6. februára 2020

Renovácia domu, ktorý v Los Angeles vlastnia celebrity a manželia Kanye West a Kim Kardashian, vzbudila v USA záujem architektov. Ako si táto dvojica predstavuje minimalizmus a koľko to stálo?

Bývanie si nechali zariadiť ako „futuristický belgický kláštor“ s high-endovým dizajnérskym nábytkom. Nový dizajn domu pripravil belgický architekt Axel Vervoordt. Jeden z jeho stolov v štýle „Plávajúci kameň“ sa na aukcii v roku 2018 predal za 10-tisíc dolárov.

Originálna pohovka Jean Royère Polar Bear, o ktorej West pre časopis Architectural Digest povedal, že kvôli nej predal svoje auto Maybach, by mohla stáť až 600-tisíc dolárov.

Rebríček najlepšie platených hiphoperov: Kanye West je na čele

Napriek tomu, že interiéry sú prevažne v krémovej farbe, Kardashian a West tvrdia, že dom je vhodný pre deti. Izby pre ich štyroch potomkov nadizajnoval belgický architekt Vincent Van Duysen. Jedna jeho stolička môže stáť aj 2-tisíc dolárov.

Približne dve tisícky alebo aj viac môže stáť aj stolová lampa od francúzskeho priemyselného dizajnéra Serge Mouillea. Vázy, ktoré sú vystavené v kuchyni, sú od súčasného japonského keramického umelca Shiro Tsujimura a pravdepodobne stáli od tisíc do 10-tisíc dolárov.

View this post on Instagram

“This house may be a case study, but our vision for it was built around our family,” insists Kanye West of the otherworldly oasis he and wife @kimkardashian crafted alongside #AD100 designer @axelvervoordt. One might wonder about the challenges of raising four small children in such a pristine, cream-colored environment, but Kim and Kanye are quick to point out that the house is eminently kid-friendly. Above, the family is pictured in a room devoted exclusively to a gargantuan, creature-like soft sculpture fashioned by artist Isabel Rower. Asked whether the space is a playroom or an art installation, Kanye demurs: “Everything we do is an art installation *and* a playroom.” . Visit the link in our profile to take a tour of the home. Photo by @jackie_nickerson; text by @mayer.rus

A post shared by Architectural Digest (@archdigest) on

Hlavná kúpeľňa je navrhnutá talianskym architektom Claudio Silvestrinim, ktorý navrhoval aj Westov apartmán v SoHo, ktorý sa v roku 2018 predal za tri milióny dolárov. Napokon, skulptúra od Isabel Rower v tvare chobotnice má svoju vlastnú izbu a celý klan Kardashian-West sa chystá na nej sedávať. Cena je neznáma.

Spolupracoval s Kanye Westom, nakoniec však zostal v Česku

Technický detail: Keď reportér amerického Forbesu Zack O’Malley Greenburg navštívil v roku 2019 dom Kim a Kanyea, vrátnik ho požiadal, aby si na topánky dal „malé látkové návleky“. Podlaha bola totiž zo „špeciálnej belgickej sadry“, ktorú, ak by sa poškodila, by dokázala opraviť iba partia technikov, ktorí by museli priletieť z Európy.

Filozofia: „Deti jazdia na svojich odrážadlách po chodbách a skáču po stoloch od Vervoordta ako po pódiu. Tento dom je možno architektonickou štúdiou, no naša vízia bola postaviť ho pre rodinu,“ povedal West pre magazín AD.

Pozadie: Kim a Kanye majú príbytkov oveľa viac. Podľa AD bol dom pôvodne iba „McMansion“, okatý veľký barák, kým ho dvojica neprerobila na svoj vysnívaný dom. Naposledy zaujali realitný svet v septembri, keď West kúpil za 14 miliónov dolárov „Monster Ranch“ v štáte Wyoming, ktorý má okrem ôsmich ubytovacích miestností aj dve jazerá, reštauráciu a „zariadenia pre eventy a mítingy“.

Hoci línia topánok Yeezy, ktorú West robí s Adidasom, by mala v roku 2019 dosiahnuť tržby 1,5 miliardy dolárov, v rebríčku Forbes miliardárov West (ešte) nie je. Jeho majetok by mal dosahovať 240 miliónov.

Dodatok: Najmenej jedna izba v paláci v Los Angeles má farebné steny: patrí dcére menom North West a je namaľovaná v odtieni monochromatickej ružovej.

Autorka Lisette Voytko  píše pre Forbes.com o novinkách vo svete. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk