25. januára 2019

Nadnárodná spoločnosť z Japonska JVCKENWOOD koncom roka investovala do malej bratislavskej firmy Streamstar. Tá chce vďaka tomu posilniť svoju pozíciu na zahraničných trhoch a posunúť sa na vyššiu úroveň. A aj keď dnes Slováci streamujú zväčšia športové prenosy z celého sveta, spolupracujú tiež so základnými školami v Šanghaji či kostolmi v Spojených štátoch.  A svoju budúcnosť vidia aj v oblasti elektronických športov.

Trojica zakladateľov slovenskej firmy Streamstar začínala v produkčnej spoločnosti, kde si uvedomili, že ak chcú byť efektívnejší, musia zmeniť systém svojej práce. A tak vznikol v roku 2009 prvý prototyp ich zariadenia, ktorý bol inteligentnejší, rýchlejší a jednoduchší a znižoval náklady na streamovanie športových prenosov.

Zakladateľmi startupu sú Rado Tóth (na foto), Stanislav Ščepán a Michal Ivanič. Foto: Streamstar

„Vývojové štádium trvalo pomerne dlhé obdobie, počas ktorého skončili niektoré prototypy v koši,“ začína rozprávanie CEO spoločnosti Radoslav Tóth. V ponuke má Streamstar v súčasnosti viacero produktov na realizovanie živých prenosov, ktoré nie sú väčšie ako kufrík a vďaka nim dokáže celý prenos riadiť len jeden človek. Produkčným firmám to podľa Tótha šetrí až 80 % operačných nákladov a úspora na jednom prenose sa u televíznych gigantov môže rátať aj na tisíce eur.

Startup, ktorý vznikol v reklamnej agentúre, rastie. Tento rok to bolo o 450 percent

Na streamovanie živých prenosov totiž potrebujete okrem nákladnej techniky aj režiséra, strihača či operátora replayov, ktorí majú procesy pod palcom. A ak je kamier viac, počet sa logicky zvyšuje. Streamstar má za úlohu spájať všetky ich funkcie. „Producent si kúpi naše zariadenie, príde s ním na štadión alebo na miesto diania, pripojí k nemu kameru a vysiela,“ vysvetľuje Tóth.

Reklama
Zariadenie startupu, pomocou ktorého sa produkujú živé prenosy. Foto: Streamstar

Spoločnosť vznikla v roku 2013, teda štyri roky od prvotnej myšlienky a už v apríli 2014 zožala prvý veľký úspech v zahraničí, konkrétne na veľtrhu televíznych a streamovacích technológií v Las Vegas.

Dnes by si však Tóth aktivity spoločnosti v USA premyslel lepšie. „Už viem, že na americký trh nemôžete ísť, keď na účte nemáte aspoň dva milióny. My sme si vtedy povedali, že tam skúsime predávať produkt, pôjdeme na nejaké výstavy, ale nemali sme žiaden plán, čo bude po nich,“ hovorí o chybách, na ktorých sa popálili.

Najviac podľa neho doplatili na naivitu a nedostatočnú analýzu. Po rokoch je však bratislavská firma s 10-členným tímom inovátorom v oblasti streamovania, pričom jej technológie sa používajú po celom svete. Zákazníkmi sú okrem malých užívateľov aj veľké televízne či produkčné spoločnosti, ako napríklad Fox a Euro Media Group. Na Slovensku spolupracujú len s televíziou JOJ.

Nový typ reklamy: Bannery Slovákov vedia zistiť váš vek či pohlavie

„Orientujeme sa na produkciu, pri ktorej vie zákazník vytvárať veľa obsahu. A okrem online televízie JOJ u nás nie je žiaden relevantný športový kanál,“ objasňuje Tóth dôvody, prečo nepôsobia na slovenskom trhu. Streamstar je však hráčom v mnohých európskych, amerických či ázijských krajinách, no svoju pozíciu na iných trhoch chce ešte upevniť. To sa môže podariť aj vďaka investícii od JVC Kenwood Corporation, japonskej nadnárodnej spoločnosti, ktorá je popredným výrobcom spotrebnej a profesionálnej elektroniky.

A presunúť sa chcú aj na streamovanie nešportových podujatí, ktorým sa teraz venujú len okrajovo. Spolupracujú už napríklad s pár kostolmi v USA, kde je rozvinuté vysielanie priamych prenosov z kostolov a majú rozbehnuté aktivity aj v Ázii.

Nedávno dodávali 120 softvérov do základných škôl v Šanghaji, pomocou ktorých sa tamojší študenti na krúžkoch učia, ako funguje vysielanie. „Najväčší potenciál teraz vidíme práve v spomínaných kostoloch, vo vzdelávaní a v elektronických športoch,“ vraví Tóth avšak dodáva, že šport je a bude ich najväčšou doménou.

Investícia od Japoncov je v poradí druhou, ktorú Streamstar počas svojho fungovania získal. V roku 2015 ich finančne podporil investičný fond Neulogy Ventures. Výška poslednej investície známa nie je, no spojenie s JVC môže firme pomôcť s posilnením cloudových služieb. Vďaka novému konceptu by sa celý segment prenosu videa tranformoval do IT sietí. To by znamenalo, že klienti dostanú ďalšiu možnosť, zakúpiť si len službu, teda možnosť vytvárať živú produkciu cez webový prehliadač. Takto by podľa Tóth mohli fungovať v horizonte piatich rokov.

Hlavné foto: Pixabay