Keď na to príde reč, veľa ľudí priznáva, že by radi čítali viac kníh, ale nemajú čas. Ale dosiahnuť tento cieľ je oveľa jednoduchšie, ako si možno myslíte. Stačí jednoduchý systém, ktorý prispôsobíte tomu, čo vám osobne vyhovuje najviac. S trochou úvodnej snahy sa knihy čoskoro stanú neodmysliteľnou súčasťou vašich dní.
O čítacích návykoch a odporúčaniach sme sa rozprávali so šiestimi ľuďmi z biznisu a vedy a spísali pár ich tipov, ako sa lepšie naladiť na čítanie. Niektorí z nich sú priamo od fachu, z kníhkupectiev či knižných vydavateľstiev, no je medzi nimi aj experimentálny fyzik, šéf stavebnej firmy či prezident technologickej spoločnosti.
A všetci majú spoločnú lásku ku knihám. Každý z nich okrem svojich postrehov pridal aj tipy na tituly, ktoré majú rozčítané práve teraz. Veríme, že vás to inšpiruje.
Tri základné rady
- Najjednoduchší spôsob, ako čítať viac, je mať knihu stále pri sebe a vypĺňať si čas vždy, keď napríklad na niekoho čakáte.
- Pre systematických ľudí – urobte si z čítania rutinu. Skúste si napríklad dať záväzok, že budete čítať vždy ráno (alebo večer) 20 strán textu. Za rok je to viac ako 7-tisíc strán, teda asi 20 kníh. (Priznajte sa, koľko času denne len tak bezcieľne scrollujete po sociálnych sieťach?)
- Čítajte to, čo vás baví, a nie to, čo si myslíte, že by ste mali čítať, alebo čo vám hovoria iní. Či už vás bavia detektívky, klasické alebo historické romány, populárno-náučné texty, filozofické knihy, spoločenská literatúra alebo odborné či motivačné knihy, siahajte po tituloch, ktorých čítanie si užijete, a ktorých príbeh vás nemučí.
Ešte jeden bonusový tip: Zaraďte čítanie do svojej dennej rutiny po športe, pretože váš mozog je po fyzickom výkone lepšie „pripravený na učenie“. Dokážete sa tak lepšie sústrediť aj na knihy.
Michal Meško, CEO Martinusu
Michal Meško. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes Slovensko
Prispôsobte si prostredie
Ako povedal Michal pre Forbes.sk, najlepšie zvykne fungovať prispôsobenie prostredia. Teda ideálne vypnutý internet v dome a zrazu človek nesiahne po mobile alebo Netflixe, ale pustí sa do niečoho kreatívneho alebo zmysluplného, napríklad čítania.
To, samozrejme, asi nie je úplne reálne, ale ak si dáte nabíjačku na mobil niekde na vysokú poličku, máte viditeľnú knižnicu, prispôsobené pohodlné miesto na čítanie, môže to pomôcť.
Sila zvyku – nech je čítanie dennou rutinou
Podľa Michala veľmi pomáha aj zvyk. „Kolega má pravidlo, že číta každý deň. Nech len minútu-dve, ale každý deň musí chytiť do ruky knihu. Niekedy je to naozaj len pár minút, kým mu večer zaklipkajú oči, ale niekedy prečíta desiatky strán,“ hovorí.
Jediná elektronika v spálni je čítačka e-kníh
„Toto mi funguje veľmi dobre, pretože to je jednak impulz nechytať už mobil, ale dať hlave priestor sa upokojiť pred spaním čítaním knihy. A zároveň čítačka e-kníh s podsvietením nevyrušuje moju polovičku, ak už chce spať.“
Vyskúšajte e-knihy (alebo audioknihy)
Ak už nemáte knihy kam dávať, dajte šancu e-knihám či audioknihám. „No zároveň pre milovníkov papiera, medzi ktorých sa radím aj ja, sa dnes už dajú využiť rôzne služby, ktoré vykupujú čítané knihy. Okrem peňazí tým človek zároveň získa priestor na nové knihy vo svojich poličkách,“ dodáva Michal Meško
Ak vás kniha nebaví, nemusíte ju dočítať
Ako hovorí Michal, nemusí vás baviť každá, ale je dobré vedieť sa s ňou rozlúčiť radšej skôr ako neskôr. Lebo kniha, ktorá vás nebaví, vám bude v hlave robiť skôr výčitky z nedočítania ako radosť z čítania. A zníži šancu, že budete čítať a natrafíte zase na takú, ktorá vás chytí.
Striedajte žánre
To isté pomáha aj Michalovi. „Zvyknem mať rozčítané 2-3 knihy naraz, ale snažím sa to robiť tak, aby to bola vždy naraz napríklad len jedna beletria, jedna biznisová kniha a jedna populárno-náučná. Niekedy mám totiž náladu pustiť hlavu rozmýšľať, inokedy snívať.“
Čo práve číta?
- Frank Herbert: Duna
- Bradley Hope a Justin Scheck: Blood and Oil
Milan Murcko, CEO YIT Slovakia
Milan Murcko. Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko
Milan Murcko patrí k tým ľuďom z biznisu, s ktorými sa vždy môžete pobaviť o tom, čo číta, a vždy bude mať pre vás zaujímavé tipy. Ako však hovorí, „nezaoberám sa odporučeniami typu, ako čítať rýchlejšie, ako si nájsť čas a podobne. Zamerajte sa na pozitívne emócie, ktoré vám správna kniha určite ponúkne,“ odporúča.
Sloboda pri výbere kníh
Antipatia k čítaniu často podľa neho pramení z toho, aké stopy v nás zanechalo povinné čítanie v škole. „Čím viac nás školy nútia čítať to, čo nás nezaujíma, tým väčší všeobecný odpor k čítaniu budujú. Po skončení školy, preto nechceme čítať vôbec nič. Každý od útleho veku by mal mať slobodu pri výbere kníh, ktoré ho zaujímajú a hlavne mu prinášajú príjemné pocity,“ hovorí Milan Murcko.
„O našu pozornosť sa uchádza veľa rôznych kandidátov, do ktorých môžeme investovať svoj čas. Ak hovoríme, že nám žiadny čas na čítanie nezostáva, potom je problémom to, že nevieme, kto sú pre nás lepší kandidáti ako čítanie,“ dodáva.
Čítanie ako mentálny fitnes
Milan Murcko číta najmä populárno-náučné alebo odborné knihy. „Pre mňa sú knihy mentálny fitnes a zároveň duševný relax. Na jednej strane mi pomáhajú zvyšovať moju konkurencieschopnosť na čoraz náročnejšom trhu práce a hlavne ma posúvajú smerom k väčšiemu duševnému sebanaplneniu.“
Čo práve číta:
- James Nestor: Dych
- Morgan Hauser: Psychológia peňazí
- Danny Penman: Mindfulness. An Eight-Week Plan for Finding Peace in a Frantic World
Aňa Ostrihoňová, majiteľka vydavateľstva Inaque
Aňa Ostrihoňová. Foto: Archív Ane Ostrihoňovej
Vzhľadom na to, že Aňa je majiteľkou knižného vydavateľstva, jej prístup k čítaniu je profesionálny aj súkromný. Myslí si však, že čítanie nie je ani tak otázkou času, ako skôr priority a zvyku.
Keď si na čítanie zvyknete, budete to robiť automaticky
„Keď si človek zvykne čítať napríklad za zlého počasia, v dopravných prostriedkoch alebo len tak v nedeľu poobede, bude to robiť automaticky, lebo je to prirodzenou súčasťou jeho života a nemusí sa do toho nútiť, stanovovať si ciele,“ hovorí.
Čítajte viac kníh naraz, v rôznych formátoch
„Zvyknem čítať viac kníh naraz v rôznych formátoch — keď sa presúvam, počúvam audioknihy, najradšej memoáre, ako aj teraz knihu Humy Abedin ‚Both/And‘. V čítačke mám texty, ktoré posudzujem na vydanie. A knihy čítam každý deň večer, momentálne ságu Duna od Franka Herberta či francúzsku takmer „true crime” s názvom Au printemps des monstres od Philippa Jaenadu,“ prezrádza o svojej vášni.
A čo robí, keď sa nedokáže na knihu sústrediť? „Niekoľko strán listujem a hľadám miesto, ktoré ma zaujme, a takmer vždy sa dokážem začítať.“
Čo práve číta:
- Huma Abedin: Both/And
- Frank Herbert: Duna
Michal Hrabovec, prezident Anasoft
Michal Hrabovec. Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko
Pomáha rutina
„Čítanie kníh je pre mňa čiastočne sezónna a čiastočne rutinná činnosť. Typickou sezónnou príležitosťou sú dovolenky, k moru si zvyknem zobrať pár kníh, ktoré mi odporučia priatelia,“ hovorí pre Forbes.sk Michal Hrabovec, prezident softvérovej firmy Anasoft.
Ako dodáva, v bežnom období mu pomáha rutina, podobne ako v iných oblastiach života. „Napríklad som si zvykol pri poobednej káve prečítať pár strán rozčítanej knihy, kým sa naspäť vrhnem na pracovné témy.“
Kniha vždy nablízku
„Drobný trik, ako na knihy nezabúdať, je mať ich vždy poruke“, hovorí Michal. Má ich všade – v kancelárii na stole, v obývačke pri kresle, na nočnom stolíku.
„V obývačke zvyknem siahnuť po niektorej z desiatky najlepších prozaických kníh posledného roka podľa výberu poroty Anasoft Litera (slovenská literárna cena, pozn. red.). Snažím sa prečítať, alebo aspoň rozčítať, všetkých desať.“ V kancelárii zas číta biznisové alebo odborné knihy.
Čo práve číta:
- Rolf Dobelli: The Art of Thinking Clearly
Mário Gešvantner, marketingový manažér Albatros Media Slovakia
Mário Gešvantner. Foto: archív Mária Gešvantnera
Aj Mário je človek „od fachu“, nadšenie pre knihy je súčasťou jeho práce. V jeho prípade ide skutočne o ideálne spojenie. Číta totiž veľmi rád a číta všade.
Knihu si so sebou berie všade
„Už dávno som si zvykol nosiť si knihu so sebou hádam všade, kam idem. Čítať sa dá v MHD, vo vlaku aj v lietadle, v čakárni u lekára, v aute, keď vyzdvihujem deti z krúžkov, ale aj keď čakám na stretnutia. Tak zabijem dve muchy jednou ranou – kedysi mi totiž dosť prekážalo, keď niekto na schôdzku meškal, teraz mi je to jedno – môžem si čítať,“ hovorí Mário.
Striedajte žánre, plánujte
Mário hovorí, že mu pomáha aj to, že číta rôznorodé knihy. „Snažím sa čítať nielen novinky, ale aj staršie knihy, ktoré už nejaký čas čakajú v knižnici, snažím sa čítať domácich aj zahraničných autorov aj autorky, beletriu aj literatúru faktu, občas aj poéziu. A to všetko sa snažím nejako spravodlivo zmixovať. Priznám sa, že ma baví aj toto plánovanie – teraz si dám túto slovenskú starinu, potom zahraničnú novinku, reportáž, niečo nové domáce. Nachystám si plán a potom vyjde niečo fakt dobré – a rýchlo ho zmením.“
Čo práve číta:
- Mike Gayle: Muž, ktorého asi poznám
Samuel Kováčik, Vedátor
Samuel „Vedátor“ Kováčik. Foto: vedator.space
Samuela, ktorý je vyštudovaný teoretický fyzik, poznáme mnohí vďaka projektu Vedátor. Spoločne s kolegami popularizuje rôzne oblasti vedy a ľudského poznania. A, samozrejme, aj on rád číta.
Vyhraďte si čas a mobil odložte bokom
Jeho hlavné tipy na čítanie sú dva. „Po prvé, na knihy si (treba) vyhradiť čas, napríklad pred spaním, kedy sa nenecháme rušiť napríklad mobilom. Takáto digitálna abstinencia je, mimochodom, užitočná aj bez ohľadu na knihy,“ hovorí.
Čítajte v „hluchých medzerách“
Podľa Samuela je dobrý trik, ak sa naučíme čítať v hluchých medzerách. „Napríklad keď si človek ráno spraví čaj alebo keď cestuje MHD. Vtedy stihne možno prečítať len pár strán, no to sa nakopí,“ dodáva.
Okrem toho počúva aj audioknihy (momentálne napríklad Guns, Germs, and Steel od Jareda Diamonda). Samuelovi nedávno vyšla aj vlastná kniha s názvom Obyčajné zázraky. Tú teraz podľa vlastných slov číta v podstate nonstop, pretože si povedal, že z jej rôznych častí pripraví prednášky pre verejnosť.
Čo práve číta:
- Scott McCloud: Ako rozumieť komixu
- Arik Kershenbaum: The Zoologist’s Guide to the Galaxy
Článok je súčasťou januárového seriálu Ako začať a vytrvať, ktorý prináša tipy na budovanie vášho lepšieho „ja“.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]