8. júla 2020

Známy 89-ročný investor Warren Buffett v stredu 8. júla oznámil, že na charitu venuje ďalšie 2,9 miliardy amerických dolárov (2,56 miliardy eur) – prostredníctvom predaja akcií Berkshire Hathaway, legendárneho holdingu, ktorý zakladal.  

Peniaze poputujú piatim charitatívnym organizáciám, a jednou z nich je Bill and Melinda Gates Foundation, teda nadácia manželov Gatesovcov. Takmer 16 miliónov akcií Berkshire si ďalej rozdelia aj organizácie Susan Thompson Buffett Foundation, The Sherwood Foundation, Howard G. Buffett Foundation a NoVo Foundation.   

Warren Buffett predáva akcie bánk.
Nikdy nestavte proti Amerike, odkazuje investor

Jeho dar je v súlade s jeho rozhodnutím z roku 2006, keď si zaumienil každoročne časť akcií venovať na charitu. Vrátane jeho posledného filantropického počinu už Buffett za posledných 14 rokov rozdal viac ako 37 miliárd zo svojho majetku. Po odpočítaní najnovšie darovaných akcií Buffett stále vlastní 248 734 „áčkových“ akcií Berkshire Hathaway, ktoré majú hodnotu 67,5 miliardy dolárov.     

Miliardár zverejnil aj sumu daňových výhod, ktoré vďaka svojim charitatívnym príspevkom za posledné roky využil: z kombinovanej sumy federálnej dane a dane štátu Nebraska, vrátane tých predpokladaných za rok 2020, mu každých darovaných 1000 dolárov zníži zaplatenú daň o asi 43 centov. Uviedol to holding Berkshire vo svojom stanovisku.  

Reklama

Buffett ostáva podľa rebríčka magazínu Forbes štvrtým najbohatším človekom na svete, pred darovaním akcií sa jeho majetok odhadoval na 71,7 miliardy USD. 

Majiteľ obchodov Zara nakupoval nehnuteľnosti.
Ich celková hodnota dosiahla 15,2 miliardy eur

Vo februári tohto roku miliardár vo výročnom liste akcionárom oznámil aj plány so svojím podielom v Berkshire po svojej smrti. Podľa jeho závete sa nijaké z akcií po jeho úmrtí nebudú predávať, ale v priebehu 12 až 15 rokov sa rozdistribuujú prostredníctvom charitatívnych grantov.  

Autorkou článku je redaktora amerického Forbesu Sarah Hansen, ktorá píše o trhoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?