Vyrábajú netradičné drevené puzzle, ktoré žiakom na školách, ale aj dospelým pomáha zostať hravými a zároveň sa niečo naučiť. Traja spolužiaci z katedry architektonickej tvorby VŠVU vymysleli hry, ktoré upútajú nielen svojou estetickou a ekologickou stránkou, ale aj edukatívnym rozmerom.
Rôzne sady drevených puzzle a pexesá vyrábajú pod názvom Lebo Mädveď. Ten je odvodený od ich postoja k životu. „Nepotrebujeme dôvody na tvorbu, proste tvoríme. Prečo? Lebo Mädveď,“ hovorí 29-ročná Erika Beňuška, ktorá je momentálne na materskej dovolenke a zároveň je aj „srdcom“ projektu a stará sa o jeho chod.
Projekt výroby netradičných didaktických pomôcok funguje ako občianske združenie a vznikol, keď (vtedy 25-ročný) Popradčan Juraj Horňák pred dvomi rokmi urobil bratovi na Vianoce skladaciu mapu Slovenska. „Jeho brat Tomáš je veľký cestovateľ, pozná svet, ale čo sa týka Slovenska, mal stále medzery. V okruhu rodiny a známych táto hra zožala extrémny úspech a prvé objednávky boli na svete.“
Poskladajte si puzzle Slovensko z regiónov, okresov či krajov. Alebo radšej skúsite dať dohromady Bratislavu? Foto: Archív Lebo Mädveď
Ako dodáva Erika Beňuška, Juraj sa preto rozhodol projektu dať poriadnu formu a vytvoriť reálny produkt: náučnú hru Mapuzzle Slovensko. „Téma hry a vzdelávania nás zaujala natoľko, že sme sa rozhodli jej naďalej venovať svoju energiu.“
V tíme Lebo Mädveď je okrem Eriky a Juraja zaangažovaný aj ich ďalší spolužiak z VŠVU Patrik Olejňák, ktorý je „rukou“ projektu keďže vyvíja a navrhuje konkrétne technické riešenia produktov. Tento mladík má 24 rokov, pochádza z Košíc a momentálne je na študijnom pobyte v Izraeli.
Všetkých troch spojila túžba vytvárať niečo užitočné a mať za sebou hmatateľné výsledky. „Milujeme vzdelávať sa. Veríme, že dobré vzdelanie je základom lepšej budúcnosti. Zároveň nás fascinuje fenomén hry. Hrať sa je prirodzená vec, avšak nie vždy je využitý aj potenciál vzdelávať sa hrou. Hra má jedinečnú možnosť odovzdávať ľuďom informácie a inšpirácie prirodzenou a nenútenou formou,“ vysvetľuje Erika Beňuška.
Nápady na nové produkty najprv vymyslia, často vznikajú aj náhodne počas brainstormingu. Potom svoje nápady prenesú pomocou počítačov do podoby funkčného prototypu. Následne ich podklady vygravíruje a vyreže laser na základe vložených dát. Napokon dieliky očistia a hry skompletizujú.
Keďže ich produkty sú didaktickou pomôckou, nájdu sa už napríklad aj v niektorých základných školách na Slovensku, čo tím nesmierne teší. Ako hovorí Erika Beňuška, skladačky Mapuzzle obľubujú nadšenci geografie, Slovenska alebo jednoducho ľudia, ktorí majú radi spoločenské hry.
Svoje produkty sa snažia okrem e-shopu predstaviť verejnosti aj na rôznych podujatiach, trhoch, kde sa ktokoľvek môže zahrať a otestovať svoje vedomosti. Aktuálne tiež dohadujú spolupráce s kamennými obchodmi v Bratislave, už dnes si však ich produkty môžu zákazníci kúpiť napríklad v bezobalovom obchodíku Neobaluy v Poprade.
Šalené pexeso. Žiadny z dielikov nie je identický s iným, páry nájdete na základe hustoty geometrického obrazca. Foto: Archív Lebo Mädveď
Od ľudí dostávajú na svoje produkty veľmi pozitívne odozvy a práve to ich ženie dopredu. „Ľudia sú hravé tvory. Keď máme stánok na podujatiach, je veľmi často obkolesený hrajúcimi sa ľuďmi. Mapuzzle baví rovnako deti ako dospelých, malí trénujú jemnú motoriku a veľkí zase vedomosti,“ hovorí Erika Beňuška.
Aktuálne sa v ich portfóliu nachádzajú mapy Slovenska zvané Mapuzzle, kde si môžu hráči poskladať Slovensko z jednotlivých dielikov – okresov, regiónov, alebo krajov. Na rovnakom princípe funguje ich Mapuzzle Bratislavy s jednotlivými mestskými časťami. V ponuke je aj takzvané „Šalené pexeso“. Na ňom je zaujímavé to, že ani jeden diel v ňom nie je rovnaký. Pár je však možné nájsť na základe hustoty geometrického obrazca.
A na čom novom pracuje tím Lebo Mädveď? „V tomto momente máme rozpracovanú Európu a susedné krajiny, plánujeme svet, trojdimenzionálne skladačky, ale chceli by sme ísť taktiež smerom regionálnej výchovy, kde vyvíjame aj kartové hry s edukatívnym charakterom,“ uzatvára Erika Beňuška.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]