2. septembra 2019

Takže, čo robíš? Kde žiješ? Odkiaľ poznáš (meno hostiteľa)? Toto sú niektoré z mojich najmenej obľúbených otázok. Ich použitím totiž nezistíte žiadne zaujímavé odpovede. Ak chcete niekoho skutočne spoznať, tak toho budete musieť totiž urobiť oveľa viac. 

Ako kouč som platený za to, aby som kládol provokatívne otázky. Často si však prajem, aby mne samému také otázky niekedy položili úplne cudzí ľudia.

Šťastnejší ľudia? Toto je 15 princípov, ako byť šťastný
a priniesť si do života viac úsmevu

Bohužiaľ, doposiaľ sa nič podobné nestalo. Hlavne preto, že otázky, ktoré mám na mysli, sú považované za drzé či hrubé. Zistil som však, že ak ste pripravení riskovať a položíte provokatívnu otázku, tak to ľudí zaujme a radi sa zapoja.

Dajte zbohom negatívnym myšlienkam.
Pomôcť vám môže mindfulness meditácia

Reklama

V Harvard Business Review zverejnili odborníci 8 otázok, ktoré by ste mali ľuďom položiť počas akéhokoľvek networkingového eventu.

Otázky, s ktorými zabodujete:

  1. Čo ťa práve teraz nadchýna? Milujem túto otázku, pretože odpoveď na ňu môže byť tak intímna či detailná, ako len chcete. Môžete sa podeliť o svoje nadšenie z nadchádzajúcej dovolenky, vlastnej lode, tanečnej súťaže vášho syna alebo futbalového zápasu vašej dcéry. Alebo môžete hovoriť o knihe, ktorú práve čítate, či o významnej skúsenosti, ktorú ste práve zažili.
  2. Na čo sa tešíš? Ak sa máte na čo tešiť, tak vám to prináša radosť do života. Nech už ide o naplánovanú dovolenku, niečo vo vašom pracovnom živote alebo osobný medzník. Dozvedieť sa o tom, čo teší niekoho iného, je úžasný spôsob, ako ho lepšie spoznať. A ak vám niekto povie, že sa na nič neteší, tak to možno pre vás bude znamenie, aby ste sa pohli ďalej.
  3. Aká najlepšia vec sa ti v tomto roku stala? Úžasná, svieža, otvorená otázka, ktorá je v niektorých ohľadoch podobná tej predchádzajúcej, no namiesto očakávanej radosti prinúti človeka spomínať. Pri spätnom pohľade niekedy tie najťažšie udalosti pomôžu osobám rásť a učiť sa. Strata zamestnania alebo choroba by nakoniec mohli byť tými najlepšími vecami, ktoré sa niekomu počas roka stali.
  4. Kde si vyrastal? Touto otázkou v podstate požiadate cudzieho človeka, aby sa s vami podelil o svoj životný príbeh do takej miery, ako je sám ochotný.
  5. Čo robíte, keď sa chcete zabaviť? Pokiaľ sa to neopýtate maliara, básnika, speváka, tanečníka alebo nejakého zvláštneho podnikateľa, tak zistíte, že vo väčšine prípadov pre ľudí práca nie je to, čo im prináša najviac zábavy. Touto otázkou sa vďaka vám ľudia dostanú priamo na zjazdovky, golfové ihriská, pláže alebo do oceánskych vôd. Skrátka na miesta, na ktorých zažívajú tie najlepšie chvíle v živote.
  6. Kto je tvoj obľúbený superhrdina? Som si istý, že určitý prehľad môžete získať tým, že pochopíte rozdiel medzi milovníkmi Batmana a Wonder Woman. Musím sa však priznať, že obľúbeného superhrdinu nemám, pretože podobné filmy nepozerávam. Ak ste na tom podobne, tak môžete otázku upraviť na: Kto je tvoja obľúbená fiktívna postava?
  7. Podporuješ nejakú charitatívnu oblasť? Toto môžete opäť prispôsobiť na: Ak by si mohol vybrať jednu charitatívnu oblasť, ktorú by si podporoval, aká by to bola? To je otázka, ktorá vám ihneď pomôže pochopiť, o čo sa ľudia zaujímajú a aké sú ich hodnoty. A tak si budete istí, že máte niečo spoločné.
  8. Čo je to najdôležitejšie, čo by som mal o tebe vedieť? V poriadku. Táto otázka je závažná a nie každý sa ju bude chcieť opýtať alebo na ňu odpovedať. Rovnako ako pri všetkých ostatných otázkach je najlepšie, ak ju najskôr sami zodpoviete. Ak cítite, že ste sa zasekli, tak sa ju radšej ostatných nepýtajte. Mnohí ľudia však túžia prehovoriť o svojej skrytej stránke alebo vlastnosti.

Odkedy som začal klásť tieto otázky, stretol som policajtku, ktorá mi povedala, že ju jej 9-ročná dcéra často rozplače, alebo kňaza, ktorý pre zábavu tancuje zumbu. Okrem toho som zistil, že mám veľa spoločného s ľuďmi, ktorých som práve stretol.

Prispievateľ Remy Blumenfeld píše pre Forbes.com o kreatívnom podnikaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk