13. júna 2019

To, že ho banky „okrádali“ o tisíce libier v skrytých poplatkoch pri prevode peňazí dokázal Taavet Hinrikus premeniť na niečo pozitívne. V roku 2011 založil s kamarátom Kristom estónsku spoločnosť Transferwise, ktorá sa pri valuácii  3,5 miliardy stala najhodnotnejším európskym fintech startupom súčasnosti. Hinrikus bol jedným z rečníkov FORBES UNDER 30 SUMMIT v Bratislave, kde sa stretli top startupisti z celého sveta. 

Estónske startupy sa vďaka jednému z najvyšších počtov začínajúcich firiem per capita v Európe a ich svetovému úspechu nazývajú aj „estónska mafia“. Príbeh krajiny ako raja pre startupy, ako sa jej v posledných rokoch hovorí, sa začal písať v roku 2003 s firmou Skype. A Taavet Hinrikus bol pri tom. „Bol som ich prvým zamestnancom a vo firme som zažil celkom divokú jazdu. To, že som bol súčasťou startupu pred založením vlastného, bolo veľkou výhodou,“ povedal pre Forbes.sk.

Taavet Hinrikus počas pódiového rozhovoru so Samom Sheadom z Forbes Europe. Foto: Marek Mucha

Ako strategický riaditeľ začal 22-ročný Hinrikus budovať Skype prakticky z nuly až k stovkám miliónov zákazníkov, no z priekopníctva v oblasti telekomunikácií prešiel nečakane ku priekopníctvu v prevode peňazí. Začiatky siahajú do roku 2007, keď sa presťahoval do Londýna.

„Stále som bol platený z Estónska, v eurách, a tak som si musel každý mesiac prevádzať peniaze. Vkladal som tisíc eur, no namiesto 800 libier, ktoré mi mali prísť podľa aktuálneho výmenného kurzu, mi chodilo len 750,“ vysvetľuje a dodáva, že banky používali iný kurz alebo skryté poplatky.

Globálne 30 pod 30: Do Bratislavy prišli top startupisti z celého sveta

V tom čase však v Londýne spoznal svojho krajana Krista Kaarmanna, ktorý mal presne opačný problém. Firmou Deloitte bol platený v librách, no v Estónsku mal hypotéku, ktorá bola vedená v eurách. A  keďže obaja potrebovali menu toho druhého, dohodli sa, že Taavet bude vkladať eurá do Kristovej estónskej banky a ten zas svoje libry do Taavetovej banky vo Veľkej Británii. Týmto spôsobom ušetrili podľa Hinrikusa tisíce.

„Po čase sa k nám pridali priatelia a začali sme zisťovať, že po službe ktorá realizuje bankové prevody bez vysokých poplatkov je veľký dopyt,“ hovorí. Tak začali budovať Transferwise, ktorý ma dnes 1600 zamestnancov. Peniaze sa dajú prevádzať v rámci 49 svetových mien (aj zo Slovenska) a za prevod si služba účtuje 0,5 % posielanej sumy. Len pre porovnanie – v najväčších bankách sa poplatok šplhá k 5 %. Podľa správy Santander Group, ktorá v roku 2017 prenikla na verejnosť, zarobila banka 585 miliónov dolárov len na medzinárodných transferoch peňazí, čo bolo až 10 % jej vtedajších ziskov.

Hinrikus (vpravo) so spoluzakladateľom Kristom Kaarmannom.  Foto: archív Transferwise

Pod vplyvom startupu a jeho konkurentov tak prichádzajú najväčšie banky o stovky miliónov eur. A niektoré z nich už preto s Transferwise spolupracujú. „Aj keď sú banky v rámci inovácií pomalé, stále v nich pracuje veľa múdrych ľudí, ktorí chcú pre svojich zákazníkov čo najlepšie služby,“ vysvetľuje Hinrikus a spomína, že majú zmluvy napríklad s druhou najväčšiu bankou vo Francúzsku či najrýchlejšie rastúcou bankou vo Veľkej Británii (Monzo). Okrem nízkych poplatkov je pre klienta výhodou aj rýchlosť, keďže niektoré transakcie Transferwise zaberú len 20 sekúnd.

Boj za transparentnosť

Dnes je startup jedným z dvanástich európskych jednorožcov (startupy s trhovou hodnotou prevyšujúcou 1 miliardu) a cez jeho systém prejdú v priemere 4 miliardy dolárov mesačne. Čo sa za tie roky zmenilo v živote spoluzakladateľa? „Stále sa ráno zobúdzam s tým, že budem väčšinu dňa pracovať. Už ako predseda správnej rady Transferwise mám však ten luxus venovať sa aj iným veciam,“ povedal. Hinrikus investoval do viacerých startupov, napríklad do konkurenta Uberu, alternatívnej taxislužby Bolt, ktorá je tiež z Estónska.

Majster sveta F1 a tech investor Nico Rosberg: Málo športovcov, ktorí investujú, rozumejú tomu, čo robia

Podľa Hinrikusa ušetrí jeho firma ľuďom každý deň štyri milióny dolárov na skrytých bankových poplatkoch, proti ktorým bojujú už od svojho vzniku. Na transparentnosti v platbách si Transferwise dokonca postavil aj marketing. Napríklad v roku 2014 s heslom „Nothing to hide“ („Nemáme čo skrývať“) sa zamestnanci a zakladatelia startupu pred centrálnou bankou Spojeného kráľovstva povyzliekali len do spodného prádla.

S odstupom času na to Hinrikus spomína ako na niečo, čo robíte ako tínedžer, no v určitom veku s tým musíte prestať. Priznáva však, že im to pomohlo zviditeľniť sa. „To, čo robíme, je super duper nudné, nudnejšie je asi len poisťovníctvo. Museli sme nájsť spôsob, ako vyčnievať z radu, pretože slogan: ‘Poďte k nám a ušetríte’, by až tak nefungoval,“ vysvetľuje.

Akých chceme investorov

Fintech startup je ziskový už viac ako dva roky a len pred pár týždňami zdvojnásobil svoju valuáciu na 3,5 miliardy po tom, čo investori odkúpili podiely od prvých zamestnancov v hodnote 292 miliónov. Podľa analýzy Sifted tým mladá firma vytvorila 33 nových milionárov. Pritom medzi tých, ktorí už v minulosti investovali do Transferwise, patria napríklad spoluzakladatelia Paypal Max Levchin a Peter Thiel či Sir Richard Branson. „Máme ten luxus vyberať si ľudí, ktorí do nás investujú a chceme takých, ktorí nám prinesú niečo nové,” tvrdí a dodáva, že ísť na burzu zatiaľ nechcú. „Musel by som sa príliš spovedať akcionárom,” smeje sa.

Veĺkým víťazstvom je podľa Hinrikusa zákon EÚ, vďaka ktorému budú musieť po novom banky zverejňovať všetky poplatky pri prevode peňazí. Foto: Marek Mucha

Hoci sa až 15 percent prostriedkov vo Veľkej Británii prevedie prostredníctvom Transferwise, startup sa snaží prichádzať s novinkami a sústredí sa na rast v USA a Ázii. „V súčasnosti máme 5 miliónov zákazníkov a naším ďalším cieľom je mať ich 50 miliónov,“ povedal Hinrikus. Len nedávno pritom uviedli na trh svoj nový produkt, TransferWise borderless account, vďaka ktorému môžu robiť klienti transakcie medzi viac ako dvoma krajinami naraz.

Podľa údajov Svetovej banky je podiel TransferWise’s na slovenskom trhu okolo 16 %.

A čo sú ďalšie výzvy najhodnotnejšieho fintech startupu v EÚ? Pritiahnutie talentu, najmä do v Londýna, čo môže byť podľa Hinrikusa kvôli neistote z Brexitu problém. Aby sa pripravili na všetky možnosti v rámci vystúpenia Veľkej Británie z EÚ, otvorili už novú kanceláriu v Bruseli. Centrála však zatiaľ ostáva v Londýne, kde firmu Estónci založili.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk