10. júna 2019

Bývalý pretekár Formuly 1 Nico Rosberg hovoril na Forbes Under 30 Summit Global Retreat o odchode do športového dôchodku a jeho prerode z profesionálneho jazda na investora v oblasti technológií. „Po pretekaní vo Formule 1 je zrazu všetko ostatné jednoduché. Už nečelím takým tlakom ako v minulosti, tie časy sú za mnou,“ povedal pre Forbes.sk. Našim čitateľom dal tiež tri tipy, ako uspieť.

Rosberg roky tvrdo pracoval na tom, aby porazil svojho najväčšieho rivala Lewisa Hamiltona. A keď sa mu to konečne podarilo, šokoval celý svet oznámením o svojom odchode z pretekárskeho sveta. Dnes tvrdí, že to bolo racionálne rozhodnutie. „Videl som veľa profesionálnych jazdcov, ktorí zostarli a ich schopnosti sa zhoršili natoľko, že ich museli z tímu vyhodiť. Ja som sa toho bál tiež. A dnes tu sedím omnoho šťastnejší a sebavedomejší, pretože som dokázal odísť. Bolo to správne rozhodnutie, aj keď som nevedel, čo ďalej,“ povedal.

Rosberg bol hlavným spíkrom Forbes Under 30 Summit Global Retreat (rozhovor na pódiu viedol šéf obsahu amerického Forbes Randall Lane). Foto: Marek Mucha

Napriek neistým plánom však podľa vlastných slov vedel, že aj ďalší krok bude veľký. 33-ročný Rosberg napokon našiel svoje miesto v biznise, keď sa stal akcionárom Formuly E, historicky prvej elektrickej pretekárskej série na svete. A mobilita sa stala spoločným menovateľom ďalších firiem v jeho portfóliu. Investoval tiež do Lyftu, zdieľanej dopravnej spoločnosti konkurujúcej Uberu, projektu Elona Muska SpaceX, elektrických skútrov Tier či startupu Lilium, vyvíjajúceho lietajúce taxi. „Mobilita je môj domov,“ hovorí.

Globálne 30 pod 30: Do Bratislavy prišli top startupisti z celého sveta

V jeho portfóliu je aj startup What3Words, globálny geo-mapovací systém, ktorý dokázal svet “rozkúskovať” na parcely o veľkosti 3 štvorcové metre a každej prideliť unikátnu trojslovnú adresu. „Bol som v Mercedese a rozprával sa s Dieterom Zetsche, ktorý povedal – Nico, ak hľadáš niečo vo svete startupov, mám pre teba tú najviac cool vec na svete. Pozri si What3Words, my sme tam práve investovali,“ povedal Rosberg na margo britského startupu, ktorého zakladateľ Chris Sheldrick bol tiež rečníkom na globálnom summite Forbesu.

Reklama

Z iných oblastí Rosberga momentálne zaujíma food-tech, teda nové technické riešenia prípravy jedla. Zatiaľ síce do žiadnej firmy neinvestoval, ale zaujal ho napríklad startup Just, využívajúci technológie na výrobu produktov nahradzujúcich vajcia. „Sú z fazuľe mungo a garantujem vám, že chuťovo sú to 100% miešané vajíčka,“ hovorí.

Konzervatívny investor

A podľa čoho sa Rosberg rozhoduje, do ktorého startupu investovať? Tak ako väčšina investorov sa riadi heslom „Always bet on the jockey & not on the horse“, podľa ktorého sú viac ako produkt dôležití jeho tvorcovia. „Podstatná je najmä ich flexibilita, pretože ako všetci vieme, najúspešnejšie startupy menili biznis model niekoľkokrát pred tým, ako sa stali veľkými,“ vysvetľuje Rosberg a dodáva, že tiež vkladá dôveru do VC fondov, s ktorými spolupracuje.

Ecocapsule sa predstavili americkému trhu. Ľudia sa pýtali aj na nepriestrelnú či zlatú verziu

Napriek jeho záľube v netradičných tech-startupoch sa však považuje skôr za konzervatívneho investora. „Pre pretekanie je kľúčový manažment risku, a to platí aj pre biznis. A aj keď sa to možno nezdá, bol som konzervatívny pretekár a niekedy sa musím zatlačiť aj v investovaní,“ vraví. V biznise mu otvárajú dvere aj jeho úspechy v športe, no má to háčik. „Pri prvom kontakte sláva pomôže, ale hneď potom začnete čeliť predsudkom, ktoré o vás ľudia majú. Dôvodom je aj to, že len málo športovcov, ktorí investujú, naozaj rozumejú tomu, čo robia,“ tvrdí.

A len nedávno si Rosberg splnil svoj ďalší životný sen, ktorým bolo organizovanie festivalu. Jeho Green Tech Festival, ktorý je venovaný konceptu udržateľnosti a zeleným technológiám sa konal minulý týždeň v Berlíne a prišlo naň 30-tisíc návštevníkov. Okrem iného si tiež nedávno založil vlastný Youtube kanál, keďže v ňom vidí príležitosť prihovoriť sa ľuďom lepšie. „Na instragrame môžete mať tri milióny followerov, ale oni len swipeujú, neprepoja sa s vami až tak, ako keď si majú vyhradiť čas, aby si pozreli vaše video,“ hovorí Rosberg, ktorého príjmy plynú aj zo spolupráce s firmami na Instagrame. „Organizácia sociálnych sieti je náročná, takže som ich začal monetizovať, aby som pokryl náklady,“ vraví.

Rosberg v Bratislave rozprával aj o budovaní tímu so zakladateľom startupu What3Words, do ktorého investoval. Foto: Marek Mucha

Nico Rosberg dáva čitateľom slovenského Forbesu tri tipy na ceste za úspechom.

1. Nájdite svoj zmysel a sústreďte sa

„Keď nevidíte silný zmysel vo veciach, ktoré robíte, tak do nich nikdy nebudete schopný investovať veľa času. Nájdite svoj zmysel a energia príde sama. U mňa bol tým zmyslom šport. Uspel som v ňom, pretože som do toho vložil to najväčšie a najextrémnejšie sústredenie na svete. V hlave som nemal žiaden iný cieľ ako vyhrať nasledujúci zápas. Neriešil som sociálne siete, správy, emaily, proste nič. To mi podľa mňa veľmi pomohlo byť o krok vpred,“ tvrdí.

„Čo sa týka môjho sústredenia na biznis, tak je to niekedy boj. Občas mám pocit, že som závislý na telefóne a nedokážem byť produktívny, keď ho mám pri sebe (smiech). Nedávno som sa preto skúšal vrátiť k starej Nokii, no vydržalo mi to ani nie týždeň. Mám obdobia, keď si z mobilu vymažem všetky aplikácie, no dlho bez nich nevydržím, keďže ich potrebujem k svojej práci.“

2. Pracujte so svojou mysľou

„Ak chcete byť dobrý, musíte byť čo najlepší aj mentálne. Ja som počas športovej kariéry pracoval s psychológom aj filozofom a snažil som sa aplikovať rôzne metódy, ktoré som našiel v knihách. Pomáhala mi aj meditácia, ktorú som počas športovej kariéry praktizoval každý deň 50 minút ráno aj večer. Priniesla mi do života jednoduchosť, pokoj a dala extra silu. Teraz už ale nemeditujem, keďže v živote nemám také veľké tlaky, a som aj lenivý (smiech).“

3. Delegujte

„Nájdenie tých správnych ľudí do tímu je výzva, ale je dôležité tomu venovať veľa energie. Ja si už dnes môžem dovoliť odpracovať bežný pracovný čas 8 hodín, pretože mám v tíme deväť ľudí a každý z nich sa zameriava na inú oblasť od sociálnych sietí, manažment financií až po predaj či reality. Musel som sa naučiť umeniu delegovania, čo je podľa mňa ingrediencia úspechu. Sám nemôžete dokázať nič, ale so skvelým tímom hocičo.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk