21. augusta 2019

Portál TripAdvisor nedávno zverejnil zoznam najpopulárnejších zábavných parkov sveta. Hodnotenie bralo do úvahy kvantitu a kvalitu online recenzií počas 12 mesiacov a na ich základe portál zostavil viacero rebríčkov. Toto je top 10 zábavných parkov Európy.

10. The Milky Way Adventure Park

Clovelly, Spojené kráľovstvo

Ziggy’s Blast Quest kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe
Tento rok je najväčšou novinkou interaktívny kolotoč Ziggy’s Blast Quest. Foto: The Milky Way Adventure Park/Instagram

Rodinný zábavný park začínal pred 35 rokmi, a to len s jednoduchými atrakciami na farme. Založili ho manželia Trevor a Christine Stanbury a už piaty rok po sebe bol zaradený medzi najlepšie parky v Európe. Ponúka vnútorné aj vonkajšie atrakcie.

9. Parc Asterix

Plailly, Francúzsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe parc asterix
Novinkou tejto sezóny je 4D kino s pohyblivými sedadlami, vôňou a špeciálnymi efektmi. Foto: Parc Asterix/Instagram

Parc Asterix sa nachádza asi hodinu cesty od Paríža a tento rok oslávil svoje 30. narodeniny. Prídu si tam na svoje starší dobrodruhovia aj mladšie deti, ktoré môžu potešiť napríklad postavy z rozprávky Asterix a Obelix.

8. Paultons Park

Romsey, Spojené kráľovstvo

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe Paultons park
Zaujímavým konceptom je napríklad „Stratené kráľovstvo“, ktorého súčasťou sú „živé dinosaury“ či mohutná horská dráha. Foto: Paultons Park/Instagram

Najlepší park Spojeného kráľovstva len nedávno oznámil obrovské investície do otvorenia novej časti, ktorá sa stane piatym svetom v rámci Paultons Park. Zatiaľ si návštevníci môžu vybrať medzi deviatimi horskými dráhami, vnútornou zónou na hranie a nafukovacím hradom.

7. Walt Disney Studios Park

Marne-la-Vallee, Francúzsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe Disneyland paris
Na svoje si tam prídu najmä staršie deti a dospelí návštevníci. Foto: Disneyland Paris

Jeden z dvoch parkov Disneyland vo Francúzsku, pričom tento konkrétne je zameraný na šoubiznis, produkciu filmov a zákulisie. Jeho poznávacím znamením je Earfell Tower, vodárenská veža podobná tej, ktorá bola inštalovaná na pozemku Walta Disneyho v Kalifornii. Vo februári minulého roka bola oznámená dvojmiliardová expanzia, ktorá rozšíri park o oblasti venované Marvelovkám, filmu Star Wars či Ľadovému kráľovstvu.

Malé hry, veľa zábavy. Tipy na hry, ktoré vám v kufri
zbalenom na dovolenku nezaberú veľa miesta

Walt Disney Studios je jedným z najnavštevovanejších zábavných parkov v Európe a jeho „sesterským parkom“ je Disney’s Hollywood Studios vo Walt Disney World na Floride.

6. Eftelling

Kaatsheuvel, Holandsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe Efttelling holandsko
Zábavný park sa nachádza uprostred prírody. Foto: Efttelling

Najznámejší holandský park, ktorý svoje brány po prvýkrát otvoril v roku 1952, je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Beneluxe. Nájdete tam vzrušujúce horské dráhy, zaujímavé atrakcie a predstavenia. Najnovšia atrakcia je inšpirovaná rozprávkou bratov Grimmovcov, Šesť labutí, no Eftelling je tiež domovom Popolušky či Červenej čiapočky.

5. Leolandia

Capriate San Gervasio, Taliansko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe leolandia
Leolandia je určená najmä pre mladšie deti. Foto: Leolandia/Facebook

Leolandia sa nachádza v severnom Taliansku a je určená najmä pre deti mladšie ako 10 rokov. Rozsiahly park sa skladá zo šiestich kľúčových oblastí a je možné si v ňom vybrať medzi 40 rôznymi jazdami. Zaujímavými sú nalodenie sa na pirátsku loď, jazda lokomotívou Tomáš či vodná jazda aj múzeum Leonarda da Vinciho.

4. Disneyland 

Marne-la-Vallee, Francúzsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe paríž disneyland francúzsko
Parížske letovisko je druhým Disney parkom otvoreným mimo USA, prvý otvorili v roku 1983 v Tokiu. Foto: Unsplash

Svoje brány otvoril zábavný park po prvýkrát v roku 1992 a jeho súčasťou je aj už spomínaný Walt Disney Studios Park. Disneyland je najpopulárnejším parkom v Európe, ktorý pritiahne každoročne 15 miliónov návštevníkov. Ľudia tam môžu navštíviť hrad Šípkovej Ruženky či domov potkana Remyho z rozprávky Ratatouille.

Kam zobrať deti na exotickú dovolenku?
6 top destinácií od rodiny travel blogerov

3. Europa-Park

Rust, Nemecko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe europark euro dance festival
Park má 13 toboganov aj aquapark a je domovom festivalu tanca Euro Dance. Foto: Europark/Instagram

Najväčší zábavný park v krajine sa nachádza na juhozápade Nemecka a skladá sa z 15 tematických prehliadok rôznych krajín Európy vrátane Portugalska, Grécka, Rakúska či Škandinávie. Každoročne ho navštívi viac ako 5,5 milióna ľudí z celého sveta.

2. Tivoli Gardens

Kodaň, Dánsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe kodaň dánsko
Tivoli Gardens je miestom konania rôznych divadelných predstavení a je aktívnou súčasťou kultúrnej scény mesta. Foto: Unsplash

Park bol otvorený 15. augusta 1843 a je druhým najstarším zábavným parkom na celom svete. Nachádza sa priamo v centre Kodani, hneď vedľa hlavnej železničnej stanice, a je známy najmä svojou drevenou horskou dráhou z roku 1914, ktorá funguje dodnes.

1. Puy du Fou

Les Epesses, Francúzsko

kolotoč zábavný park v anglicku top parky v európe puy du fou
Park priláka každý rok približne dva milióny návštevníkov. Foto: Puy du Fou

Puy du Fou sa nachádza v regióne Vendée v západnom Francúzsku. Po parížskom Disneylande je druhým najpopulárnejším tematickým parkom v krajine, ktorý v minulosti získal viaceré medzinárodné ocenenia. Funguje od roku 1977 a dnes je rozdelený do 26 hlavných šou, ktoré ponúkajú veľkolepú prechádzku minulosťou. Definujú rôzne obdobia histórie a ich súčasťou sú rekonštrukcie rytierskych zápasov, kone, vtáky, ohňostroje a mnoho iného.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk