6. júla 2019

Kým jej ratolesti spali, ona tvorila. Zuzana Kráľovičová vždy rada kreslila, no svoj koníček premenila na biznis až popri starostlivosti o dve deti. Spolu so švagrinou Gabrielou Chvostaľovou založili značku Zážitkové steny, v ktorej tvoria ilustrácie priamo na múry vášho bytu, obrazové tapety i ďalšie bytové doplnky s autorskou grafikou. Život vdychujú miestam, ktoré sú inak obyčajné. 

Zuzana zmenila na nepoznanie mnoho stien v súkromných bytoch, no jej prácu možno vidieť i na verejnosti. Len málokto vie, že vytvorila podsvietený obraz na plátne s dominantami Bratislavy v administratívnej budove Pressburg Tower, detský kútik v populárnej reštaurácii Jabojrout (Žabožrút) v Avion Shopping Parku alebo ilustrovaný obraz v zasadacej miestnosti hotela Karpatia v Humennom. Nedávno tiež ilustrovala knihu Tak trochu inak od Eriky Mokrý. A to všetko popri fulltime zamestnaní.

Život ako kreslený denník

Zuzana vyštudovala architektúru na Slovenskej technickej univerzite, no vždy si rada vo voľnom čase len tak kreslila. „Je to pre mňa hobby, relax, ale i akýsi denník,“ vysvetľuje. Preto sa snaží zapamätať si zo svojho dňa čo najviac a následne to prenáša na papier. Jej ilustrácie vychádzajú z bežného života a obyčajných situácií.

Ilustrátora zo značky Mellow nebavilo pracovať pre iných. Kreativite popustil uzdu pod pseudonymom

„Napríklad som raz večer dostala nápad, že si okamžite potrebujem ostrihať ofinu. Tak som to urobila, no a o dve sekundy neskôr som to oľutovala. Aspoň som sa teda nakreslila a vznikla z toho ilustrácia,“ spomína s úsmevom. S myšlienkou založiť vlastný biznis sa začala pohrávať, keď počas materskej dovolenky v roku 2014 na zákazku pokreslila stenu kaviarne Coffee Break v Technopole. „Interiér navrhovala moja švagriná Gabriela Chvostaľová, ktorá je tiež architektkou,“ ozrejmuje Zuzana.

Zuzana takto vyzdobila detský kútik v reštaurácii Jabojrout (Žabožrút). Foto: archív značky Zážitkové steny

Po tomto projekte spolu založili značku Zážitkové steny. Vytvorili si profily na sociálnych sieťach, kam postupne pridávali svoju tvorbu. A ľudia sa im začali ozývať. „Ilustrovala som napríklad vstupnú chodbu v byte, na ktorej chceli mať odstavený bicykel, detskú izbu s dinosaurami, dokonca som v jednej kaviarni na želanie do stojanu na noviny a časopisy nakreslila magazín Forbes,“ hovorí a pousmeje sa.

Ilustrátorskému remeslu prepadla po nociach

Zuzana svoje ilustrácie označuje za spontánne a živelné. Každá stena, do ktorej sa pustí, je originál, pretože vzniká priamo na mieste. „Nerobím si vopred návrh alebo vizualizáciu,“ hovorí. Klient jej skrátka zadá tému, prípadne ju oboznámi s vecami, ktoré by na stene rád mal, no a všetko ostatné je na nej. „Ani sama neviem, ako bude stena nakoniec vyzerať. Nakreslím jednu ústrednú vec a postupne dokresľujem ďalšie,“ opisuje.

Grafický dizajnér Martin Bajaník stál pri zrode Shtoora. Potom doňho vložilo dôveru Yeme

Ako architektka nemala k dispozícii tablet na kreslenie, ktorý ako ilustrátorka potrebovala. A ten bol vlastne aj najväčšou investíciou v rámci značky. „Výrazne ma posunula. Dovtedy som kreslila len na papier, no s tabletom a elektronickou ceruzkou sa mi otvorila úplne iná dimenzia.”

Dvojica architektiek prišla i s vlastnými produktmi. Vľavo je koberec pre deti s nekonečnou cestou a vpravo ich set malý dizajnér. Foto: archív značky Zážitkové steny

A keďže v čase, keď rozbiehala značku, bola na materskej s deťmi, tak kresliť mohla len po nociach. S tabletom to pre ňu bolo zrazu mimoriadne jednoduché a pohodlné. Až tomu úplne prepadla. „Viete si predstaviť, koľko má matka po jednom dni zážitkov, ktoré potrebuje spracovať,“ vraví a smeje sa.

Viac ako steny

Po skončení materskej dovolenky sa tento rok Zuzana vrátila do architektonického štúdia Siebert + Talaš, v ktorom pôsobí ako architektka. Popri fulltime zamestnaní však na svoju značku nezabudla. Práve naopak. „Na projektoch pre značku pracujem doma, najmä po nociach a vo voľnom čase,“ vysvetľuje. Zážitkové steny však už dávno nie sú len o stenách.

Ilustrátorka Tina Minor: Úspech by mal prísť do 5 rokov, inak opustite loď

Zuzana spolu s Gabrielou totiž vytvorili sériu autorsky ilustrovaných produktov pre deti, ktoré predstavili na predajnom festivale Kid v roku 2018. Je to shop up, ktorý sa koná v bratislavskej Starej tržnici. V rámci tejto série predstavili napríklad set „malý dizajnér,“ ktorý obsahuje maketu domčeka s ilustrovanými magnetkami nábytku a postavičiek, koberec s autodráhou ale i samolepiace obrazové tapety a nálepky na stenu do detskej izby.

Zuzana vdychuje život obyčajným stenám. Príbehom ožívajú i tie v detských izbách. Foto: archív značky Zážitkové steny

„Kým som kreslila priamo na steny, najviac peňazí zhltli špeciálne fixky a farby. Odkedy sa naše portfólio rozšírilo, nákladná je najmä samotná výroba produktov,“ vysvetľuje Zuzana. Ju momentálne v rámci značky najviac zamestnávajú ilustrované tapety na steny, ktoré spolu s Gabrielou tvoria buď ako autorské originály na objednávku, alebo len v malých sériách.

Zuzana ešte stále kreslí i priamo na stenu, no tapety pripravuje v digitálnej podobe, a neskôr ich vytlačí. Na mieste sa teda aplikujú ako bežné tapety. „Momentálne pracujem na takomto projekte, ktorý má rozmer 8 x 3 metre,“ približuje. A keďže sa značka týchto dvoch architektiek rozrástla od stien k produktom, tak do budúcnosti uvažujú o transformácii na kreatívne štúdio.

Hlavné foto: Zuzana Kráľovičová (vľavo) a jej svetelná inštalácia (vpravo). Foto: archív značky Zážitkové steny

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk