14. marca 2018

Dodávajú produkty pre rakúsku armádu, nemeckú políciu a ponožkami k národným krojom zásobujú alpský trh. Sú jedným z mála textilných výrobcov, ktorým sa podarilo prežiť ťažké časy v druhej polovici 90. rokov. Na svoju dlhú históriu sa teraz snažia vytvoriť modernú nadstavbu. Životaschopnú, ktorá má tendenciu vrátiť  Tatrasvit do povedomia Slovákov.

Pod Tatrami založil spoločnosť  Tatrasvit v roku 1934 podnikateľ Baťa.  Na začiatku 90. rokov bola fabrika na svojom vrchole. Okrem centrály vo Svite patrilo k závodu ešte päť ďalších pobočiek v Rožňave, Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Spišskej Starej Vsi a v Levoči, v ktorých pracovalo 9-tisíc ľudí.

Dušan Repaský je generálnym riaditeľom Tatrasvitu od januára 2018. Foto: Tatrasvit

„Tatrasvit vychádza z obrovskej tradície. V tých rokoch snáď z každej rodiny robil v Tatrasvite minimálne bratranec, teta alebo sused  v rámci východného Slovenska,“ vraví Dušan Repaský, ktorý od januára zastáva post generálneho riaditeľa. V najlepších rokoch fabrika vyrábala 38 miliónov párov ponožiek ročne.

Mali voziť drevo do Číny, dnes radšej robia dizajnový nábytok s rukopisom

Kým pobočky orientujúce sa na vrchné ošatenie zanikli, výroba ponožkových a pančuchových výrobkov vo Svite funguje dodnes. Zamestnáva 250 zamestnancov a vyrába 3 milióny párov ponožiek ročne.

Spoločnosť Tatrasvit funguje od roku 1934. Foto: Tatrasvit

Spoločenské a politické zmeny ich vytlačili do sveta

Zmeny po roku 1989 spôsobili spoločnosti veľké problémy, s ktorými sa musela vyrovnať. Prešla kupónovou privatizáciou, neskôr sa transformovala a premenovala na TATRASVIT SVIT – SOCKS, a.s. Pod týmto názvom pôsobí dodnes. „Došlo k rozpadu východných trhov a podnikov zahraničného obchodu. Tuzemsko sa stalo platobne neschopným, veľkoobchodná sieť  takmer zanikla a prišla konkurencia z Číny, Turecka a iných lacných krajín,“ objasňuje situáciu riaditeľ. Spoločnosť sa preto rozhodla presmerovať svoje priame obchodné aktivity smerom na západné trhy.

Z dovoleniek si nosil domov ponožky. Na Slovensku potom rozbehol Fusakle

Dnes práve vývoz pokrýva viac ako 70 percent produkcie. Spoločnosť má v portfóliu spoluprácu so zahraničnými partnermi ako Hugo Boss, Alain Delon, Lacoste, Kunert, Falke či C&A. Ponožky zo Svitu nosia aj vojaci nemeckej, rakúskej armády či nemeckí policajti. Tatrasvit je tiež významným výrobcom tradičných vyšívaných ponožiek ku krojom pre alpské krajiny, pre ktoré vyrobia ročne asi 200-tisíc párov ponožiek. Ich exportnými krajinami sú Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko a nedávno sa im podarilo nadviazať kontakt aj so spoločnosťou zo Švédska.

V rámci Slovenska konkurenciu s takou veľkou kapacitou nemajú a skôr ich ovplyvňujú návaly produktov z Číny a z Turecka. „Pochopili sme, že konkurenciu robiť takýmto produktom nemá zmysel.“

Výroba ponožiek má vo Svite dlhú tradíciu.

Čísla a solidárnosť na jednej ceste

Tatrasvit je spoločnosť so zmyslom pre lokálpatriotizmus, ktorý v kombinácii s istou dávkou solidarity zachránil v regióne stovky pracovných miest. V roku 2001 začal Tatrasvit vyrábať  pre významného svetového producenta ponožiek firmu Falke. Objemy produkcie sa vyšplhali aj na 12 miliónov párov ponožiek ročne. „Tatrasvit zamestnával zhruba 800 – 900 ľudí, keď v roku 2009 prišla zmena koruny na euro. Vtedy prebiehali veľmi tvrdé rokovania kvôli mene a veľmi veľa exportných firiem na Slovensku utrpelo,“ vysvetľuje Repaský.

Zmena meny a jej prepočet spôsobili, že firma musela dvíhať výrobné ceny. Hrozilo, že Falke už nebude vyrábať svoje produkty vo Svite.  Spoločnosť sa tak dostala pred neľahké rozhodnutie. „Napokon došlo k obojstrannej dohode a dodnes vyrábajú v našich priestoroch. Vyčlenili sme im časť našej výroby, budov aj s výrobnými strojmi, vrátane komplet personálu,“ vraví o netradičnom riešení riaditeľ.

Tatrasvit vyrába veselú eleganciu v ponožkách pod značkou Walkers. Foto: Tatrasvit

Veselé ponožky spôsobili boom

Mnohofarebné dizajny švédskej značky Happy Socks spôsobili boom vo svete ponožiek. Na Slovensku inšpirovali viacero firiem. Vytvorili si vlastné dizajny a často si svoje ponožky nechávajú vyrobiť práve v Tatrasvite. Ten rovnako podľahol trendu veselých ponožiek a prišiel na trh s novou produktovou radou pod značkou Walkers.

„Mladá generácia Tatrasvit už nepozná. Až kým nemajú prvé deti a nenakupujú pančuchové nohavice pre deti v 100% bavlne,“ objasňuje riaditeľ dôvod, prečo sa rozhodli vytvoriť novú značku ponúkajúcu veselú eleganciu v ponožkách. Walkers má za cieľ vydláždiť cestu produktom Tatrasvitu k mladej generácii.

Dvaja Slováci vyrábajú papuče, ktoré potešia každú návštevu

Práve bavlnené „pančuchy na traky“ pre najmenšie deti sú legendou medzi produktmi Tatrasvitu. „Vyrábame ich viac ako 50 rokov a stále je to top produkt, ktorý sa veľmi dobre predáva. V súčasnej dobe ho inovujeme, dostávame do iných farieb,“ vraví Dušan Repaský. „Minulý rok nás oslovila jedna Slovenka pôsobiaca roky vo Švajčiarsku, vytypovala si náš produkt  a už sme vyrobili prvých tisíc kusov pančúch s novým obalom, dizajnom aj pre švajčiarsky trh.“

Tatrasvit stojí na prahu novej éry. Minulý rok v spoločnosti po rokoch obnovili činnosť marketingového oddelenia, ktoré orientuje svoje aktivity najmä na online kampane. A hoci generálny riaditeľ priznáva, že podnikanie v textilnom priemysle na Slovensku v súčasnosti nie je jednoduché, dodáva: „Teším sa na to.“

Hlavná foto: archív Tatrasvit