22. decembra 2021

Často sa smeje, má rada iróniu a spriada plány, ako sa udržať na úspešnej vlne. Vyštudovaná inžinierka ekonómie Veronika „Besky“ Danišová (27) totiž pred mesiacom zvíťazila v kuchárskej šou MasterChef Česko. A otvorené dvere do gastro biznisu chce využiť.

Ako to býva, do súťaže ju priviedla zhoda náhod. Niekedy počas lockdownu jej mama spomenula, že sa začínajú castingy na túto šou. „Presviedčala som ju, mami, choď do toho, aspoň mi z prvej ruky povieš, ako to tam funguje. Vysmiala ma, že ani za svet, ona do televízie nepôjde. Tak som šla ja, veď doma som sa akurát nudila. Bol to akýsi záblesk,“ smeje sa.

S trofejou pre víťaza MasterChef Česko. Foto: TV Nova

Veronika ďalej približuje, že vždy rada piekla, ale ostatné jedlá varila skôr na začiatočníckej úrovní. Zvládla kuracie prsia či segedínsky guláš, to áno, lenže o žiadnej vysokej gastronómii nemohlo byť ani reči.

Malá morská víla na tanieri

Jej talent sa rýchlo ukázal už na castingoch. Pripravila thajské zelené karí a odrazu počula: Z vás môže byť víťazka! Povedal jej to Radek Kašpárek, michelinský šéfkuchár a člen poroty.

„Ja som si najskôr myslela, že si zo mňa len robí žarty,“ spomína. „V bežnom živote som totiž veľmi ironický človek. A keď niekomu poviem: fíha, tak to je teda krásne… Myslím tým pravý opak.“

Reklama

Prognóza šéfkuchára Kašpárka však bola správna. Veronika vraví, že v každom kole súťaže MasterChef sa naučila niečo nové a snažila sa to hneď aj zúročiť, zdokonaľovať sa. Rozuzlenie prišlo v trojčlennom finále, do ktorého sa kvalifikovali výhradne ženy a chýbalo mužské zastúpenie, čo bolo v histórii tohto formátu unikátne.

Každá finalistka mala pripraviť trojchodové menu, ktoré ju charakterizuje. Mladá Slovenka si za inšpiráciu zvolila svoju najobľúbenejšiu rozprávku z detstva, Malú morskú vílu od Hansa Christiana Andersena. Kombinovala suroviny z mora aj pevniny, ako hlavný chod podávala hovädziu sviečkovú s krevetovým tatarákom, krevetovými nokmi a maslovou tekvicou.

Chutilo to tak… No, že jednoducho vyhrala. Otvoril sa jej nový svet a na novej štartovacej čiare jej na účte pribudol aj milión českých korún (takmer 40-tisíc eur), prémia za triumf.

Narodila sa v Nórsku, vyrastala na Slovensku

Prezývka Besky je odvodená z jej priezviska za slobodna. Volala sa Beskydiarová. Vyrastala v Banskej Bystrici, ale narodila sa v Stavangeri, keďže jej otec hrával v tamojšom orchestri. Má tak nielen slovenské, ale aj nórske občianstvo. „Nórsko sa mi prihodilo akoby náhodou, ale teraz dokola dostávam otázky, či varím ich jedlá. Nie, ani ich nepoznám. Mám rada lososa – a to je všetko,“ hovorí s úsmevom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BESKY (@besky.vero)

Veronika vyštudovala ekonomickú univerzitu, oblasť marketing a manažment. Titul bakalára získala v Bratislave, inžinierske štúdium dokončila v Prahe. Tam už ôsmy rok aj žije. Pracovala ako account manager na voľnej nohe, medzi jej kľúčových klientov patrila čerpacia stanica Krypto, kde prijímali platby kryptomenami.

Nebesky s Besky

Skúsenosti z biznisu sa jej teraz budú hodiť, keďže súťaž jej priniesla široké pole možností. Už si aj nalinajkovala budúcnosť, ktorú spája s gastro sektorom. Aktuálne pôsobí ako lektorka v dvoch kulinárskych akadémiách, vedie školy varenia a pečenia. Plánuje však aj ďalšie, vlastné projekty.

Tým najbližším krokom má byť vydanie kuchárskej knihy s pracovným názvom Nebesky s Besky. „A keďže som skúpa na informácie o súkromí, chcela by som sa v nej aj osobnejšie predstaviť,“ načrtáva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MasterChef Česko (@masterchefcz)

Kostru knihy bude tvoriť 75 receptov. Polovica z nich bude v hlavnej časti Nebo, kde sa chce venovať výhradne dezertom a sladkostiam. Ďalšie jedlá, ktoré ju bavia, sa potom budú skrývať pod kapitolami Oheň, Zem či Voda. Dokresľuje, že tou „naj“ je pre ňu ázijská kuchyňa, indonézska, thajská alebo čínska. A tiež mexické špeciality. Rada totiž používa koreniny či bylinky ako koriander, mätu, bazalku. Obľubuje plné chute, sviežosť.

Knihu by rada uviedla na trh v máji a následne pripravuje aj spustenie svojho e-shopu. Snaží sa vytvoriť vlastnú značku, ponúkať bude napríklad trendy zástery, formy na jej obľúbené torty či pomôcky na pečenie, ktoré sama používa, ale nedajú sa nikde kúpiť.

Reklama
Veronika Danišová. Foto: TV Nova

Hýri však aj ďalšími nápadmi. Vymenúva, že by chcela vybudovať online platformu na kurzy varenia a keby bola možnosť, rada by sa vrátila aj pred televízne kamery. Lákalo by ju mať vlastný kuchársky program.

Byť šéfkuchárkou by si netrúfla

Telefón jej zvoní aj s návrhmi, či by sa nestala šéfkuchárkou. Zatiaľ ich odmieta. „Som nadšený amatér, ktorý sa učí každým dňom. Dnes by som si ešte v reštaurácii netrúfla viesť tím ľudí,“ dopĺňa. Sen o vlastnej malej kaviarni či bistre však neopúšťa. Možno ten správny čas nastane o tri či štyri roky. Ktovie.

„Neverili by ste, teraz mi každý deň príde aj 15 rozličných ponúk. Vážne, nepreháňam,“ smeje sa. „Oslovujú ma aj zvučné firmy na reklamné spolupráce, nechcem sa však unáhliť s výberom. Hľadám najmä dlhodobejšie projekty, ktoré majú hlavu a pätu. Nejaké dohody už aj existujú, len ich ešte nemôžem nahlas povedať.“

Hoci stále rozpráva po slovensky a na Slovensku má korene, svoje podnikateľské plány smeruje najmä do Česka. „Tu žijem, tu som teraz doma, v Prahe mám zaujímavé možnosti. A navyše, kto ma pozná na Slovensku? Úprimne, ani mi nenapadá, do akého projektu by som sa pustila,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?