Nepoznám človeka, ktorého by nepotešilo zhodnotenie jeho peňazí. Stará známa „investičná rovnica“ však hovorí jasne – čím vyšší výnos chceme dosiahnuť, tým vyššie riziko musíme znášať. Ako najväčšia istota sa mnohým javí zlato, ktoré si aj v panike výpredajov drží svoju cenu. Stanú sa raz „zlatom budúcnosti“ kryptomeny?
Kryptomeny sú veľmi volatilné, čiže ich cena výrazne kolíše. Stačí si spomenúť na ošiaľ pri kryptomene menom Doge. Pri nej došlo pred polrokom k celosvetovej eufórii a svojimi komentármi na sociálnych sieťach ju podporoval aj miliardár Elon Musk.
V máji 2021 dosiahla svoj vrchol, keď sa predávala za 0,69 dolára. Neskôr klesla pod 0,20 dolára, až kým ju tento týždeň Musk svojím tweetom opäť zviditeľnil.
Najsilnejšia kryptomena bitcoin zažila tiež veľmi turbulentný rok – začínal pod hodnotou 20-tisíc dolárov, v apríli dosiahol vrchol a jeho cena sa dostala nad 63-tisíc dolárov, po zásahu proti kryptomenám v Číne spadol v júli až k 30-tisícom dolárov. Neskôr sa z pádu spamätal a vyskočil nad 67-tisíc dolárov. Aktuálne sa jeho cena pohybuje pri 50-tisícoch dolárov.
Vývoj ceny bitcoinu za rok 2021 (v tisícoch USD za 1 BTC)
Zdroj: Coin Market Cap
Pri zlate je volatilita oveľa nižšia, preto je vhodné najmä na dlhodobé investovanie. Jeho priemerné zhodnotenie za posledných 50 rokov sa pohybuje na úrovni 7 % ročne, no tento výnos nemožno porovnávať s kryptomenami.
Nájdu sa aj Slováci, ktorí chcú držať kryptomeny dlhodobo a nepredávať ich hneď, keď sú na vrchole, ale kým zlato je istotou, pri kryptomenách sa ešte len ukáže ich výnosnosť aj po rokoch.
Ako sa aktuálne darí zlatu?
Zlato svoj vrchol dosiahlo v auguste 2020, kedy sa jeho cena dostala nad 2060 dolárov za uncu. Po tomto vrchole pokračoval pokles a na svoje dno kleslo v marci 2021. Jeho cena sa vtedy dostala pod 1700 dolárov za uncu a investori sa mu otočili chrbtom.
Vývoj ceny zlata za posledných 10 rokov (USD za uncu)
Zdroj: Macrotrends.net
V druhom novembrovom týždni, kedy sa začali šíriť správy o novej mutácii koronavírusu, sa dostalo s cenou k 1850 dolárov za uncu, aktuálne sa pohybuje pod hranicou 1800 dolárov za uncu.
Keď sa však na vývoj zlata pozrieme z dlhodobého hľadiska, jeho zhodnotenie za posledných 5 rokov je viac ako 50 % alebo plus 600 dolárov za uncu. A za posledných 20 rokov je to viac ako 550 % alebo plus 1500 dolárov za uncu.
Virtuálne vs. hmatateľné
Zlato aj kryptomeny sa dajú veľmi jednoducho nakúpiť, čo si uvedomuje čoraz viac Slovákov. Aj keď trh kryptomien vo svete už narástol do veľkosti 3 biliónov dolárov, treba si ich vyberať pozorne. V minulosti zlákalo investorov už niekoľko kryptomien, ktoré dnes majú nulovú hodnotu. Na druhej strane, sú aj kryptomeny, ktoré sa postupne zhodnocujú a ich cena rastie.
Ale porovnávať rizikovosť kryptomien a zlata nie je úplne správne. V skutočnosti nejde o dva protipóly, hoci sa občas takto označujú. Treba sa na ne dívať úplne inak – ako na niečo tradičné, fyzické a niečo virtuálne, nehmatateľné. Zlato tu máme tisíce rokov, plní istý účel a ľudstvo ho stále akceptuje.
No zároveň nemôžeme zastaviť vplyv digitalizácie a etablovanie nových foriem platieb na trhu, prípadne nových foriem uloženia peňazí. Len čas ukáže, ktoré kryptomeny alebo technológie sa osvedčia, ľudstvo si ich osvojí a bude ich plne akceptovať.
Tak, ako sme sa učili dôverovať bezcenným papierom v peňaženkách po zrušení zlatého štandardu, tak sa pravdepodobne naučíme dôverovať aj kryptomenám a technológii, ktorá sa za nimi ukrýva a v praktickom živote má oveľa širšie využitie.
Diverzifikácia praje viac zlatu
Pri kryptomenách aj pri zlate treba mať jasnú predstavu, čo od nich očakávame. Vždy klientom odporúčam diverzifikovať investície – hlavnú rolu pri tom zohrávajú najmä ich investičné ciele a takisto spomínaná ochota riskovať.
Tí, ktorí majú chuť viac riskovať a plne si uvedomujú možné úskalia, môžu váhu kryptomeny v portfóliu vytlačiť aj k 10 %. Bežným klientom však odporúčam mať v portfóliu do 5 % kryptomien.
Zlato je už históriou overená investícia, ktorej môžeme plne dôverovať. Preto 15 až 20 % majetku v investičnom zlate vôbec nie je prehnaný pomer.
Samozrejme, rozloženie investičných nástrojov závisí aj od našich finančných možností a od toho, v akom životnom štádiu sa nachádzame. Čerstvý absolvent po škole by mal uvažovať inak ako napríklad produktívny štyridsiatnik, ktorý má stabilné pracovné zázemie, deti a rodinu.
Investičné zlato alebo šperky?
Mnohí ľudia sa pýtajú aj na to, aký je rozdiel medzi investovaním do mincí či tehličiek a do zlatých šperkov. Šperky nakupujeme už s DPH a v ich cene je započítaná aj ľudská práca, ktorá nie je pri tejto činnosti najlacnejšia.
Na druhej strane môžeme od niektorých šperkov očakávať rast hodnoty, keďže to môžu byť jedinečné kúsky. Pri raste cien zlata, čiže hlavnej suroviny na výrobu šperkov, môžeme povedať, že aj ceny šperkov rastú veľmi podobne ako ceny zlata.
Napríklad podľa organizácie na rozvoj trhu pre zlatý priemysel World Gold Council v 3. kvartáli 2021 bol dopyt po zlate v objeme 831 ton, z až 442,6 ton zlata sa použilo na šperky. Ide o 33-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2020.
Zlato nás podrží pri akomkoľvek „výplachu“ na trhu
Investičné zlato má v našom portfóliu slúžiť ako poistka pred nečakanými vplyvmi na trhu, ktoré sa môžu objaviť kedykoľvek. Ide o politické, finančné či iné riziká, ktoré vnesú na trh paniku a strach. Aj po vypuknutí pandémie koronavírusu sme boli svedkami šialenstva, ktoré sa na finančnom trhu roztočilo doslova zo dňa na deň.
Samozrejme, vždy keď príde vo svete k veľkým výpredajom, dotkne sa to aj zlata. Ak na trhu nastane panika, letí dole všetko vrátane akcií, dlhopisov a, síce v menšej miere, aj drahých kovov. No po upokojení situácie sa zlato stabilizuje oveľa skôr ako akcie. Minulosť nám ukázala, že zlato vie investorov pri akomkoľvek „výplachu“ na trhu podržať a tento scenár sa opakuje už desaťročia.
Ktoré kryptomeny prežijú?
Na svete je množstvo kryptomien a čas ukáže, ktoré sa na trhu uchytia a „prežijú“. Niektorí investori veria len tým najznámejším, no nájdu sa aj takí, ktorí skúšajú aj nové kryptomeny a veria, že sa časom premenia na stabilné a uznávané platidlá vo svete.
Otázka, ktoré kryptomeny majú najvyšší potenciál, je veľmi zložitá a každý by na ňu chcel poznať odpoveď. Nemáme, žiaľ, vešteckú guľu. Stále platí, že máme stablecoiny, ktoré sú top a z nich si môžu klienti vybrať a investovať. No existujú aj stovky ďalších kryptomien, ktoré môžu byť len návnadami, aby z ľudí vytiahli peniaze a potom kryptomena zanikla.
Autor komentára František Burda sa investovaniu venuje viac ako 20 rokov a špecializuje sa na zlato, ropu a akcie. Viac ako 10 rokov pôsobil v najväčších slovenských bankách, neskôr prešiel do oblasti finančného sprostredkovania a bol riaditeľom pre investície a zlato v broker poole FinGO.sk. V súčasnosti je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust.