8. marca 2019

Tvrdia, že im záleží na budúcnosti planéty, a preto prišli s unikátnym riešením stavby ciest. Zvolenská firma Viakorp je prvou v Európe, ktorá zhodnotila plastový odpad jeho aplikovaním do asfaltu. Testovací úsek sa nachádza v okrese Lučenec a slovenskej spoločnosti už chodia objednávky aj z ďalších európskych krajín.

Stavebno-obchodnú spoločnosť založili v roku 2016 Ján Bohovic, Stanislav Dado a Michal Šimko po niekoľkoročných skúsenostiach vo veľkej zahraničnej stavebnej firme pôsobiacej na Slovensku. A aj keď sú na trhu len tri roky, Viakorpu sa darí. Napríklad len za tento rok sa im podarilo zrealizovať stavby v celkovom obrate 9 miliónov eur.

Firma sa zaoberá logistikou, výstavbou priemyselných budov, pozemným staviteľstvom či inžinierskymi stavbami. Ich hlavným zameraním je výstavba a rekonštrukcia ciest. A práve táto časť ich biznisu im nedávno priniesla popularitu nielen u nás, ale aj vo svete. Projekt cesty vyrobenej z plastu si všimol napríklad belgický portál RTBF či stanica BBC.

Konatelia spoločnosti Viakorp (sprava) Stanislav Dado, Ján Bohovic a Michal Šimko s ministrom dopravy Árpádom Érsekom. Foto: archív Viakorp

„Chceme aspoň málom pomôcť pri riešení takého obrovského problému, ako sú všadeprítomné plastové odpady,“ objasňuje Bohovic jeden z dôvodov, pre ktorý sa rozhodli vyskúšať zhodnotiť odpady v stavebníctve. A aj keď ich technológia je unikátna, prvotná inšpirácia prišla od partnerov spoločnosti v Škótsku, s ktorými približne rok riešili technické a organizačné postupy.

Slováci streamujú športové zápasy aj kostolné omše v USA. Investoval do nich japonský gigant

Reklama

Prvý 150-metrový testovací úsek sa im podarilo zrealizovať minulý rok v okrese Lučenec a Viakorp sa tak stal prvou firmou v Európe, ktorá týmto spôsobom zhodnotila plastový odpad. „Momentálne sme v procese certifikácie výrobku a projekcie výroby a po ukončení chceme začať masívnu osvetu po celej Európe a pevne veríme, že to bude úspešné,“ hovorí Bohovic. Odhaduje, že proces by mal trvať približne pol roka. Certifikácia im umožní realizovať oveľa väčšie projekty.

Po prvej kompletnej zákazke v Krupine Viakorp zrealizuje práce v obci Sadzice a prístavoch v Belgicku a Rumunsku. O ďalších cestách z plastu zatiaľ rokujú. Foto: archív Viakorp

Podobné projekty sa podľa jedného z konateľov Viakorpu rozbiehajú v súčasnosti už aj v Anglicku, no najväčšie využitie plastov v tomto segmente si zatiaľ všimli v Indii. „Tam však nie kladená taká váha na kvalitu recyklácie ako inde vo svete, takže tomu zodpovedá aj kvalita týchto ciest,“ približuje Bohovic.  V našich podmienkach je podľa neho takáto cesta kvalitnejšia, s dlhšou životnosťou a lepšími jazdnými vlastnosťami ako štandardná „asfaltka“. Obohatením o plast predpokladá Viakorp predĺženie jej životnosti aj o viac ako tri roky.

Firma z východu s miliónovými tržbami. Majiteľ stále jazdí kamiónom

Zhodnotenie plastového odpadu navyše prináša aj finančnú úsporu. „Plast sa získava hlavne z triediacich liniek, ktoré má už dostať veľké množstvo obcí a miest, a preto je naša hlavná myšlienka ‘miestne plasty na miestne cesty’,“ vraví Bohovic. Najväčší záujem o prácu slovenskej firmy má v súčasnosti Bulharsko, Rumunsko a Belgicko, no so záujmom sa už ozývajú aj z ďalších krajín. Začiatkom budúceho roka chystá Viakorp prvú kompletnú zákazku v okrese Krupina, kde svoju účasť prisľúbili svetové médiá ako BBC a CNN a mnoho starostov miest a obcí zo Slovenska a zahraničia. Pôjde o 400-metrový úsek miestnej komunikácie.

Sociálny aspekt podnikania

Cieľom firmy je okrem patentu aj to, aby Slovensko získalo štatút prvej krajiny, ktorá tento spôsob výstavby ciest začala používať. Ročne sa u nás podľa Bohovica vyprodukuje cca 2,5 milióna ton asfaltu. Ak by sa plastový odpad pridal do každej tony, tak vieme zhodnotiť približne 25-tisíc ton odpadu. „Navyše, tento odpad ostane zhodnotený navždy, pretože sa po odfrézovaní môže znovu zapracovať do výroby. Už nikdy z neho  nevznikne plastový výrobok do odpadu,“ približuje Bohovic.

V celom projekte vidia Slováci obrovský zmysel pre životné prostredie a pomoci planéte sa chcú venovať aj inak. „Chceme byť generácia, ktorej už záleží na životnom prostredí a nie len na tvrdom biznise a ziskoch. Preto sme sa rozhodli, že významnú časť výnosu z predaja produktu venujeme na pomoc deťom v núdzi,“ uzatvára.

Hlavná foto: archív Viakorp