26. septembra 2018

Pred jedenástimi rokmi bola vízia vytvoriť v Košiciach priestor pre slovenskú mekku informačných technológií. IT firmy, školy a regionálna samospráva preto založili združenie IT Valley a išli za svojím cieľom. Dnes zamestnáva tento sektor v regióne tisíce ľudí a do budúcnosti očakáva ďalší rast.

Združenie IT Valley, a ako sami hovoria ekosystém, ktorý v Košiciach nastavili, je ukážkou spolupráce medzi IT spoločnosťami, školami a štátnou správou. “Klaster Košice IT Valley vznikol pred jedenástimi rokmi. V tom čase v rámci regiónu pracovalo v IT menej než tisíc ľudí. Múdri ľudia z regiónu, škôl a firiem si vtedy spolu sadli za jeden stôl a videli v Košiciach veľký potenciál práve v IT sektore. Dnes tento sektor dáva prácu viac ako 11-tisíc ľuďom a tvorí približne 14 % HDP Košického kraja,” zhŕňa výkonný riaditeľ Košice IT Valley Pavol Miroššay.

Na Liptov prichádzajú bitcoinoví farmári. Chcú ťažiť pre druhých

Za toto obdobie nielenže narástol počet zamestnancov, ale zmenili sa aj požiadavky zamestnávateľov. “Spočiatku išlo o jednoduchšie administrátorské práce, ktoré sa dali relatívne rýchlo naučiť. Dnes je veľký dopyt po práci s pridanou hodnotou. Táketo profily sa nedajú vybudovať za pár mesiacov, preto takáto pracovná sila chýba stále vo väčšom počte v celej Európskej únii. Dnes sa preto viac zameriavame na prácu s mladými ľuďmi, dokonca deťmi, ktoré sa snažíme viesť k prírodovedným predmetom a informatike,” vysvetľuje Miroššay, koho v IT Valley podporujú.

Big data a machine learning

A zdá sa, že IT nadšencov budú potrebovať čoraz viac. “Pokiaľ chcú spoločnosti v tomto regióne udržať krok, potrebujú mať ročný rast na úrovni 5 až 10 percent. Je preto prirodzené, že počet pracovníkov v IT sektore sa pozvoľne zvyšuje,” hovorí manažér a dodáva, že na druhej strane firmy hľadajú však skúsených odborníkov. “Momentálne sú veľmi žiadané pozície zaoberajúce sa veľkými dátami a strojovým učením. Výsledky sa nedajú očakávať za jeden rok, no už dnes sa snažíme podporovať aktivity, ktoré súvisia s týmito témami,” vraví.

Aktívne preto komunikujú s univerzitami a prepájajú odborníkov priamo so spoločnosťami. Podporujú tiež stretnutia rodiacej sa komunity takýchto odborníkov.

IT Valley v číslach

  • vzniklo v roku 2007
  • počet členov: 46 + 4 pridružení členovia
  • z toho firmy: 26
  • stredné školy: 14
  • univerzity a vysoké školy: 3 (UPJŠ, TUKE, VŠBM)
  • mestá: 3 (Košice, Prešov, Poprad)
  • základné školy: 1
  • samosprávny kraj: 1 (Košický samosprávny kraj)
  • neziskové organizácie: 1 (Creative Industry Košice)
  • obchodná komora: 1 (Americká obchodná komora na Slovensku)

Pred sebou má tak ako riaditeľ viacero výziev. Tvrdí však, že je to pre neho veľká škola a zároveň príležitosť spraviť niečo pre mesto Košice a región, ku ktorému má citový vzťah.

Pavol Miroššay je výkonným riaditeľom klastra od marca minulého roka. Foto: IT Valley

IT Valley sa za ostatný rok snažil Miroššay čo najviac otvoriť širokej verejnosti. “Na vysokej škole (Technická univerzita v Košiciach pozn. red.) beží Talent Akadémia, ktorá dáva študentom neinformatických odborov základy programovania,” uvádza príklad. V košickej Tabačke zaviedlo združenie tzv. marketingové štvrtky. V spolupráci s eshopom GymBeam prostredníctvom nich každý mesiac prináša prednášky o marketingu.

Minulý rok tiež zorganizovali konferenciu Art&Tech Days, ktorá spojila kreativitu, technológiu, umenie, vedu a IT. Počas štyroch dní priniesla témy o tom, ako rozvíjať svoje nápady pri kreatívnom podnikaní, ako funguje 3D tlač, aké sú jej najnovšie trendy, čo prináša spojenie vedy a umenia, či aké dôležité sú dáta a ako s nimi tvorivo narábať.

Mladí Košičania si nemali kde kúpiť skejtbord. Tak zaplátali dieru na trhu

Odkiaľ majú však nadšenci IT financie na svoje aktivity? “Sme financovaní z veľkej časti iba z členských príspevkov, a to nás dosť limituje,” tvrdí riaditeľ a pokračuje: “Podali sme niekoľko projektov, z ktorých sa už minimálne jeden javí ako predbežne schválený. V tomto roku máme podané zatiaľ tri projekty. Jeden z projektov Interreg zameraných na kyberbezpečnosť bol schválený a zabezpečí nám financovanie niektorých aktivít na najbližšie roky,” hovorí o projekte v celkovej hodnote 1,8 milióna eur.  Spolu s nimi sa ho zúčastňuje ďalších 10 partnerských organizácií v rámci EÚ. V priebehu nasledujúcich piatich rokov im takto do rozpočtu pritečie 180-tisíc eur.

IT investor nie je fabrika

Ekosystém, ktorý IT Valley zaviedol, napomáha aj príchodu nových investorov. Najnovšie v Košiciach otváral pobočku nemecký Diebold Nixdorf. Zo začiatku s 300 zamestnancami. “Rokovali sme s piatimi novými investormi, u ktorých sa Košice dostali na tzv. short list,” spomína Miroššay. V prvej fáze predpokladá vytvorenie približne 150 nových pracovných miest.

Podotýka však, že investor v IT nie je fabrika, ktorá ohlási svoj príchod a zámer zamestnať 2000 ľudí. Tento sektor sa buduje postupne. Aj investícia, ktorá sa na prvý pohľad javí ako malá, má o 5 rokov potenciál zamestnať až 600 ľudí. Aj preto má práca IT Valley význam.

Titulná foto: Jednou z priorít je vzdelávanie. Foto: IT Valley