iniciatíva Rent a runway funguje aj u nás

Funguje v podstate na podobnom princípe ako iniciatíva Rent a Runway. Avšak kým v tom prípade si ženy prenajímajú dizajnérske kúsky z módnych prehliadok, ktoré sa často dajú využiť iba pri špecifických príležitostiach, Eko KoloVrátok funguje na princípe prenájmu oblečenia pre bábätká.

Problém preplnených skríň

Podstata projektu je vystihnutá už v jeho samotnom názve — požičať si a následne vrátiť detské oblečenie do kolobehu, aby si ho iní rodičia mohli opäť prenajať. „Celý príbeh sa začal ešte pred pár rokmi, keď si jedna z nás ako čerstvá mama prečítala krátky článok o systéme požičiavania balíkov s detským oblečením v krajinách severnej Európy,“ vysvetľujú pre Forbes zakladateľky projektu Jaroslava Šulejová a Lucia Podhorná. Podobne ako množstvo rodičov sa aj ony trápili s množstvom detského oblečenia, ktoré sa kopilo v skriniach.

Eko KoloVrátok vznikol podľa ich slov predovšetkým z ekologických dôvodov, avšak ako dodávajú, výhody sú aj finančné. Prenájom je okrem toho vhodný aj preto, že detské oblečenie sa často neopotrebuje, keďže z neho deti rýchlo vyrastú. „Aj preto vznikol Eko KoloVrátok. Spája v sebe návrat tradícií spojených s kvalitnými biobavlnenými materiálmi, šitými priamo na Slovensku, ktoré sú odovzdané do kolobehu,“ dopĺňa Šulejová. 

Takto približne vyzerá obsah jedného balíčka. Foto: Eko Kolovrátok

Dnes sú v ponuke dve verzie balíčkov pre batoľatá – zimný a letný variant. Zimný balíček sa skladá z 15 kusov oblečenia, ten letný obsahuje o jeden kúsok viac. Balíčky sa prenajímajú za 44 eur na mesiac. Keď bábätko vyrastie, rodič si len jednoducho prenajme balíček s väčšou veľkosťou. Keďže deti rastú často naozaj ako z vody, týmto spôsobom sa eliminujú kopy oblečenia naskladaných v skriniach. 

Z domáceho čistiacieho prostriedku urobili biznis.
Jedným koncentrátom umyjete ovocie aj podlahy

V tomto prípade však môže mať veľa rodičov obavy, ako bolo s oblečením, ktoré si prenajíma, zaobchádzané alebo ako bolo vyčistené. Aby si balíčky zachovali kvalitu, každý sa dá požičať maximálne päťkrát. „Vieme totiž, že iba vtedy, ak budeme ponúkať kvalitný produkt, sa môže Eko KoloVrátok točiť naďalej dookola. A o tom chceme presvedčiť tých, ktorí majú k takémuto typu služby nedôveru a pociťujú obavy,“ dopĺňa Šulejová s tým, že po vyradení bude oblečenie putovať do nemocníc, detských domovov a krízových centier. 

Nie všetko je vhodné na prenájom

Súčasťou balíčka sú okrem toho aj bio pracie prášky a certifikované žlčové mydlo na škvrny. Tým sa podľa majiteliek zabezpečí, aby sa oblečenie pralo šetrne, aj keď je prenajaté. No aj predtým, kým si ho prenajme nová rodina, je profesionálne vyčistené. 

Požičiavanie zatiaľ funguje formou objednávok cez email, e-shop chcú zakladateľky dokončiť do marca. Tento rok okrem toho plánujú rozšíriť ponuku napríklad o prenájom zimných kabátikov či detských vakov, ktoré môžu byť obzvlášť drahé a deti ich využijú len niekoľkokrát. 

Minulý rok prial ženám v startupoch.
Počet zakladateliek je najvyšší za posledné roky

Zakladateľky projektu sa inšpirovali fungovaním prenájmu v zahraničí. Tamojší odborníci však pri tejto téme upozorňujú, aby sa ani pre požičiavaní nezabudlo na zdravý úsudok. Kým oblečenie sa čistí pravidelne a jeho opotrebovanie je pri bábätkách minimálne, to, čo by sa nikdy nemalo prenajímať, sú napríklad matrace z postieľok alebo detské sedačky do auta. A to nielen z hygienických, ale aj bezpečnostných dôvodov. Oproti preplneným skriniam a taškám s takmer novými detskými vecami je však tento zoznam naozaj úzky.

Ak máte ako rodičia stále pochybnosti o tom, že prenájom dupačiek je novým „normálom“, skúste si urobiť prepočet, koľko peňazí miniete na oblečenie svojho potomka a koľko by vás stálo, keby si kolekcie pravidelne prenajímate. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk