6. júla 2020

Snažíte sa vo svojej domácnosti žiť zelenšie a ekologickejšie? Ak odpoviete áno, potom je tu druhá otázka. Aká ekologická je vaša kancelária? Vidíte na každom kroku plastové nádoby v dávkovačoch na vodu? Na stoloch plastové poháre či jednorazové obaly z jedální? Riešením je, že sa firma rozhodne zmeniť kanceláriu na eco-friendly priestor. Pomôže planéte a môže tak pritiahnuť aj talentovaných ľudí.

Týmto krokom si zamestnávateľ môže získať rešpekt svojich zamestnancov a tiež širšej verejnosti, keďže téma udržateľnosti je stále atraktívna, myslí si Veronika Maťašovská z internetového portálu Zemito.sk. Podľa nej ani neplatí mýtus, že ekologickejšie alternatívy sú oveľa drahšie, čo je jedným z dôvodov, prečo firmy váhajú pristúpiť k zmenám na pracoviskách. Sú však na omyle, opak je pravdou.  

V ekológii nie som dokonalá, hovorí propagátorka zero waste, ktorá stojí aj za známou konferenciou

Z dlhodobej perspektívy sa podľa Maťašovskej všetky opatrenia vedúce k udržateľnejšiemu životu v kanceláriách finančne oplatia, pretože vychádzajú z princípov cirkulárnej ekonomiky. „Jej cieľom je predovšetkým predchádzať vzniku odpadu a  ak už musí vzniknúť, využiť ho ako zdroj. Eliminovanie vzniku odpadu sa výrazne odrazí na financiách vynakladaných za odvoz a spracovanie odpadu, ale  eliminovanie odpadu je len jedna z  položiek, na ktorej možno ušetriť,“ vysvetľuje. 

Dážďovky na podporu tímového ducha

Jednou z najväčších devíz eco-friendly kancelárskych priestorov je ich schopnosť pozitívne ovplyvniť a formovať firemnú kultúru. „Čím je pracovné prostredie kvalitnejšie, tým väčší výkon v  práci dokážu zamestnanci odovzdať,“ vraví Maťašovská. Preto by ľudia, ktorí vo svojich domácnostiach žijú zelenšie a ekologickejšie, mali mať rovnakú možnosť aj na pracovisku.  

O eco-friendly kanceláriách hovorí Veronika Maťašovská. Foto: archív Veroniky Maťašovskej

Ostatných zamestnancov, ktorým slovné spojenie „udržateľnejší život“ nič nehovorilo, môže eco-friendly pracovisko inšpirovať. Nuž, a zároveň sú takéto kancelárie lákadlom a motiváciou pre uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú oveľa vyberavejší než v minulosti. „Najmä v poslednej dekáde sa aktívne zaujímajú o to, v akom prostredí budú svoju prácu vykonávať,“ ozrejmuje.

Pandémia a klíma: Po odznení kríz sa emisie vracajú do pôvodných hodnôt, vraví klimatológ

Vytvorenie a budovanie eco-friendly kancelárie je podľa nej aktivitou, do ktorej sa môžu zapojiť všetci zamestnanci. Dokáže byť aj nástrojom na upevňovanie a utužovanie vzťahov na pracovisku. Spoločný cieľ posúva komunitu vpred a dokáže spestriť i rutinu.

„Povedzme, že firma sa rozhodne spracovať bioodpad pomocou vermikompostéra a  dá za úlohu jednotlivým oddeleniam, aby sa starali o  dážďovky, ktoré v ňom bioodpad premieňajú na kvalitný kompost. Je to nový vtipný podnet, ktorý dokáže spestriť všednú každodennosť pracovného dňa a  zároveň podporí tímového ducha. O ekologickej stránke ani netreba hovoriť. Spracovanie bioodpadu je veľká a dôležitá téma,“ hovorí Maťašovská.

Zamestnanci potrebujú návod

Dôležitá je teda otázka, s akými zmenami by mali prísť zamestnávatelia, ktorí chcú premeniť svoje kancelárie na eco-friendly priestory. „V podstate neexistuje jedno univerzálne odporúčanie, pretože v tomto prípade sú rozhodujúcimi faktormi napríklad veľkosť firmy a aj jej finančné možnosti. Nie každý si môže dovoliť všetko a  hneď,“ upozorňuje Maťašovská a nižšie radí kroky, ktoré možno podniknúť:

  • Malé firmy: Začať môžu napríklad čapovanou drogériou. Nemusia nakupovať stále novú v ďalších plastových obaloch. Je to malá zmena, ale výsledok je okamžitý. Pokiaľ sa k malým zmenám postupne pridávajú ďalšie, výsledok bude stáť za to.  
  • Veľké firmy: Základom je komplexná analýza. Pozrieť by sa mali na svoje hospodárenie s odpadmi, energiami, kancelárskymi i drogistickými prostriedkami. Následne by mali vypracovať stratégiu opatrení a postupov.  

„Užitočné môže byť aj vytvorenie takzvaného firemného desatora,“ radí. V ňom by mali firmy pokryť každú oblasť svojho hospodárenia, nech už ide o stravovanie zamestnancov v kancelárii, alebo používanie papiera a ďalších kancelárskych potrieb. „Ľuďom treba dať návod, ako sa správať udržateľne, vysvetliť príčiny týchto zmien a dopady,“ dopĺňa. A ako by body desatora eco-friendly kancelárií mohli vyzerať? Pre lepšiu predstavu uvádza Maťašovská príklad, ako je možné jeden z nich naformulovať: 

Jedenie a pitie v kancelárii 

  • Pite z vlastnej, opakovane použiteľnej fľaše. 
  • Desiatu a obed si nechajte zabaliť do opakovane použiteľných nádob. 
  • Zvyšky zeleniny a ovocia vyhadzujte do nádoby na bioodpad či do vermikompostéra 

Bez vzdelávania ani na krok

„Z  nášho pohľadu je kľúčové nielen zaviesť opatrenia, ale aj o  nich informovať zamestnancov. Nestačí iba nakúpiť nádoby na triedenie odpadu. Celý tento proces bude mať zmysel len vtedy, ak ľudia pochopia, prečo je to dôležité. Inak bude aj tak väčšina odpadu končiť v zmesovom odpade,“ vysvetľuje Maťašovská možné prekážky pri zavádzaní zmien. 

I premena pracoviska na zelenší a ekologickejší priestor si vyžaduje čas, trpezlivosť a opakované vysvetľovanie či odôvodňovanie dôležitosti zavádzaných opatrení. Ideálnou voľbou je vzdelávací program, ktorý by podľa nej neovplyvnil iba život zamestnancov na pracovisku, no v  ideálnom prípade bude pre nich prínosom aj v osobnom živote. Jednoducho tí, pre ktorých bola udržateľnejšia domácnosť veľkou neznámou, by si mohli zmeny zaviesť aj doma.  

Zapojenie zamestnancov do aplikácie jednotlivých opatrení je veľmi prínosné, pretože ich naďalej motivuje k  dodržiavaniu nastolených zmien, prípadne sami prichádzajú s  riešeniami na udržateľnejšie pracovné prostredie. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?