27. augusta 2019

„Ako byť šťastný?“ To je jedna z najpopulárnejších otázok, ktoré ľudia zadávajú do vyhľadávača Google. Ak na ňu chcete poznať odpoveď i vy, tak sa postavte do radu, nie ste totiž jediný.

Tu je však 15 tipov, ako byť šťastnejší a vôbec žiť šťastnejší život. Nech sa páči, pokojne sa nimi nechajte inšpirovať:

1. Buďte vďační.

Vďačnosť je jedným z najdôležitejších spôsobov, vďaka ktorým dosiahnete šťastie. Vďaka nej sa totiž zameriavate na to, čo máte, namiesto toho, čo nemáte.

Vďačnosť je predsa o oslave vášho života a zároveň poďakovaním za radosť, ktorú prežívate. Preto sa spája s pozitívnou energiou, zvýšenou pohodou a lepším zdravím.

2. Zaveďte si denník vďačnosti.

Vďačnosť sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi. Tajomstvo toho, ako byť šťastný, sa môže ukrývať napríklad v denníku vďačnosti. Nájdite si denne 10 až 15 minút na to, aby ste si zapísali veci, za ktoré ste vďační. Môže to byť vaša rodina, priatelia, skúsenosti alebo čokoľvek iné. Keď vyjadríte vďačnosť, tak tým zvýšite pocit šťastia.

Reklama

3. Oslávte sa.

Stojíte za oslavu. Nemusíte čakať na svoje narodeniny alebo nejaké sviatky. Budujte si sebavedomie tým, že uznáte a prijmete svoju veľkosť. Pogratulujte si k úspechom, i k tým najmenším. Prídete na to, že je to jeden z najrozumnejších spôsobov, ako sa prepracovať k šťastiu.

4. Sústreďujte sa na svoje silné stránky.

Je ľudské, ak sa sústreďujete na vlastné nedostatky. Ale radšej svoj čas a svoju energiu zamerajte na svoje silné stránky. Nikto nie je dokonalý. Ak sa budete pokúšať zapracovať na každom nedostatku, tak vás to bude frustrovať.

Je nemožné, aby ste boli dobrí vo všetkom. Namiesto toho sa zamerajte na svoje silné stránky a nasmerujte ich na využitie príležitostí. Budete sa cítiť dokonalejší, vyrovnanejší a menej frustrovaní.

5. Hľadajte to dobré.

Všímať si zlé veci a nevýhody je jednoduché. Namiesto toho sa zamerajte na všetko pozitívne. Najlepšie knihy, ktoré sa venujú téme šťastia, odporúčajú kultivovanie pozitívnych myšlienok. Čím viac sa sústreďujete na tie dobré veci, tým menej máte stresu i negatívnych myšlienok.

6. Majte láskavý prístup.

Práca môže byť náročná. Život môže byť náročný. V snahe „dokončiť všetko“ môže byť ľahšie ponáhľať sa. Vždy je však čas na to, aby ste mali láskavý prístup. Rešpektujte ľudí. Empatia doma, v práci a vôbec v živote je nevyhnutná, aby ste dokázali porozumieť ostatným.

šťastie ako byť šťastný návod na šťastie
Foto: Unsplash/Lidya Nada

7. Meditujte.

Ak chcete vedieť, ako byť šťastný, tak vyskúšajte meditáciu. Venujte jej každé ráno 10 až 30 minút a všimnete si, že ste vo väčšej pohode a máte zdravší pohľad na život. Meditovanie vás uvoľní a pomôže vám spojiť sa s mysľou, telom a duchom.

8. Cvičte.

Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré pomáhajú vyvolať stav eufórie. Výskum ukazuje, že už 15 minút džogingu denne pomáha znížiť depresiu. Tráviť čas cvičením, najmä v prírode, môže nielen zlepšiť zdravie vášho srdca, no i to duševné, či vyvolať šťastie a pohodu.

9. Odstráňte zátarasy.

Zátarasy sú prekážky, ktoré stoja medzi tým, kde sa nachádzate dnes, a tým, kam sa chcete dostať. Váš potenciál limitujú napríklad negatívne prostredie či ľudia. Prvým krokom k šťastnejšiemu životu je identifikovať tieto zátarasy a tým druhým je nájsť si cestu okolo nich alebo cez ne. Možno sa nezbavíte všetkých, no môžete eliminovať ich hrozbu.

10. Priateľov si vyberajte rozumne.

Nájdite si priateľov, ktorí vás posúvajú vpred, a nie takých, ktorí vás ťahajú nadol. Ich pozitívna alebo negatívna energia bude mať priamy vplyv na to, akou osobu sa stanete.

11. Majte základné hodnoty.

Ak chcete nájsť šťastie, napíšte si svoje hodnoty na papier. Vizualizácia je dobrý začiatok, no lepšie ich upevníte nahrávkou. Základné hodnoty sú skvelým spôsobom, ako byť šťastný, pretože vám pripomínajú vlastné zásady a ideály.

12. Nájdite svoj životný účel.

Prečo tu ste? Keď poznáte svoj účel, tak budete šťastní. Máte totiž život, ktorý stojí za to, a chápete, prečo robíte to, čo robíte. Máte smer. Máte niečo, na čom pracujete, alebo niekoho, koho chcete inšpirovať.

13. Budujte si sociálne spojenia.

Mnoho ľudí chce vedieť, ako byť šťastnými osamote. Je to síce dôležité, no viac šťastia vám prinesú hodnotné vzťahy. Čím viac komunikujete s ľuďmi a snažíte sa ich chápať, tým viac blaha zažívate. Život je predsa o pomáhaní a rozdávaní. Nielenže prinesiete šťastie ostatným, no postaráte sa aj o to vlastné.

14. Buďte zodpovední.

Každý pozná hru na vinníka. Chyba nie je vo vás, ale v nich, no nie? Zle. Zodpovednosť sa začína u vás. Chcete vedieť, ako byť šťastný? Prevezmite zodpovednosť. Keď sa zmocníte vlastných úspechov a chýb, tak sa zbavíte bremena a užijete si viac šťastia i slobody.

15. Skúste si šťastie precvičovať.

Šťastie si môžete precvičovať. Preto nájdite veci, ktoré vás robia šťastnými, a opakujte ich každý deň. Rozvíjajte takéto pozitívne návyky. Identifikujte veci, pre ktoré ste nešťastní, a snažte sa ich zo svojho života vylúčiť. Je to projekt akéhosi oddelenia a ak ho ovládate, je to užitočná stratégia, ktorá vám prinesie šťastie.

Túžite po šťastnom živote? Skúste sa teda držať týchto 15 princípov. Veď šťastie je oveľa bližšie, než si vôbec myslíte.

Prispievateľ Zack Friedman píše pre Forbes.com o osobných financiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk