22. júna 2019

Craig Walker má za sebou neuveriteľnú sériu úspešných startupov. Podarilo sa mu zrealizovať exity, v ktorých figurovali top kupci, a zároveň získať finančné prostriedky od najdôležitejších ľudí a spoločností zo Silicon Valley. A to všetko počas svojej misie –  snažil sa moderné firmy nasmerovať k tomu, aby fungovali efektívnejšie. 

Walker sa nedávno objavil v DealMakers Podcast, kde sa podelil o myšlienky, ktoré ho priviedli priamo do Silicon Valley, o vzorcoch úspechu i tých najťažších dňoch, ktorým budete musieť ako podnikatelia čeliť. Vlastne otvoril aj veľa ďalších tém.

Vyrastal neďaleko Stevea Jobsa

Craig Walker sa narodil a vyrastal v kalifornskom meste Cupertino. Býval na malej ulici len osem domov od miesta, na ktorom Steve Jobs a jeho tím začínali so spoločnosťou Apple. Študoval na Berkeley a neskôr na Georgetowne. Po štúdiu biznisu strávil nejaký čas prácou práve pre Apple a neskôr sa vrátil študovať právo na Berkeley.

Vyrastal neďaleko Stevea Jobsa a vyzná sa v startupoch. Foto: Craig Walker

Vďaka tomu, že sa z neho stal právnik, mal skvelý prehľad o všetkom, čo sa dialo v Silicon Valley. Zastupoval startupy, veľké verejné spoločnosti, investorov rizikového kapitálu a investičných bankárov.

1  + 1 = 3

S najprestížnejšími klientmi sa stretol, ešte kým pracoval na fúziách a akvizíciách v advokátskej kancelárii Brobeck, Phleger & Harrison v kalifornskom Palo Alto. Spolupracoval tak s firmami ako Cisco Systems, Kleiner Perkins či Sequoia Capital.

Týchto 13 súrodencov zachránilo rodinu.
Spoločný startup postavili na recepte od umierajúceho otca

Či už to bola prvá verejná ponuka akcií, fúzie a akvizície alebo rizikové financovanie, tento segment bol pre neho osviežením, teda na rozdiel od väčšiny jeho zvyšnej právnickej práce, pretože obe strany tu aj skutočne chceli dosiahnuť dohodu. V tejto súvislosti vraví: „Naozaj ma to naučilo hľadať win-win riešenia. Obchody, ktoré nie sú výhodné pre obe strany, alebo sú úplne jednostranné, nikdy skutočne nefungujú. So správnym typom partnerstva môžete vytvoriť výsledok: 1 + 1 = 3.“

Hierarchia Silicon Valley

Walker tiež pripúšťa, že ako advokát, ktorý sa staral o fúzie a akvizície spoločností, dôležité rozhodnutia síce vykonával, ale nerobil. Práve v Silicon Valley videl, že na spodku sú právnici a investiční bankári, nad nimi zase rizikoví kapitalisti a na samom vrchole zakladatelia.

Lacný prevod peňazí z krajiny do krajiny?
Prvý pracovník Skype na ňom postavil miliardový startup

Craig sa vždy chcel dostať vyššie, aby mohol sám robiť dôležité rozhodnutia. A to sa mu i rýchlo podarilo vďaka fondu TeleSoft Partners, ktorý ho zamestnal, aby sa staral o telekomunikačné internetové investície.

Päť najväčších chýb, ktorých sa dopúšťajú zakladatelia firiem

Vďaka predchádzajúcim skúsenostiam Craig hovorí o 5 najčastejších chybách, ktoré rozpoznal v prípade startupov:

  1. Chamtivosť a odmietanie vytvárať win-win dohody a obchody.
  2. Príliš rýchly rast a míňanie množstva peňazí.
  3. Nedôvera v seba samého a držanie sa skalopevne jednej jedinej cesty, i keď je potrebné urobiť dôležité rozhodnutia a zmeny.
  4. Nedostatočná interpersonálna dynamika medzi zakladateľmi.
  5. Nepredvídanie konkurenčnej hrozby pre produkt alebo spoločnosť.

Jeho najtemnejší deň na poste CEO

Ako podnikatelia môžete zažiť veľa ťažkých dní. Craig zažil jeden z tých najhorších v roku 2001, keď vstúpil ako CEO do spoločnosti s VoIP službami, do ktorej investoval jeho fond. Bohužiaľ, keď bublina dot-com praskla, tak si ľudia z predstavenstva firmy uvedomili, že sa spoločnosť príliš rozrástla a míňajú priveľa peňazí na to, aby dokázali prežiť.

Správna rada sa teda rozhodla, že bude musieť urobiť zmenu, ihneď znížiť náklady, aby mohla vôbec spoločnosť predať. A na to si vybrali Craiga. Firma teda znížila počet zamestnancov na polovicu, z 300 ich ostalo len 150. Po potlesku, ktorý zažil Walker, keď ho predstavovali ako nového CEO, musel vysvetliť, že jediným spôsobom, ako zachrániť spoločnosť, je znížiť počet zamestnancov. A to ešte pred ďalšou výplatou.

Toto riziko však prinieslo odmenu. Craig ušetril spoločnosti 4 milióny amerických dolárov mesačne a tá bola opäť zisková. Vtedy zaklopalo na dvere Yahoo, ktoré vo firme videlo potenciál, aby dokázalo konkurovať vtedy rýchlo rastúcemu Skypeu a zaplatilo za ňu 50 miliónov dolárov.

Z nuly na 100 miliónov dolárov za 24 mesiacov

Ďalším startupom Craiga Walkera bola internetová telefónna služba GrandCentral. V sérii A získal startup 4 milióny dolárov, Walker a jeho tím službu vybudovali, spustili a zákazníci sa do nej zamilovali. Ešte predtým, než stihli uzatvoriť kolo série B, zavolal Google a ponúkol im 100 miliónov dolárov za startup, a to len po 18 mesiacoch od série A.

Tím sa pripojil ku gigantu Google a ihneď získal milióny ďalších používateľov tým, že premenil GrandCentral na to, čo dnes poznáme ako službu Google Voice.

Dialpad, umelá inteligencia pre pracovný telefón

Walkerov najnovší startup Dialpad posunul jeho doterajšiu prácu na ďalšiu úroveň. Kombinuje totiž systémy telefonických služieb typu cloud pre podniky a integruje do nich umelú inteligenciu. Cieľom je vytvorenie tých najúčinnejších procesov pre zákazníkov i dodávateľov.

Zatiaľ sa tomuto startupu podarilo vyzbierať 120 miliónov dolárov od veľkých investorov, akými sú Andreessen Horowitz, Google Ventures, Felicis Ventures, SoftBank a Iconiq Capital. Podľa najnovších informácií je valuácia spoločnosti 500 miliónov dolárov. A tak aktuálne Dialpad spolupracuje s niektorými najväčšími menami v biznise, vrátane WeWork, Motoroly alebo Uberu.

Prispievateľ Alejandro Cremades píše pre Forbes.com o startupoch. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk