30. apríla 2020

Posledný aprílový týždeň sa niesol v znamení hneď niekoľkých kvartálnych výsledkov populárnych firiem, ale na žiadne sa nečakalo toľko ako na tie z Tesly. Automobilka Elona Muska do poslednej chvíle nechala investorov, analytikov aj fanúšikov čakať, pretože na rozdiel od väčšiny spoločností nedala vedieť, ako jej výsledky ovplyvní pandémia koronavírusu.

V analytických kuloároch sa v každom prípadne očakával negatívny zisk na akciu (EPS), respektíve strata.

Okolo polnoci nášho času však nastalo na Wall Street veľké prekvapenie – Tesla skončila v prvom tohtoročnom štvrťroku opäť v zisku. Podľa amerických účtovných zásad US GAAP jej čistý zisk dosiahol výšku 16 miliónov dolárov (14,76 milióna eur) a vôbec prvýkrát tak otvára nový rok ziskovým kvartálom. Mimochodom, ide o tretí ziskový štvrťrok po sebe.

Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk.
Aké knihy odporúčajú miliardári?

Celkové tržby sa zastavili tesne pod hranicou 6 miliárd dolárov, čo je síce oproti predchádzajúcemu štvrťroku o pätinu menej, ale v relevantnejšom – teda medziročnom – porovnaní to predstavuje nárast vo výške 32 percent.

Akcie v reakcii na pozitívny výsledok si hneď pripísali takmer 10 percent navyše. Od začiatku roka sa tak ich cena viac než zdvojnásobila.

„Zažili sme silný prvý kvartál, akokoľvek bol plný obrovských výziev,“ poznamenal na margo výsledkov počas konferenčného hovoru Elon Musk, pričom sa z nejakého dôvodu zasekával v reči viac ako zvyčajne. „Myslím, že COVID-19 nás naučí pracovať ešte efektívnejšie,“ dodal.

Detailista Bezos a vizionár Musk:
dva spôsoby, ako miliardári vedú svoje firmy

V prvom kvartáli 2020 sa začalo s dodávkou nového modelu Y, na ktorom je automobilka vďaka zefektívneniu výroby už údajne zisková.

Tlačia pedál k zemi

Tesla má už viac ako mesiac zatvorené továrne v Kalifornii a New Yorku, pričom do prevádzky by ich pochopiteľne chcela uviesť čo najskôr. Musk svoj Twitter v stredu 29. apríla ozdobil príspevkom, v ktorom stálo „FREE AMERICA NOW“.

Napriek týmto prekážkam chce automobilka tento rok dodať 500-tisíc nových vozidiel podľa predtým stanoveného plánu. Dodávky v 1. kvartáli medziročne stúpli o 40 percent na 88 500 vozidiel.

„Množstvo firiem brzdí a okliesňuje investície, my to však robíme naopak a tlačíme pedál k zemi. Povedal by som, že naše dlhodobé vyhliadky sú extrémne dobré,“ vyhlásil Musk.

Perličkou zostáva, že keď spočítate trhovú kapitalizáciu automobiliek Ford, GM a Fiat Chrysler a celé to vynásobíte dvomi, stále sa nedostanete na súčasnú valuáciu Tesly.

Autor Zdravko Krstanov píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?