7. júla 2020

Vlastník spoločnosti Inditex, najväčšieho odevného reťazca na svete, Amancio Ortega sa po tom, ako zarobil na predaji oblečenia, zameral na nehnuteľnosti.

Hodnota nehnuteľností v jeho vlastníctve už dosiahla 15,2 miliardy eur. Ukázali to údaje, ktoré v utorok 7. júla jeho spoločnosť uverejnila vôbec prvýkrát. Odhalili pritom, že španielsky miliardár má najväčšie portfólio nehnuteľností spomedzi európskych superboháčov. Ortega je podľa amerického Forbesu 11. najbohatší človek sveta s majetkom 63 miliardy amerických dolárov.

Zara zavrie 1200 predajní a posilní online.
Do nového konceptu investuje 2,7 miliardy eur

Ortega, 84-ročný zakladateľ a majiteľ módnej značky Zara, ktorý postupne rozšíril svoje odevné impérium o ďalšie značky, investoval minulý rok do nehnuteľností prostredníctvom rôznych dcérskych spoločností svojho holdingu Pontegadea 2,1 miliardy eur.

Pontegadea, ktorá vlastní podiel vo výške 59,3 % v spoločnosti Inditex, mala za rok 2019 čistý príjem 1,8 miliardy eur, z toho 1,64 miliardy eur predstavovali dividendy od Inditexu.

Nakupoval v Amerike

Najbohatší muž Španielska diverzifikoval svoje bohatstvo, ktoré získal z predaja odevov, aby ho udržal. V uplynulých rokoch investoval aj do nehnuteľností USA viac ako 3 miliardy USD (2,65 miliardy eur).

Luxus podľa West-Kardashianovcov:
Futuristický belgický kláštor a pohovka za 600-tisíc dolárov

Medzi jeho akvizície patria významné pamiatky, ako je historická budova Haughwout Building na Manhattane alebo najvyššia kancelárska veža v Miami. Minulý rok jeho investičná spoločnosť kúpila hotel v centre Chicaga v hodnote 72,5 milióna USD. Tento obchod nasledoval po kúpe budovy v centrálnej obchodnej štvrti vo Washingtone a dvoch kancelárskych budov v Seattli.

Väčšina majetku Amancia Ortegu, syna železničného robotníka, pochádza z jeho majoritného podielu v spoločnosti Inditex. Akcie spoločnosti tento rok klesli o 22 %. Holding Pontegadea preto v roku 2020 očakáva od spoločnosti Inditex dividendy len vo výške 646 miliónov eur (1,64 miliardy eur v roku 2019).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?