20. decembra 2021

Metaverzum. Virtuálny svet, ktorý má ambíciu byť digitálnou alternatívou toho nášho reálneho, najnovšia modla Marka Zuckerberga a ostatné týždne aj dobre rozbehnutá mašina na peniaze. Ťaží z neho aj česká firma Somnium Space, ktorá len za posledný mesiac predala vo virtuálnej realite pozemky aj celé svety za takmer 4 milióny eur.

„Rozbehli sme v polovici novembra päťtýždňovú aukciu nehnuteľností a už sme prekročili hranicu päť miliónov dolárov,“ povedal pre český Forbes zakladateľ Somnium Space Artur Sychov. V jeho virtuálnom svete môžu ľudia napríklad chodiť do galérií, postaviť si sídlo spoločnosti alebo chatu pri jazere.

Práve za pozemky s výhľadom na vodnú hladinu a potom tie v centre miest platia ľudia v Somnium Space najviac. „Vôbec najdrahšia nehnuteľnosť vyšla na pol milióna dolárov. A minulý týždeň sme predali pozemok za viac než 200-tisíc dolárov, je v centre a poslúži pre ďalší development,“ vysvetľuje Sychov.

Na 90 percentách pozemkov sa vo virtuálnom svete Somnium Space stavia. Stoja tu napríklad galérie s dielami Mikea Winkelmanna, ilustrátora z Winconsinu známejšieho ako Beeple, ktorý v tomto roku na jar senzačne predal svoju NFT koláž Everyday za takmer 70 miliónov dolárov. „Pozemky vedľa nej sú tiež obľúbené,“ dodáva Sychov.

Od začiatku roka sa na Somnium Space pripojilo z domova so svojimi VR setmi vyše 100-tisíc ľudí, väčšina zo západnej Európy a Spojených štátov. Vo virtuálnej realite oddychujú aj pracujú, chodia na pracovné schôdzky a eventy, ale tiež večer na tanečné párty.

Reklama

Život vo virtuálnej realite

Český Somnium Space je len jedným v rade projektov v metaverze, ktoré teraz zažívajú raketový podnikateľský boom. Len za posledný novembrový týždeň sa v štyroch projektoch hlásiacich sa k idei sveta založenej na decentralizovanej virtuálnej budúcnosti predali pozemky za takmer štyri milióny eur.

Veľkú časť z cenovky pritom tvoria špekulácie – investori aj spoločnosti nakupujú v kryptosvete tokeny projektov spojených s čarovnou nálepkou „metaverzum“, pri ktorej dúfajú, že v budúcnosti ich cena ešte porastie. Aktuálne tomuto hypu dominuje spoločnosť Sandbox, online herný svet, ktorý na konci novembra predal NFT pozemky za vyše 3,5 milióna eur.

Podobne aj v Decentralande sa v rovnakom čase predali nehnuteľnosti za 15 miliónov dolárov. Tretí CryptoVoxels utŕžil 2,7 milióna. A české Somnium Space, ktoré uzatvára túto top štvorku globálnych projektov v metaverzume, predal iba za posledný novembrový týždeň pozemky a virtuálne svety za viac než milión dolárov.

Globálny boom

Mimochodom, vďaka boomu okolo predaja pozemkov všetkým spomenutým stúpla hodnota aktív na kryptomenových burzách. A tokeny spojené s metaverzom sa počas jesene vyšplhali medzi desiatku najvýnosnejších kryptomien tohto roka.

Dva príklady za všetky: Decentraland sa s trhovou kapitalizáciou 6,8 miliardy dolárov a rastom od začiatku roka o 4397 percent dostal na desiate miesto tabuľky a Sandbox s celkovou hodnotou 4,9 miliardy vyrástol dokonca o 14 629  percent a prekonal aj také kryptohviezdy, ako sú Solana alebo Terra.

Najzásadnejší rast na kryptoburze pritom všetci hráči spojení s metaverzom dosiahli od konca októbra. Konkrétne sa bublina okolo metaverza začala ako na steroidoch nafukovať od 28. októbra. Čo presne sa v ten deň stalo?

Zakladateľ Facebooku a jeden z najbohatších ľudí sveta Mark Zuckerberg ohlásil premenovanie materskej spoločnosti zastrešujúcej všetky jeho sociálne siete na Meta a zároveň zopakoval, že viac než čomukoľvek inému teraz v biznise verí budovaniu kryptopriestoru, virtuálneho sveta menom metaverzum, kde budeme všetci v budúcnosti žiť aj sa baviť.

A svet Marka počul. Investori, špekulanti aj technologickí tycooni, ktorí do tej doby metaverzum skôr z diaľky sledovali, doň na prelome októbra a novembra začali liať obrovské peniaze.

„Nemám z toho radosť.“

Priložili tým znovu pod kotol aj celému komplexnému trhu s NFT, teda nezameniteľnými tokenmi, ktorý sa medziročne vyšplhal na trojnásobok objemu – z jedného na tri bilióny dolárov.

Tento rast naprieč trhom sa podpísal aj na úspešných predajoch v českom Somnium Space. „Vidíme, že je väčší záujem o avatarov, pozemky, o všetko,“ komentuje vývoj šéf Somnia Sychov, ale jedným dychom dodáva, že on sám z toho špekulatívneho boomu okolo metaverzuma natoľko nadšený nie je.

„Ceny sú prehypované. Nakupujú sa aj veci a nehnuteľnosti, ktoré nemajú fundament. A to nie je zdravé. Môže tým utrpieť celý segment. Niektoré projekty predávali zatiaľ len sľuby, nie je za nimi reálna hodnota a funkcionalita. Keď potom sľuby nesplnia, doplatí na to celý trh,“ hovorí Sychov.

„Budujeme komunitu, ktorá v našom svete naozaj žije…“

Somnium Space pozemky vo virtuálnej realite predáva už viac ako dva roky a jeho zakladateľ tvrdí, že rastie dlhodobo a organicky. „Ten aktuálny hype nám teraz, samozrejme, tiež pomohol, ale špekulantov sa snažíme skôr odrádzať. U nás majú veci reálnu hodnotu. Firmy v našom svete organizujú podujatia, stavajú sa tu virtuálne HQ, ľudia chodia na párty. Budujeme komunitu, ktorá v našom svete naozaj žije. A na tom zarábame,“ presviedča Sychov.

Celkovo od založenia Somnium Space až do konca októbra, teda do okamihu Zuckerbergovej ofenzívy, v tomto projekte jeho užívatelia zobchodovali tokeny (teda tovar a služby) za viac než 20-tisíc etherov.

V závislosti od kurzu kryptomeny – aktuálne stojí jeden ETH zhruba 3 400 eur – to predstavuje okolo 80 miliónov eur, ktoré sa vo svete Somnium Space zatiaľ otočili. Toto, pochopiteľne, nie sú peniaze, ktoré by šli do vrecka Sychova a jeho tímu, ide z väčšej časti o obchody medzi užívateľmi, ale z každej transakcie si firma berie určitý podiel.

Budúcnosť online sveta

Celý tento biznis vo svete Somnium Space síce vytvára pomerne malý počet užívateľov, týždenne sa ich cez VR set pripojí len pár tisíc, v tomto roku mu však uverili aj prominentní investori. Finančnú injekciu Sychov na jeseň získal od Tylera a Camerona Winklevossovcov.

Dvojičky, ktoré sa preslávili právnou bitkou o Facebook práve s Markom Zuckerbergom, patria do novej vlny kryptomiliardárov a cez svoj investičný fond si stavajú vlastný virtuálny svet.

„Decentralizované metaverzum je budúcnosť online sveta. Somnium Space dokázal vytvoriť čarovné miesto, svet, do ktorého sa môžete ponoriť a unesie vás v momente, keď doň vstúpite,“ komentoval Tyler Winklevoss prečo sa rozhodol investovať práve do českej spoločnosti.

Reklama

Máme si vziať ponaučenie z minulosti?

Winklevossovci a Zuckerberg rozhodne nie sú jediní miliardári, ktorým sa zapáčila myšlienka virtuálneho sveta. Svoje by o tom mohol rozprávať jeden z najbohatších ľudí sveta Jeff Bezos. Ten pred 14 rokmi investoval do online platformy Second Life.

Tá mala v roku 2007 vyše milióna užívateľov, ktorí sa v nej taktiež túlali prostredníctvom avatarov, chodili na kultúru, nakupovali virtuálne oblečenie u Armaniho alebo špekulovali s cenami pozemkov.

Startup Second Life vtedy investori ohodnotili na viac než 100 miliónov dolárov. Jeho zakladateľ Philip Rosedale s ním mal veľké plány, ktoré často konzultoval napríklad aj s Jeffom Bezosom.

„Mysleli sme si, že budeme tráviť v online ako avatari polovicu života,“ spomínal nedávno Rosedale pre americký Forbes. „Vybudovať taký svet sa však ukázalo byť omnoho zložitejšie, než som si myslel.“

Pred 14 rokmi tak Second Life zažiaril ako supernova a podobne rýchlo zhorel. Základňa jeho užívateľov najskôr prestala rásť, a potom začali ľudia z virtuálneho sveta miznúť. Second Life síce dodnes funguje, ale viac-menej živorí. Zakladateľ Rosedale sa z projektu stiahol v roku 2008 a miliardár Bezos už sa v ňom tiež ďalej neangažoval.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorkou je Kristýna Tmejová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?