29. novembra 2019

Prínosom pre vašu kariéru môže byť niekedy jedno obyčajné slovo. Áno. Otvorí vám cestu k novým výzvam, príležitostiam, spoluprácam, povzbudí ostatných a vytvorí prostredie, v ktorom je bezpečné skúšať, zlyhať, učiť sa alebo inovovať. Pokiaľ ho ale budete vyslovovať neustále, môžete byť vyčerpaní i vystresovaní. No a začnete premýšľať o tom, prečo ste vlastne boli zaneprázdnení a nie produktívni.  

Miliardár Warren Buffett, predseda predstavenstva a CEO spoločnosti Berkshire Hathaway, má v tejto oblasti teóriu, ktorá stojí za preskúmanie: „Rozdiel medzi úspešnými a skutočne úspešnými ľuďmi je, že skutočne úspešní ľudia hovoria nie takmer na všetko.“

Ako zvládnuť prácu od deviatej do piatej? Koučky radia efektívny time manažment a pravidelné prestávky

Pozorne si však všimnite, že Buffett povedal: takmer na všetko. V tomto kontexte ide o vašu schopnosť rozhodovať sa a manažovať vlastný čas. Miliardár naznačuje, že si musíte zámerne vybrať, na čo kývnete a čo naopak odmietnete. Všetko sa to týka zjednodušenia, stanovenia priorít a zamerania pozornosti na to, na čom najviac záleží. 

Naháňame sa za životom a nestíhame ho žiť. Psychologička radí, ako to zmeniť

Technologický mág Steve Jobs s týmto tvrdením ešte počas svojho života súhlasil. „Ľudia si myslia, že sústrediť sa znamená povedať áno všetkým veciam, na ktoré sa musíte zamerať. Tak to ale vôbec nie je. Znamená to povedať nie stovke ďalších dobrých nápadov. Musíte si vyberať opatrne.“ Ak chcete vo svojej kariére ďalej rásť, mali by ste sa naučiť povedať nie. Tu sú tri kroky, ako na to: 

Majte jasno v tom, čo je skutočne naliehavé a dôležité.

Je ľahké nechať sa ohromiť množstvom úloh, žiadostí a veriť, že všetko je naliehavé a dôležité. Namiesto toho si uvedomte, že nie všetky úlohy sú rovnaké. Využite jednoduchý nástroj na rozhodovanie, napríklad Eisenhowerov princíp. Úlohy v ňom delíte do štyroch kvadrantov: 

  • Urobiť ich ihneď: sem patria naliehavé a dôležité položky. 
  • Naplánovať ich: sem patria nenaliehavé ale dôležité položky. 
  • Delegovať ich: sem patria naliehavé ale nedôležité položky. 
  • Odstrániť ich: sem patria položky, ktoré nie sú naliehavé ani dôležité.  

Vnímajte svoj čas ako cennú a vzácnu komoditu.

Čas je obmedzený a neobnoviteľný zdroj. Je ťažké, aby ste boli produktívni a sústredení, keď si vašu pozornosť vyžaduje veľa vecí. Najmä v tomto ročnom období sa cítite povinní súhlasiť s každou žiadosťou o pomoc. Môže ale vašu pozornosť odvrátiť od toho, čo naozaj musíte urobiť, a viesť až k vyhoreniu. Myslite na to, že nedokážete dosiahnuť vlastné ciele, ak ste ohromení a prepracovaní.  

Úspešní ľudia uznávajú, že pokiaľ sa nemôžu postarať o seba, tak všetko ostatné tým trpí. A to sa začína time manažmentom. Koniec koncov potvrdzuje to aj Buffett: „Vlastný čas musíte mať pod kontrolou. A to nedokážete, ak nebudete hovoriť nie. Nedovoľte ľuďom, aby nastavili agendu vášmu životu.“

Opýtajte sa, či vám to pomôže ale znemožní splniť ciele.

Byť ochotní a udržiavať si otvorený mindset sú skvelé veci pre spoluprácu či prispôsobivosť. No môžu vám ukrojiť z dostupných hodín. Buďte ohľadom vlastného času rozumnejší a položte si dve otázky: Čo chcem? Ak na toto (žiadosť, udalosť, aktivitu, úlohu, a tak ďalej) poviem áno, pomôže mi to dosiahnuť alebo zabrániť ďalšiemu pokroku? Pokiaľ tým nie ste nadchnutí a nedotýka sa to vašich hodnôt či životného poslania, povedzte nie.  

Nevzťahuje sa to iba na veci. Tiež dobre zvážte, s kým trávite svoj čas. Ak je vaše prostredie plné negatívnych, príliš kritických alebo neinšpiratívnych ľudí, brzdí vás v uskutočnení toho, čo chcete. Je čas nastaviť pevnejšie hranice a pustiť za ne len osoby, ktoré vás inšpirujú, podporujú a vyzývajú, aby ste sa dostali až na vrchol.  

Pamätajte na to, že keď poviete nie veciam a ľuďom, ktorí vám viac nepomáhajú, tak môžete povedať áno tým, ktorí to naopak robia.  

Prispievateľka Amy Blaschka píše pre Forbes.com o kariérnom raste. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk