11. júna 2020

Majiteľ španielskej značky Zara plánuje uzavrieť približne 1200 svojich obchodov po celom svete. Zaniknúť by mali najmä menšie obchody v Ázii a Európe. Jeden z kľúčových retailov v oblasti fast fashion sa po nedávnej pandemickej lekcii rozhodol reorganizovať biznis a posilniť online predaj na úkor kamenných obchodov.

Pandémia tvrdo zasiahla spoločnosť Inditex, kam okrem Zary patria aj módne značky Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Massimo Dutti a Oysho a tiež značka Zara Home. Predaje v prvom štvrťroku tohto roku klesli o 44 percent na 3,3 miliardy eur.

Zomrel český kráľ multilevel marketingu.
Na Slovensko priniesol kozmetiku LR Health & Beauty

Niekoľkomesačné uzatvorenie veľkej časti obchodnej siete čiastočne pokryl práve rast online tržieb. Tie vzrástli medziročne o 50 percent a v apríli dokonca o 95 percent. Aj napriek tomu podľa čerstvo zverejnených údajov spoločnosť vykázala stratu 175 miliónov eur.

Zakladateľ Inditexu a podľa aktuálneho rebríčka amerického Forbesu šiesty najbohatší muž sveta Amancio Ortega sa preto rozhodol ešte razantnejšie nakopnúť dlhodobý plán postupného posilňovania e-commerce, na ktorom skupina pracuje od roku 2012. Online predaje mali do dvoch rokov tvoriť až štvrtinu obratu firmy. Ešte minulý rok to bolo 14 percent.

Reklama

Vlajková loď v Číne

Inditex plánuje minúť 2,7 miliardy eur za vývoj novej platformy, ktorá umožní lepšie prepojenie kamenných pobočiek s webovými stránkami. Tiež zrýchli dodávky a uľahčí trackovanie produktov v reálnom čase.

Miliónové tržby a krach. Koronakríza pochovala sieť obchodov
so šperkami a hodinkami Klenoty Aurum

Väčšie obchody Zary by mali v budúcnosti fungovať ako distribučné uzly pre online predaj. „Každý takýto obchod bude pôsobiť ako distribučné centrum módy v srdciach najvýznamnejších nákupných štvrtí svetových miest,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú spoločnosť zverejnila 10. júna.

Vlajkovou loďou nového konceptu by sa mala stať predajňa, ktorú značka plánuje otvoriť na jeseň v čínskom Wang-fu-ťingu ako svoj technologicky najpokročilejší obchod.

„Už kríza v roku 2008 naučila obchodníkov, že nemusia byť všade. Pozastavili expanziu a optimalizovali svoje siete, často zmenšili pobočky a nechali vlajkové obchody len vo väčších mestách,“ konštatuje analytik poradenskej spoločnosti JLL Tomáš Soukup. Podobný scenár očakáva aj v nasledujúcich mesiacoch.

Zmeny najviac ovplyvnia nové nákupné zvyky zákazníkov. Móda predstavuje najväčší segment súčasného e-commerce. Štatistický portál Statista.com vyčíslil globálnu veľkosť tohto trhu v roku 2019 na 528,1 miliardy dolárov. Analytici očakávajú, že trh porastie ďalej o 12,2 percenta ročne a do konca roku 2024 dosiahne hodnotu 829,6 miliardy dolárov.

Autorka Bibiana Beňová píše pre Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?