6. júla 2019

Chcete sa zbaliť na dovolenku a miesta v kufri je málo. Na veľké krabice s obľúbenými stolnými hrami zabudnite. Nechajte ich doma a siahnite po malých hrách, ktoré vám aj vašim ratolestiam prinesú rovnako veľa zábavy.

Tipy na kompaktné hry pre Forbes Slovensko spísal naslovovzatý odborník – Peter Černák, otec dvoch dcér a spolumajiteľ spoločnosti 3via, ktorá prevádzkuje e-shop a predajne so spoločenskými hrami iHRYsko. Možno vás niektoré jeho odporúčania inšpirujú.

Pirátska hra Moje zlato pre menších námorníkov je o zbieraní pokladov. Hádžete kockami, symbolmi na nich odomykáte truhlice a lúpite vzácnosti.

Vymysleli jedinečné drevené puzzle. Prečo? Lebo Mädveď, tvrdia traja spolužiaci

V hre Poznáš… čo je inak? potrebujete pozorné oči a dobrú pamäť – prvý z vás, ktorý si všimne, aký detail sa zmenil na vyložených kartičkách, získa odmenu. Zbavia sa malé deti, ale aj rodičia.

Päť vecí, ktoré ma naučili hry. Pomáhajú nastaviť si ciele

Pre väčšie deti (a istotne pre celé rodiny, ale aj partie kamarátov) je zábavný Duplik plný kreslenia. Nedeste sa, v tejto hre vyhrávajú nie najväčší umelci, ale tí, ktorým sa akokoľvek čarbavým a vtipným spôsobom podarí zachytiť tie správne detaily.

Cez prázdniny ostali školy prázdne, ale na tú vašu útočia zombíci! Musíte sa im spoločne postaviť a školu ochrániť. V hre Zombie Kidz spolupracujete, trvá krátko a má veľmi jednoduché mechanizmy, je skvelá pre rodiny s deťmi. A má jednu zaujímavú vlastnosť – rozvíja sa, pribúdajú v nej nové postavičky, pravidlá, hra rastie spolu s vami.

Rýchlosť a bystré oko v obľúbenej téme… v hre Dobble Harry Potter zistíte, ako ste na tom s postrehom.

Aj vo vzdialených končinách si môžete preveriť vedomosti o vlastnej krajine. Timeline Slovensko nie je obyčajná kvízová hra, ukladáte v nej kartičky rôznych momentov našich dejín na časovú os. Hra je pre väčších hráčov, aby čo-to vedeli. V krásnej darčekovej plechovke prekoná aj dlhé cesty.

Nie súboj, ale spolupráca myslí je potrebná v Hanabi. Vašou úlohou je v správnom poradí vykladať karty z ruky. Ale je v tom háčik. Vlastné karty nevidíte, poznáte iba karty spoluhráčov. A tak si musíte pomáhať.

Na bláznivú nôtu je párty hra Výbušná koťátka. Robíte v nej všetko pre to, aby vaše mačiatko nevybuchlo a vydržalo všetky podlé útoky ostatných hráčov. Smiech zaručený, pravidlá pohodové.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Foto: Archív iHRYsko, úvodná ilustračná fotografia: Unsplash