3. mája 2020

Legendárny investor a momentálne štvrtý najbohatší človek na planéte Warren Buffett prestal veriť leteckým spoločnostiam. Jeho investičný holding Berkshire Hathaway v apríli predal všetky svoje podiely v štyroch najväčších amerických aerolíniách. Prezident koncernu Buffett v nedeľu na valnom zhromaždení akcionárov ako dôvod uviedol, že „svet sa zmenil” pre leteckú dopravu.

Vďaka čomu je Warren Buffet miliardárom. 6 vecí, ktoré som sa naučil na spoločnom obede

Podľa výročnej správy holding na konci roka 2019 vlastnil podstatné podiely: 11 % v Delta Air Lines, 10 % v American Airlines, 10 % v Southwest Airlines a 9 % v United Airlines. Berkshire tak bol jedným z najväčších akcionárov v týchto štyroch aerolíniách, do ktorých začal investovať v roku 2016 po tom, čo sa leteckej doprave celé roky vyhýbal.

Akcie aerolínií skolabovali po prepade leteckej dopravy v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Spoločnosti zrušili státisíce letov a uzemnili tisícky lietadiel. Cestovný dopyt v USA spadol o 95 percent a zatiaľ neexistujú plány, kedy sa letecká doprava vráti na predkrízovú úroveň.

Slovo nie pomôže ľuďom v kariére. Hovorí to Buffett a súhlasil aj Steve Jobs

Reklama

Buffett uviedol, že vyhliadky leteckej dopravy sa zmenili. „Urobili sme rozhodnutie v súvislosti s leteckým biznisom. Vzali sme z neho peniaze, i keď s podstatnou stratou,” cituje ho agentúra Reuters. „Nebudeme financovať spoločnosť, ktorá podľa nášho názoru bude peniaze v budúcnosti iba hltať.”

Podľa Buffetta do svojich podielov v štyroch aerolíniách investovali 7 až 8 miliárd dolárov. „Bola to moja chyba. Ja som ten, kto urobil toto rozhodnutie,” skonštatoval svetoznámy investor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?