28. marca 2019

Prednáška o cirkulárnej ekonomike zmenila jej pohľad na podnikanie. Až tak, že bola rozhodnutá začať biznis s odpadovým materiálom. Zuzana Dutková opustila stabilnú prácu a pod značkou Dutka začala vyrábať vrecká zo zvyšného textilu. Krátko nato spolu s Alžbetou Irhovou založili neziskovú organizáciu Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy, ktorá na Slovensko priniesla koncept SWAPov – výmeny oblečenia.

Milovala nákupy a jej skrine hýrili najrôznejšími kúskami, pričom zásadou bolo mať čo najviac vecí za čo najmenej peňazí. Napriek tomu sa v jej živote pomerne často objavoval pocit, že si nemá čo obliecť. Všetko sa zmenilo asi pred dvoma rokmi, keď absolvovala prednášku o zero waste a cirkulárnej ekonomike, ktorá hlási, že všetky produktové alebo materiálové predmety môžu byť znova zapojené do cyklu, čím sa eliminuje odpad.

Slováci vyrábajú cesty z recyklovaného plastu.
O ich projekt je záujem aj vo svete

„Pozrela som si rôzne dokumenty a začala som skúmať, ako sa oblečenie vyrába. Keď som videla, že vzniká v nehumánnych podmienkach a neodráža hodnotu látky a hodnotu práce ľudí, vedela som, že to nie je v poriadku. Chcela som zmeniť svoje správanie a viac sa venovať získavaniu informácií,“ vraví Zuzana Dutková, ktorá bola presvedčená, že v prvom rade musí začať od seba.

Logo značky Dutka, ktorá sa zameriava na výrobu textilu pre domácnosť z odpadu. Pod tuto značkou organizuje Zuzana Dutková aj workshopy šitia vreciek.
Značka Dutka sa zameriava na výrobu textilu pre domácnosť z odpadu. Pod tuto značkou organizuje Zuzana Dutková aj workshopy šitia vreciek. Foto: Šimon Špilák

Vytriedila 80 percent šatníka a spoznala samu seba

Do „čistiek“ šatníka sa pustila podľa návodu Marie Kondo z jej knihy Kúzelné upratovanie. „Prišla som domov a vytiahla som zo skrine úplne všetko. Nahádzala som veci na posteľ a všetky topánky som porozkladala k posteli. Mala som plnú posteľ oblečenia a nechápala som, ako pri takom veľkom množstve vecí môžem mať pocit, že nemám čo nosiť,“ priznáva.

Recyklujú originálne.
Značka Umelohmotné dáva plastovému odpadu druhú šancu

Vytriedila viac ako 80 percent šatníka a v skrini jej zostalo asi 20 kúskov. Zbavovanie sa nadbytočných vecí jej však paradoxne umožnilo spoznať vlastný štýl obliekania. „Zapamätala som si, aký pocit vo mne vyvolávali kúsky, ktoré som pri veľkom triedení vrátila do šatníka. A keď som išla do obchodu, tak som si začala vyberať len veci, pri ktorých som mala ten istý pocit. Toto som trénovala.“

Alžbeta Irhová (vľavo) so Zuzanou Dutkovou (vpravo) prišli s nápadom založiť Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy. Tu sedia a rozprávajú.
Alžbeta Irhová so Zuzanou Dutkovou (vpravo) prišli s nápadom založiť Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy. Foto: Ľubo Baran

Zuzana pracovala ako daňový špecialista pre DPH v poradenskej spoločnosti a jej práca mala pravidelný rytmus riadený termínmi a, samozrejme, aj pravidelný príjem. Cítila však, že potrebuje priestor na sebarealizáciu. Založila značku Dutka, pod ktorou začala vyrábať vrecká z odpadového materiálu, ktoré sa dajú kúpiť v bezobalových obchodoch v Bratislave (U Dobrožrúta, u Vážky), v trenčianskom v Bezobalis a v Žiline vo Váž si. Šila tiež vrecká na objednávku pre filmový festival Horyzonty či Paneurópsku vysokú školu, ktorá obdarovala vreckami svojich študentov na Valentína.

Jedného dňa dospela k rozhodnutiu, že ak chce svoje aktivity v projekte Dutka rozvíjať, musí odísť z práce. „Trošku som sa na začiatku bála, ale keď som odišla, už som vedela, že je dobre. Neprišiel ten moment, keď by som pochybovala. Mala som to v sebe vyrovnané, že toto chcem robiť a viem, že to budem robiť dobre.“ Značku Dutka plánuje rozvíjať, hoci vždy bude zameraná na produkty do domácnosti, ako vrecká či vreckovky. „Výrobu chcem zrýchliť a tiež zvýšiť množstvo vyrobených vreciek,“ sľubuje podnikateľka.

Chceli hovoriť o dôsledkoch módneho biznisu, založili inštitút

Téma udržateľnej módy a zodpovednej spotreby sa podľa Zuzany Dutkovej týka nás všetkých a je potrebné, aby sme uvažovali nad dôsledkami nášho konania, hoci len pri bežnom nakupovaní.

Ružové a čierne vrecko do domácnosti, ktoré šije Zuzana Dutková pod značkou Dutka.
Vrecká do domácnosti značky Dutka. Foto: Ester Šabík

„Dlho som si neuvedomovala, že niečo také pekné, ako je móda, môže byť také náročné pre našu planétu a životné prostredie. Keď človek vidí ropu, tak má skôr asociáciu, že toto je ten špinavý biznis, ale málokto si to spojí s módou,“ vraví Zuzana, ktorá spolu s Alžbetou Irhlovou založila Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy.

Náplňou inštitútu je otvárať rôzne témy týkajúce sa udržateľnej módy, šíriť osvetu a inšpirovať k zmene. „Cítili sme, že o témach, ako vzniká textil, kde vzniká, čo sa s ním deje, keď ho donosíme, bolo treba rozprávať, aby široká verejnosť minimálne o tom počula. Nechceli sme strašiť ľudí, že “nenakupujte v zahraničných reťazcoch”, alebo šíriť nejaké vzbury. Chceli sme, aby ľudia vedeli fakty a na základe toho sa mohli rozhodnúť,“ vysvetľuje zámer Zuzana Dutková.

SWAPom pomôcť planéte

Práve pod hlavičkou inštitútu zorganizovali prvý verejný SWAP na výmenu oblečenia v Bratislave. „Veľmi tomu praje doba, veľa sa rozpráva o ekológii v rôznych smeroch, nie je to len o móde. Ľudia sa oveľa viac zamýšľajú nad svojím správaním a to sa deje na celom Slovensku. Pomaly sa to šíri a ľudia majú záujem aj o takéto alternatívne spôsoby získavania oblečenia.“

Biele vrecko do domácnosti značky Dutka, ktoré je na žltom podklade s dvomi žltými banánmi.
Vrecká Dutka majú praktické využitie v domácnosti. Foto: Ivan Kalev

Udalosti posledných rokov obrátili život Zuzane Dutkovej naruby a priznáva, že preorganizovanie života bolo náročné. „Vaša práca zrazu nemá časové ani priestorové obmedzenie. Môžete robiť neustále, či je pondelok alebo nedeľa, a zrazu riešite úplne iné veci.“

Zuzana podľa vlastných slov nikdy nerobila viac, ako robí teraz, a nikdy ju práca nebavila viac ako teraz. No rovnako si uvedomuje, že ak chce v biznise úspešne pokračovať, tak musí udržateľne nielen žiť, ale aj pracovať. „Keď nájdete niečo, čo vás napĺňa, a viete, že je to vysnívaná práca, ktorú milujete a chcete ju robiť do konca vášho pracovného života, tak treba myslieť aj na to, že si musíte niekedy oddýchnuť a dobiť si baterky,“ uzatvára.

Hlavné foto: Zuzana Dutková stojí za značkou Dutka a vyrába vrecká z odpadových látok. Foto: Šimon Šiplák

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk