26. marca 2020

Reprezentačný hokejový obranca Martin Fehérváry a člen rebríčka Forbes 30pod30 z roku 2018 si počas tejto sezóny v októbri a vo februári šesťkrát zahral v NHL v tíme Washington Capitals. Severoamerické športové ligy dlho váhali a až pod tlakom pozitívnych testov na koronavírus zhruba pred dvoma týždňami prerušili sezónu.

Obranca Hershey v AHL a Washingtonu v NHL chvíľu rozmýšľal, ale napokon sa rozhodol nečakať v USA a odcestoval domov do Bratislavy. Stihol to zrejme na poslednú chvíľu.

Keď prerušili sezónu, boli ste vo farmárskom tíme v AHL v meste Hershey v Pensylvánii. Ako sa vám podarilo v tomto napätom čase technicky zvládnuť presun domov? Vydali ste sa hneď na letisko?

Nebolo to úplne hneď , že by som sa zdvihol a išiel. Keď sa pozastavila liga, vedenie vydalo nariadenie, že hráči môžu ísť domov, ale na 27. marca oznámili vyhodnotenie situácie a nové informácie o tom, ako sa bude ďalej postupovať (v utorok 23. 3. posunuli termín až na 6. apríla – pozn. red.). Pôvodne sme naň s niekoľkými spoluhráčmi chceli čakať, keďže sa zdalo, že je možné, že sa bude pokračovať. Ale nakoniec som sa rozhodol, že už čakať nebudem.

Prečo?

V podstate aj kvôli maturite. Keďže ešte stále nemám dokončenú školu, teraz sa mi hádam naskytla príležitosť, že by som si maturitu mohol urobiť. Povedal som si, že pôjdem hneď na Slovensko a budem veriť, že školy sa otvoria. Tak som si zabookoval letenku z Washingtonu cez Dublin do Viedne.

Ako sa vám podarilo odcestovať?

Na začiatku som čakal, či ma na letisko alebo do lietadla vôbec pustia. Nakoniec som však nemal žiadne problémy. Aj hranice Slovenska s Rakúskom boli otvorené, nemal som žiadne problémy ani tam. Otec pre mňa prišiel do Viedne, teraz som v Bratislave už pár dní v karanténe.

Olympijské hry odložili o rok. Matej Tóth už na ne asi nepôjde

Zrejme ste stihli jeden z posledných dní, keď situácia v Amerike ešte nebola taká vyostrená.

Presne tak, ešte to bol taký moment, keď ľudia epidémiu nebrali až tak úplne vážne. Potom už v USA bolo každý deň prípadov viac, napätie sa stupňovalo. A teraz je to tam každým dňom horšie. Ľudia si začínajú viac uvedomovať dopad epidémie, obchody sú často vykúpené, ťažko sa zháňajú potraviny. Momentálne sa zdá, že všetko bude len horšie.

Keď ste sa vracali na Slovensko, akurát vám zrušili majstrovstvá sveta. To asi nebolo nejaké prekvapenie, keďže sa mali konať už o šesť týždňov a sezóna je všade zastavená.

Aktuálne je skutočne na celom svete situácia dosť kritická, je jasné, že na prvom mieste musí byť ochrana zdravia. Možno sa situácia zlepší, ale podľa toho, aká je momentálne v Európe, to určite bolo najlepšie rozhodnutie.

Čo teraz robíte, doma v karanténe?

Ešte počkám, čo sa bude diať, sledujem situáciu v Amerike, či ligu úplne ukončia alebo nám dajú nejaký nový termín, dokedy sa máme vrátiť. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Martin Féherváry využil situáciu a vrátil sa na Slovensko, aby si mohol dokončiť maturitu. Foto: SITA

Myslíte teda teraz už skôr na školu ako na šport?

Snažil som sa prípravu počas sezóny riešiť aspoň cez internet a mail, pracovať na rôznych témach. Na Strednej odbornej škole obchodu a služieb študujem marketing a už som si prešiel všetkými ročníkmi. Ale trvá mi to dlho, keďže každý rok som bol v zahraničí, nepodarilo sa mi už dvakrát ísť na maturitu. Toto by mal byť už môj tretí pokus.

Zdá sa však, že budete potrebovať, aby sa otvorili aspoň školy, keďže „online maturity“ zatiaľ nevyzerajú pravdepodobne?

Jasné, veď aj preto som tu. Som rád, že sa mi domov podarilo dostať. Celý rok som riešil, akým spôsobom by som mohol maturitu spraviť, tak snáď si ju nakoniec predsa len budem môcť urobiť tak, ako normálny žiak. Zatiaľ sa ešte veľmi neučím, určite by som si mal niečo prečítať…

Čo viete o spoluhráčoch z farmy a z prvého tímu, boli ste v kontakte?

Som v kontakte s niektorými chalanmi, hlavne z Česka, viem, že z tímu Washingtonu sa chystal domov Rišo Pánik a aj viacerí ďalší hráči už odišli, aj od nás z farmy. Niektorí si plánovali vybavovať aj súkromné lietadlo, ale už je čoraz ťažšie dostať sa domov. Momentálne ani neviem, v akej sú situácii.

Akým spôsobom sa vlastne prerušila sezóna? Prebiehali v lige nejaké testovania hráčov?

Nás netestovali. Vo štvrtok 13. marca sme mali ešte tréning, v piatok a sobotu sme mali hrať zápasy, ale ligu prerušili. O prvých dvoch pozitívnych testoch v NHL, v tíme Ottawy, som sa samozrejme tiež len dopočul.

Slováci v zahraničí: opatrenia vlád prišli neskoro,
alebo si z nich ľudia robili prázdniny

Myslíte si, že je vôbec možné, že sa zámorská liga ešte začne, keď už je toľko hráčov v Európe?

Bude to náročné, samozrejme. Ak liga vydá informáciu, že sa obnovuje, budeme musieť prísť, ale teraz nikto nevie, ako to bude možné urobiť. Ja som teraz jednoducho rád, že som doma. Prišiel som po siedmich mesiacoch, počkám na ďalšie vyjadrenie ligy a nejako sa zariadim.

Čaká vás ešte desať dní v karanténe?

Zhruba tak. Bývam u otca, nebol som ani vonku, o nejakých rozdieloch v tom, ako beží život u nás oproti Amerike ani vlastne neviem hovoriť. Akurát na Schwechate bolo vidieť dosť veľký rozdiel – už bol taký dosť poloprázdny, ako z nejakého zombie apokalyptického filmu. Človek je zvyknutý, že tam býva plno, no teraz tam pobehovalo len pár ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?