22. mája 2020

Miliardár a investor Warren Buffett, ktorý začiatkom mája priznal, že investícia do leteckých spoločností bola chyba, pokračuje ďalej v predaji akcií, do čoho sa pustil už na začiatku pandémie. Svedčia o tom posledné dokumenty jeho investičného fondu Berkshire Hathaway.

Buffett sa počas aktuálneho spomalenia ekonomiky drží skôr v úzadí. Namiesto toho, aby sa púšťal do obrovských akvizícií, znižuje spoluúčasť – väčšinou v bankách a aerolinkách – a plní pokladnicu firmy peniazmi, pričom aktuálne ide o 137 miliárd dolárov (približne 125,7 miliardy eur).

Zbavuje sa akcií

Buffett, prezývaný Veštec z Omahy, nedávno predal 84 percent z podielu v investičnej banke Goldman Sachs, ktorý mu patril odvtedy, ako do spoločnosti investoval 5 miliárd dolárov počas finančnej krízy z minulého desaťročia.

Investičné ťahy Warrena Buffetta a jeho investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway sleduje celý svet. Foto: SITA/AP

Hodnota akcií Goldman Sachs sa v prvom štvrťroku prepadla o 30 percent, čo bolo dôvodom, prečo Buffett obmedzil svoju investíciu v banke „len“ na 330 miliónov dolárov.

Warren Buffett predal všetky podiely v aerolíniách.
„Svet sa zmenil” pre leteckú dopravu

Reklama

Aj Berkshire Hathaway, jeho investičná spoločnosť, znížila v prvom štvrťroku svoj podiel v ďalšej americkej banke JP Morgan o tri percentá. Investičná spoločnosť sa tiež vzdala akcií v gigante cestovného poistenia Travelers a energetickej spoločnosti Phillips 66.

Tým sa to však nekončí: Berkshire Hathaway tiež znížila o 0,7 percenta svoje záväzky voči Amazonu (pritom doň investovala len minulý rok) po tom, ako najväčší hráč v sektore e-commerce oznámil, že pre koronavírus očakáva rast nákladov.

Tiež nakupoval – no v malom

Buffett však nielen predával, ale aj nakupoval – Berkshire Hathaway od začiatku obmedzení uskutočnila niekoľko menších transakcií, napríklad zvážila svoj podiel vo finančnej spoločnosti PNC Financial Services Group, ktorá je jedným z najväčších veriteľov v USA.

Je dobré si pripomenúť, že akcie Berkshire Hathaway v prvom štvrťroku tohto roka vykázali významné straty vo výške takmer 50 miliárd dolárov. V apríli spoločnosť predala akcie za 6,5 miliardy dolárov, a pritom nakúpila iba za 426 miliónov.

„V prvom štvrťroku sme toho neurobili veľa a na našich akciách sa podpísal februárový a marcový prepad spojený so šírením koronavírusu,“ pripúšťa Buffett.

Miliardársky stret generácií.
Nie som práve Buffettov fanúšik, robí nudnú prácu, hovorí Musk

Peňažné zásoby Berkshire Hathaway vzrástli zo 125 na 137,3 miliardy dolárov a Veštec z Omahy zatiaľ stále hľadá potenciálnu veľkú nákupnú príležitosť. Začiatkom mája sa investor vzdal svojich podielov v štyroch najväčších leteckých spoločnostiach (United Airlines, American Airlines, Southwest Airlines a Delta Air Lines) v celkovej hodnote viac ako štyri miliardy dolárov.

Vo vyhlásení podobajúcemu sa tým, ktoré počas finančnej krízy v roku 2008 slúžili na upokojenie trhu (v nich povzbudzoval investorov ku kúpe amerických akcií), Warren Buffett nedávno vyhlásil, že je optimistický ohľadom schopnosti americkej ekonomiky postaviť sa späť na nohy, keď sa situácia upokojí.

Na výročnej schôdzi akcionárov Berkshire Hathaway povedal: „Aj naďalej som presvedčený, (…), že Ameriku nič nezastaví. Koniec koncov, riešenie je jednoduché: Nikdy nestavte proti Amerike.“

Autorom je Sergei Klebnikov z redakcie Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?