4. decembra 2021

Stále je plný tajomstiev. Okolo Michelin Guide sa točí celý gastronomický svet, ale presné kritériá hodnotenia nepozná v podstate nikto, ani oceňované reštaurácie. Získať hviezdu, alebo sa len dostať na mapu slávneho sprievodcu, je však najväčšia prestíž. Nech sa páči, pozývame vás do krajiny fantastických chutí.

Najstarší a najslávnejší gastronomický sprievodca na svete zatiaľ Slovensko na svoju mapu nezaradil. Ak by ste chceli vyskúšať michelinské chute, pripravili sme vám výber ôsmich zaujímavých podnikov z okolitých krajín, ktoré sú na dojazd autom a nezničia vašu peňaženku. Samozrejme, priplatíte si, ale ide o reštaurácie z nižšieho cenového pásma Michelin Guide. Väčšina z nich ponúka aj darčekové poukazy, takže ich prípadne môžete využiť ako prekvapenie pod vianočný stromček.

La Degustation Bohême Bourgeoise, Praha

Foto: Ladegustation.cz

Rafinovaná a hýriaca nápadmi. „La Dega“ je pojem na českej gastromape. Oldřich Sahajdák je 15 rokov jej šéfkuchárom a deviaty raz v rade obhájil michelinskú hviezdu.

Medzi princípy tamojšej stredoeurópskej kuchyne patrí, že v jednotlivých jedlách sa žiadna surovina nemôže opakovať dvakrát. A ich výberu sa venuje výnimočná pozornosť. Zelenina, ovocie, mäso, ryby či hríby, ktoré sa v reštaurácii objavia na stole, pochádzajú z okruhu 300 km od podniku. Akokoľvek sa im vydaria kulinárske experimenty, každé jedlo sa v menu objaví jediný raz. Nikdy sa k nim nevracajú v rovnakom prevedení.

Atmosféru reštaurácie v pražskom Starom Meste umocňujú aj masívne krištáľové lustre, dizajnéri z Olgoj Chorchoj sa pri tvorbe inšpirovali tvarmi zvieracích kostí, ktoré plávali vo vývare v kuchyni.

Reklama

Cena: 37 až 82 eur

Mochi, Viedeň

Foto: Mochi.at

Nachádza sa na viedenskej Praterstrasse a gastronomický sprievodca ju charakterizuje ako živú, neformálnu reštauráciu, ktorá ponúka autentickú japonskú kuchyňu s niektorými modernejšími prvkami.

Nájdete tam výborné jedlo – a za veľmi dobrú cenu. Skvelé je tamojšie sushi či špenátový šalát a kuchárov môžete sledovať pri ich príprave, keďže podnik má otvorenú kuchyňu. Na jednoduchšiu a lacnejšiu obedovú ponuku nie je možná rezervácia, na prepracovanejšie večerné menu si ju však spravte. Mávajú plno.

Cena: 26 až 60 eur

Nebo, Rijeka

Foto: Neborijeka.com

Názov neklame. Na najvyššom poschodí obrovského päťhviezdičkového hotela, ktorý leží na pobreží Jadranu, vás čaká gastronomické nebo. Majiteľom komplexu je český podnikateľ Jaroslav Třešňák a v tomto biznise sa mu podarilo niečo nezvyčajné. Michelinská hviezda na dverách im totiž tento rok pristála len dva mesiace po otvorení podniku.

Je to zásluha šéfkuchára Deniho Srdoča, ktorý pôvodne študoval elektrotechniku, ale v 29 rokoch je superstar chorvátskej gastronómie. Svoju prvú hviezdu získal pred tromi rokmi v reštaurácii Draga di Lovrana na východnom pobreží Istrie.

Za jeho úspechom stojí odvaha kombinovať lokálne produkty s kuchárskymi technikami z celého sveta. Približuje, že niektoré jeho jedlá tak majú bližšie k Ázii, iné k Španielsku, Francúzsku či Taliansku. Čo sa však nemení, sú chorvátske suroviny.

Vybrať si môžete štvor-, osem- alebo až štrnásťchodové menu.

Cena: 78 až 160 eur

Rizibizi, Portorož

Foto: Rizibizi.si

Ak ste ešte nikdy neboli v michelinskej reštaurácii a láka vás to, tak Rizibizi je ideálna príležitosť. Menej formálny podnik si miesto na slávnej mape získal len vlani a ceny za degustačné menu sa pohybujú na prijateľných sumách.

Na promenáde v slovinskom mestečku Portorož je trochu ukrytý a pôsobí nenápadne, ale ich pravidelne sa obmieňajúce menu chuťovo vyčnieva. Terasa ponúka výhľad na more a podľa hodnotenia sprievodcu je to ideálne miesto na obed s obchodným partnerom, ale aj na romantickú večeru.

Za vyzdvihnutie stoja ich morské špeciality, prvotriedny olivový olej či vinotéka, ktorá ponúka na ochutnanie okolo 300 rôznych značiek.

Cena: 38 až 71 eur

Hotel Elephant, Brixen

Foto: Hotelelephant.com

Vydajte sa po stopách histórie. Starobylý 500-ročný hotel je plný skvelých chutí  a vôní. Už v 60. rokoch získal pre Južné Tirolsko vôbec prvú michelinskú hviezdu. O polstoročie neskôr ju opäť vybojoval mladý šéfkuchár Mathias Bachmann, keď vedľa hlavnej reštaurácie otvoril ešte malú miestnosť so štyrmi stolmi plnú historických sošiek apoštolov – Apostelstube.

Menu sa obmieňa podľa sezóny, ale vždy v ňom musia zostať fagottini s náplňou z kurčaťa a espumou z lieskových orieškov. Ako dodáva šéfkuchár – inak by sa hostia búrili.

Mimochodom, v brixenskom hoteli Elephant po deportácii v roku 1851 žil aj básnik, novinár a politik Karel Havlíček Borovský.

Cena: 45 až 110 eur

Reklama

Costes Downtown, Budapešť

Foto: Costesdowntown.hu

Prvá reštaurácia v Maďarsku, ktorá získala slávnu hviezdu. Nachádza sa na prízemí elegantného hotela Prestige a má portugalského šéfkuchára Miguela Rochu Vieiru.

Ako ju prezentuje Michelin, ponúka medzinárodnú kuchyňu s maďarskými ingredienciami, chute sú odvážne a dobre definované. Majiteľom podniku je Károly Gerendai, zakladateľ známeho festivalu Sziget.

Cena: 22 až 87 eur

Szara, Krakov

Foto: Szara.pl

Kráľovské, malebné, plné histórie. Krakov však predvlani dostal aj prestížny titul hlavné mesto európskej gastronómie a na aktuálnej mape Michelinu má až 19 reštaurácií. Medzi najzaujímavejšie podniky v druhom najväčšom poľskom meste patrí aj Szara, ktorá sa nachádza na Rynku, priamo v centre.

Zakladajú si na moderne pripravených a pútavo aranžovaných jedlách. Podľa slávneho sprievodcu je tamojšia kuchyňa autentická a výdatná. Atmosféru dotvára krásna terasa a ručne maľované gotické stropy.

Cena: 21 až 40 eur

Das Loft, Viedeň

Peter Duranský. Foto: Ondřej Pýcha

V reštaurácii, ktorá sa nachádza na najvyššom, 18. poschodí luxusného hotela SO/Vienna v centre mesta, budete počuť aj slovenčinu. Tamojšej kuchyni totiž velí Bratislavčan Peter Duranský. Šéfkuchár, ktorý v roku 2019 ako prvý Slovák získal michelinskú hviezdu.

Vlani ju síce stratil, dostal „len“ ocenenie The Plate, ale udržal sa na mape Michelin Guide. Nemá síce hviezdu, ale dosahuje štandard michelinských reštaurácií a ponúka kvalitné jedlo s čerstvými a zaujímavými ingredienciami.

Aktuálne čaká, ako obstojí v najnovšom hodnotení pre rok 2021. Slávny sprievodca totiž zoznam ocenených podnikov oznamuje priebežne podľa krajín. A ten pre Rakúsko zatiaľ nezverejnil.

Cena: 64 až 99 eur

Kto stojí za michelinskými hviezdami?

Keď bratia André a Édouard Michelin založili v roku 1889 vo Francúzsku spoločnosť zameranú na výrobu pneumatík, nemohli tušiť, ako veľmi sa ich priezvisko spojí s tými najvyberanejšími lahôdkami. A tiež ako veľmi ovplyvnia životy budúcich hviezdnych šéfkuchárov. Ale mali skvelý nápad – aby vtedy začínajúci sa motorizmus trochu popohnali, pre nových šoférov pripravili šikovnú príručku s odporúčaniami, kam by mohli zájsť. V tom čase bolo v krajine len zhruba tritisíc áut, píše na svojej stránke Michelin Guide.

MOCNÉ ČERVENÉ KNIŽKY

Za prvým francúzskym vydaním z roku 1900 bola jednoduchá úvaha: ak budú ľudia viac cestovať, budú aj viac kupovať ich produkty. V sprievodcovi našli mapy, návody na výmenu pneumatík, čerpacie stanice, hotely – a tiež reštaurácie. Pôvodná myšlienka postupne narástla na celú sieť hodnotení v rôznych regiónoch sveta, v ktorej je už vyše 30-tisíc reštaurácií.

Knižní sprievodcovia boli spočiatku zadarmo, no raz André Michelin v istej predajni pneumatík zistil, že nimi podopierajú lavičku. Takáto historka sa v Micheline traduje doteraz. Podľa nej v duchu hesla „človek naozaj oceňuje len to, za čo zaplatí“, rozbehli vo firme v roku 1920 samostatné oddelenie Michelin Guide a sprievodcu začali predávať za sedem frankov.

O šesť rokov neskôr začali reštaurácie hodnotiť hviezdou. Postupne pribudol systém nula až troch hviezd. A v roku 1936 sa zrodilo terajšie hodnotenie. Jedna hviezda: Veľmi dobrá reštaurácia vo svojej kategórii. Dve hviezdy: Vynikajúca kuchyňa, hodná zachádzky. Tri hviezdy: Výnimočná kuchyňa, hodná extra cesty. A nálepku Bib Gourmand dostávajú podniky, ktoré ponúkajú vysokú kvalitu za prijateľnú cenu.

Zdroj: Michelin Guide, Forbes Česko

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?