Akým spôsobom sa dá podnietiť intelekt a ako sa dajú zvýšiť možnosti na trhu práce? Tieto otázky sme sa spýtali riaditeľky vzdelávacej inštitúcie JA Slovensko Evy Vargovej. Na základe jej dlhoročných skúseností v oblasti vzdelávania poskytla pre Forbes niekoľko rád, ktoré majú priaznivý dosah na sebarozvoj.
Hoci svoje postrehy nadobudla pri práci so študentmi, mnohé z nasledovných odporúčaní pomôžu aj staršej už pracujúcej generácii.
Väčšina vecí, ktoré nám pomáhajú zdokonaľovať sa, sú dostupnejšie než v minulosti. Nástup moderných technológií tento proces ešte viac urýchľuje.
Eva Vargová
je riaditeľkou slovenskej pobočky organizácie Junior Achievement, ktorá bola v roku 2022 nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Počas svojej kariéry pôsobila na vedúcich pozíciách v oblasti vzdelávania nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Medzi organizácie, kde prispela svojimi znalosťami, patria Cambridge University, Johns Hopkins University a Berlitz. Žila v USA, Spojenom kráľovstve či na Novom Zélande. Všade nadobudla veľa skúseností, ktoré zhodnocuje v JA Slovensko. Jej snahou je zlepšiť úroveň vzdelávania mladých ľudí v našej krajine.
Využívanie inteligentných zariadení, možnosti cestovania, rôznorodosť výberu vzdelávacích organizácií… Aj toto sú príležitosti, ktoré mladým ponúkajú obrovské možnosti a výhody. Aké ďalšie aktivity máme na výber, ak sa chceme zlepšovať a kráčať naproti úspechu, to nám už v niekoľkých bodoch zhrnula Eva Vargová.
1. Vyskúšajte si dobrovoľníctvo.
Celý váš život nemusí byť nutne o naháňaní sa za peniazmi. Hoci je finančná gramotnosť dôležitá, je dobré do svojho repertoára zaradiť aj neziskovú činnosť – napríklad dobrovoľnícku výpomoc. Táto skúsenosť vás môže obohatiť v iných smeroch. Nadobudnete zážitky, kontakty a pocit zadosťučinenia. Z pohľadu biznisu môžete zistiť, ako funguje spoločensky zodpovedné podnikanie alebo fungovanie neziskových organizácií.
2. Nájdite si mentora.
Odborník alebo osoba, ktorá sa potýkala s podobnými problémami a otázkami v minulosti, vám môže odovzdať svoje know-how. Takáto „rýchla pomoc“ vám ušetrí veľa času, ktorý môžete investovať do ďalších rozvojových aktivít. Veľa absolventov Junior Achievement Slovensko si založilo vlastné podnikanie a teraz mentorujú naprieč celou krajinou.
3. Čítajte.
Beletria môže rozvíjať vaše abstraktné myslenie a odborná literatúra znalosti všeobecných faktov. Je dôležité čítať kvalitnú literatúru, ktorá obohacuje myseľ a zároveň pomáha rozširovať si slovnú zásobu. Nie je to ani finančne náročné – čitateľský preukaz do knižnice si môžete vybaviť za symbolickú sumu.
4. Učte sa jazyky.
Znalosť cudzích jazykov nám rozširuje obzory. Čím viac jazykov ovládate, tých viac informácií z celého sveta je pre vás dostupných. Nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ Schopnosť dorozumievať sa na medzinárodnej úrovni otvára dvere do sveta, s čím súvisí aj nasledujúci bod.
5. Vycestujte do zahraničia.
Spoznávanie miestnych kultúr, prostredia a ľudí nám poskytuje prehľad. V súčasnosti je cestovanie oveľa jednoduchšie ako kedysi a existuje aj veľa iniciatív, ktoré umožňujú vycestovať za vzdelaním alebo za prácou do zahraničia.
Medzi mladými sú veľmi obľúbené Erasmus pobyty, no JA Slovensko taktiež poskytuje príležitosť spoznať ďalšie kúty sveta. Je to predovšetkým prostredníctvom účasti na európskych a svetových súťažiach v rámci Junior Achievement Worldwide.
6. Rozvíjajte komunikačné zručnosti a veľa prezentujte.
Komunikačné zručnosti pomáhajú lepšie objasniť a pochopiť podávané informácie, čím sa dá zamedziť rôznym nedorozumeniam. Vystupovanie na verejnosti a prezentácia taktiež dokážu posilniť naše sebavedomie, čo je určite plusovým bodom pre každého človeka.
7. Pracujte v tímoch.
Individuálna práca a samostatnosť sú vysoko oceňované vlastnosti, no práca v tíme je rovnako dôležitá. Vedenie dialógov, spolupráca a socializácia sú kľúčové faktory, ktoré nám pomáhajú pri realizácií úspešných projektov. Za veľkými vecami nestál iba jednotlivec, ale dobre zohratý tím viacerých ľudí.
8. Uprednostňujte zážitkové vzdelávanie.
Proces zážitkového vzdelávania je opak frontálneho, na ktoré sme zvyknutí aj z väčšiny škôl. Pri zážitkovom vzdelávaní študenti nesedia v laviciach za sebou a nepozerajú si na chrbát. Pri tomto type sa aktívne môžu pohybovať, deliť sa do skupín, miešajú sa v tímoch nielen v rámci krajiny, ale aj medzinárodne, čím sa vytvára a upevňuje komunita.
9. Angažujte sa nielen na škole, ale aj popri škole.
Nájdite si činnosť, ktorej venujete čas a naučíte sa nejakú novú zručnosť. Eventuálne si môžete založiť študentskú firmu a rozbehnúť svoj nápad už na škole, prípadne popri škole. V niektorých prípadoch môžete získať na realizáciu svojej myšlienky financie v podobe grantov. Opäť ďalšia príležitosť, ktorá vás posunie o level vyššie.
10. Zúčastňujte sa súťaží, vzdelávacích kempov a vyhľadávajte kvalitné vzdelávanie.
Variabilnosť aktivít, ktoré aplikujete do svojho vzdelávacieho procesu, vám môže obohatiť život a blahodarne prispieť k úspešnej budúcnosti. Zdravá rivalita nás núti premýšľať, ako daný problém dokážeme vyriešiť čo najefektívnejšie s čo najmenším úsilím.
Je dôležité nájsť si kvalitné vzdelávacie programy, ktoré vás na ceste za úspechom podporia a upevnia vaše znalosti. Za takýto kvalitný program považujeme aj ten náš (Junior Achievement), nakoľko jeho kredit potvrdzuje nominácia na laureáta Nobelovej ceny za mier.
Nad každou z činností, ktorú na seba vedome aplikujete, rozmýšľajte ako nad investíciou do seba. V dlhodobom horizonte sa vám proaktívny prístup určite vyplatí.