18. júla 2019

Ktorý z riaditeľov významných spoločností z indexu S&P 500 mal v roku 2018 najvyšší plat? Ak by ste tipovali niekoho z odvetvia informatiky alebo internetu, tak by ste tipovali trocha vedľa. Ale nie zase tak veľmi vedľa, pretože spoločnosť, ktorej víťaz tejto súťaže šéfuje, má mnoho spoločného s technológiami aj internetom.

Lídrom tejto ligy za minulý rok bol David Zaslav, šéf skupiny Discovery. Za svoju prácu pre spoločnosť, ktorá vlastní množstvo televíznych a rozhlasových staníc (ich programy ako Discovery Channel, Animal Planet, Eurosport alebo Travel Channel sa vysielajú aj u nás a celkovo v takmer 220 regiónoch a krajinách sveta) si za rok 2018 domov odniesol 129,4 milióna dolárov v rôznej podobe. Tých 129 miliónov dolárov je pre ilustráciu približne súčet minuloročných tržieb Transpetrolu a poisťovne Union.

Prvý startup predal Yahoo, druhý Googlu
a tretí má hodnotu 500 miliónov dolárov

Zaslav pracuje na čele Discovery od roku 2006, prišiel tam z televíznej siete NBC. Jeho príchodom sa Discovery začala rozrastať a postupne investovala do viacerých spoločností, ktoré vytvárajú vysielací a digitálny obsah. Trhová kapitalizácia Discovery sa pod Zaslavovým vedením od roku 2006 posunula z 5 miliárd na približne 21 miliárd dolárov.

Ak by sme sa opýtali, či je pre akcionárov Discovery výhodné dať šéfovi firmy také vysoké odmeny, odpoveď sa dá nájsť napríklad v čísle návratnosti investície pre akcionárov. Tá bola v Discovery v roku 2018 na úrovni 10,5 %.

Necelá pätina zamestnancov dostáva 13. plat.
Prieskum ukázal, kto si polepší

Je paradoxné, že ak to porovnáme s rentabilitou pre akcionárov koncernu Disney, ktorá v roku 2018 dosiahla výšku 20,4 %, tak Zaslav si dokázal vyjednať veľmi výhodnú zmluvu. Šéf Disney Robert Iger totiž v roku 2018 zarobil zhruba polovicu z toho, čo Zaslav v Discovery, no stále to bolo slušných 65,6 milióna. Mimochodom, každý CEO, ktorého firma akcionárom priniesla aspoň to, čo do nej na začiatku roka investovali, bol úspešnejší ako celý index S&P 500. Ten totiž v roku 2018 poklesol o 6,2 %.

Platová nerovnosť sa zväčšuje

Typický riaditeľ spoločnosti z indexu S&P 500 zarobil v roku 2018 o 7 % viac ako rok predtým. Tých 7 % znamená zvýšenie o 800 000 dolárov na každého z nich, pričom priemerný zamestnanec v takej spoločnosti dostal oproti roku 2017 len o 3 % navyše. Stredná hodnota odmeny pre CEO týchto spoločností bola v roku 2018 vo výške 12 miliónov dolárov, takže polovici zo všetkých CEO cinklo viac ako 1 milión mesačne.

Väčšia časť odmeny pre vrcholových riaditeľov je vo forme opcií na akcie nimi riadených firiem a v čase rastúcich cien akcií sa takto postavené odmeny dostanú automaticky do vysokých čísiel. Veď index S&P 500 sa od decembra 2017 takmer nepretržite zdvíhal a z hodnoty 2238 dostal na dnešných 3030 bodov. Nehovoriac o tom, že mnohí CEO v rámci svojich kompetencií umožnili firmám, aby skupovali na burze svoje vlastné akcie. To vplýva na rast ich ceny, čo dáva vysokú mieru spokojnosti takým akcionárom, ako sú hedžové fondy a rôzne spoločnosti z odvetvia asset managementu. Takí akcionári potom s radosťou odsúhlasia odmeny pre predstavenstvo v miliónových sumách.

Dá sa vyžiť z 1 dolára?

Vo firmách, ktoré nepatria do indexu S&P 500, sú aj lepšie odmeňovaní šéfovia, no u veľkého počtu z nich sú odmeny postavené na ocenení majetku firmy pred IPO alebo výlučne len na opciách na firemné akcie. Ak sa pýtate, kto mal najnižší plat, tak existuje celé množstvo šéfov, ktorí si vyplácajú symbolický jeden dolár, ako napríklad Larry Page z Googlu či Elon Musk z Tesly.

Samozrejme, aj oni si na konci roka prídu na svoje, no všetko je v plnej miere závislé od výkonu a úspechu ich rozhodnutí a v neposlednom rade od nálady investorov, ktorí povedia, koľko je hodné zaplatiť za akcie nimi vedených spoločností. Je to do veľkej miery PR opatrenie, no v určitých prípadoch vysiela plat 1 dolár signál o uvedomelosti riaditeľa.

Jeden z prvých CEO, ktorý si skresal plat na 1 dolár, bol Lee Iacocca, nedávno zosnulý legendárny manažér automobiliek Ford a Chrysler. Ten si v období, keď ním riadený Chrysler požiadal o štátnu pomoc, znížil svoju výplatu na 1 dolár. Chcel tak dať najavo, že štátnu pomoc využijú výlučne na záchranu značky a pracovných miest. Iným príkladom je Michael Bloomberg, ktorý ako starosta New Yorku zarábal v tejto verejnej funkcii v hrubom 1 dolár ročne, z čoho išlo 6 centov na sociálne poistenie a 1 cent na Medicare.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk