13. mája 2020

Zažite naše prvé online podujatie, na ktorom budú hosťami minister hospodárstva Richard Sulík či spolumajiteľ pivovaru Urpiner Branislav Cvik. Zapojte sa do podujatia a položte našim hosťom otázky cez aplikáciu sli.do. Viac info TU

Elon Musk, inovátor, podnikateľ a aj provokatér, s ktorým sa svet rozhodne nenudí, sa minulý týždeň rozrozprával v známom americkom podcaste Joe Rogan Experience. Hoci tentoraz, na rozdiel od rozhovoru spred dvoch rokov, nevyrobil škandál v podobe „live“ fajčenia cigarety nápadne sa podobajúcej jointu, diskusia s Joe Roganom bola plodná. Okrem iného prebehli svet miliardárov i to, čo si Musk myslí o kolegovi z miliardárskeho rebríčka Warrenovi Buffettovi.

Musk, aktuálne 31. najbohatší človek sveta s majetkom takmer 37 miliárd dolárov, sa nerozpakoval zdôrazniť, že tento pravdepodobne najslávnejší investor sveta (štvorka globálneho rebríčka miliardárov Forbes s majetkom takmer 69 miliárd dolárov) nie je práve jeho obľúbencom. Rozbehla ho otázka o tom, či ho ľudia definujú tým, že je bohatý. Miliardári sa podľa neho v uplynulých rokoch stali akoby hanlivým slovom, niečím zlým.

Ale vo väčšine prípadov to nedáva zmysel. Veď ako vzniká bohatstvo? Ak zorganizujete ľudí lepším spôsobom, aby ste produkovali lepšie tovary a služby, než boli tie predtým,“ vysvetľoval. A potom je tu druhý prípad tých, ktorí investujú kapitál. A za príklad si vzal Warrena Buffetta.

Reklama

Buffett predal všetky podiely v aerolíniách. Svet sa zmenil pre koronavírus

Úplne úprimne, nie som jeho najväčší fanúšik. Robí veľa alokovania kapitálu, číta mnoho výročných správ, sleduje účtovníctvo… niečo dosť nudné. Snaží sa zistiť, či si zaslúži viac kapitálu Coca-Cola alebo Pepsi. Podľa mňa je to nudná práca, ale je to niečo, čo je dôležité rozhodnúť: ktorá firma potrebuje viac či menej kapitálu, má ta firma rásť, robí veci, ktoré sú lepšie než konkurenti? Ak firma tvorí príťažlivé produkty a služby, má dostať viac kapitálu, ak nie, tak menej,“ zamýšľal sa.

Mimochodom, zdá sa, že rozhodovanie medzi Coca-Colou a Pepsi má už Buffett vyriešené. Jeho investičná firma Berkshire Hathaway vlastní vyše 9 percent The Coca-Cola Company a sám investor kolu denne a vo veľkých množstvách popíja.

Detailista Bezos a vizionár Musk. Ako vedú miliardári svoje firmy

V USA je nadmerná alokácia talentu vo financiách a v práve, ide do nich príliš veľa šikovných ľudí. Mali by sme mať viac ľudí vytvárajúcich produkty“ povedal tiež Roganovi Musk, podľa ktorého bývala výroba v USA vysoko cenená, teraz sa na ňu pozerá skôr zvrchu.

Viaceré médiá vzápätí pripomenuli Buffettove lakonické nie“ spred dvoch mesiacov ako odpoveď na otázku, či chce investovať do Tesly, medzičasom už aj ziskovej výkladnej skrine“ Muskových aktivít. Investor ho tiež zľahka kritizoval za spôsob, ako nekontrolovane zdieľa svoje názory na Twitteri (má tam priestor na zlepšenie“). No zároveň priznal, že Musk je pozoruhodný chlapík.

Musk proti všetkým. Tesla bola v prvom štvrťroku opäť zisková

Elon Musk je spoluzakladateľ a spolumajiteľ viacerých vysoko ambicióznych projektov, ako sú elektromobily Tesla, vesmírna dopravná spoločnosť SpaceX, infraštruktúrna vŕtacia firma Boring Company či neurotechnologická Neuralink, ktorá chce vytvoriť akýsi interface medzi človekom a strojom.

S Teslou sa Muskovi podarilo dostať sa masovo na trh elektrických áut. Vyrába ich v USA, Číne a továreň chystá i pri Berlíne. Práve v Spojených štátov aktuálne vedie spor s úradmi, keďže mu prekážajú nadmerné karanténne opatrenia. Oznámil, že kalifornský závod znovu rozbehne výrobu napriek nariadeniam úradov. A nešiel ďaleko pre odvážne vyhlásenia – respektíve v jeho prípade tweety. V jednom z nich vyhlásil, že ak príde polícia do firmy zatýkať, nech zatknú jeho.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?