16. apríla 2021

NFT – tieto tri písmená si zapamätajte, vyzerá to totiž, že ich budete vídať čoraz častejšie. Digitálny obraz vytvorený z 5000 fotografií, video smečujúceho LeBrona Jamesa alebo kreslené mačky, aj to sa skrýva za skratkou, ktorá hýbe digitálnym svetom. Na NFT, čiže unikátne tokeny, míňajú ľudia nehorázne peniaze. Ale oplatí sa to?

Kým pred tromi rokmi mal celý trh s NFT (non fungible tokens, čiže unikátnych tokenov) hodnotu len zhruba 42 miliónov dolárov, na konci minulého roka už vzrástla o 705 percent na 338 miliónov dolárov. Aspoň podľa posledných odhadov portálu Nonfunguble.com, ktorý vývoj NFT sleduje.

A to bol len slabý začiatok. Hoci odhady súčasnej veľkosti trhu nemáme, je isté, že hodnota NFT trhu znovu vzrástla. Stačí sa pozrieť na nominálnu hodnotu tokenov predaných začiatkom tohto roka.

Koláž za 69 miliónov dolárov

Len počas februára sa uskutočnilo okolo 150-tisíc transakcií v cene približne 310 miliónov dolárov. To je skoro päťnásobok objemu predajov za celý rok 2020. A v marci prišiel ďalší zásah, keď sa digitálna koláž umelca Beepla predala za rekordných 69,3 milióna dolárov. Ide o koláž päťtisíc obrazov, ktoré Beeple vytvoril za päťtisíc dní, každý deň jeden. Vyvolávacia cena bola sto dolárov.

Koláž umelca Beepla, ktorá sa predala za 69 miliónov dolárov. Foto: Christie´s

„Toto je budúcnosť. Je to ako minca z nejakej budúcej ríše,“ hovorí herec William Shatner, ktorý sa preslávil najmä úlohou kapitána Kirka v prvej sérii Star Treku. Už 89-ročný Shatner vlani v júli predal pamätihodnosti zo svojej kariéry i osobného života ako virtuálne zberateľské kartičky prostredníctvom blockchainu Wax.

Reklama

Balíček piatich kartičiek ste mohli získať za päť dolárov, s 25 kartičkami za päťkrát viac. Kolekcia obsahovala fotografie z rokov, keď Shatner nakrúcal Star Trek, ale aj takmer sedemdesiat rokov starý röntgen jeho zubov.

Všetko sa predalo za deväť minút. A o tom, ako rýchlo letí NFT nahor, svedčí aj to, že jedna z najvzácnejších kariet kolekcie s fotkou herca z roku 2000 sa nedávno znova predala za 6 800 dolárov.

Čo je to NFT?

Zjednodušene povedané je to položka na blockchaine, teda v digitálnej účtovnej knihe, ktorá spravuje aj kryptomeny, ako sú napríklad bitcoin. Rozdiel je však v tom, že väčšina bitcoinov je zastupiteľná – jeden bitcoin je v zásade nerozoznateľný od iného a majú rovnakú hodnotu.

Naproti tomu NFT sú nezastupiteľné tokeny. Sú úplne unikátne a predstavujú jedinečnú vec, či už je to vzácna fotografia Williama Shatnera, vlastnícke právo k nehnuteľnosti v Malibu Beach či prvý tweet zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho.

Koláž: Forbes USA

A práve preto, že to sú unikátne tokeny zapísané na blockchaine, sú nespochybniteľne autentické. To je dôležité predovšetkým pri digitálnych formátoch. Keďže môžu byť digitálne súbory mnohokrát dokonale skopírované, je ťažké vlastniť alebo predať vzácnu digitálnu fotografiu kapitána Kirka. NTF tokeny riešia tento problém tým, že certifikujú digitálny súbor a označia ho tak za originál.

Pri kúpe NFT tokenu bude majiteľ zapísaný na blockchain a získa prístup k digitálnemu predmetu. Tým môže byť čokoľvek. V súčasnosti ide najmä o digitálne umenie alebo zberateľské kartičky. Niektoré virtuálne predmety existujú len v rámci daného trhu, kde sa predávajú, iné sú v známom formáte ako je JPEG alebo PDF. Iba malá časť sú digitálne záznamy o vlastníctve reálneho fyzického predmetu.

Kedy NFT tokeny vznikli?

Prvýkrát sa NFT objavili okolo roku 2017. Jedny z prvých obľúbených tokenov boli CryptoPunks (10-tisíc animovaných obrázkov ľudí a zvierat) a CryptoKitties (zbierka kreslených mačiek).

Kryptopunks. Foto: Forbes USA, Larvalab

Pôvodne boli obrázky rozdávané zadarmo. Dnes sa však najdrahšie tokeny CryptoKitties predávajú za viac ako 100-tisíc dolárov a doteraz najdrahší CryptoPunk č. 7804 zarobil 7,5 milióna dolárov. „Rád by som vám povedal, že sme vedeli, ako sa to vyvinie,“ priznáva Mack Flavelle, jeden z tvorcov CryptoKitties. „Ale boli sme rovnako prekvapení ako ostatní.“

Zjednodušene povedané, obrázky aj iné digitálne produkty sa na internete voľne šíria a nemožno ich ustrážiť. Hoci je možno taký obrázok pôvodne váš, identické kópie majú milióny ľudí.

Predajcovia, naopak, umožňujú tokeny nielen predávať ako aktíva, ale aj na nich v budúcnosti zarábať. Predovšetkým umelci majú v digitálnej sfére ťažkosti so získaním peňazí za svoje dielo, ktoré rastie na hodnote. Vďaka NFT však môžu zarábať zakaždým, keď je ich dielo ďalej predané. Najčastejšie ide o 2,5 až desať percent z predajnej ceny.

Možnosť nastaviť si províziu za ďalší predaj sa pozdáva každej známej osobnosti, ktorá sa snaží využiť potenciál svojich diel. Napríklad známy YouTuber Logan Paul zarobil za jeden februárový víkend na svojom NFT päť miliónov dolárov. Išlo o animovaný portrét Paula ako trénera pokémonov.

Umenie aj basketbalové kartičky

Prvý veľký obchod už zaznamenal aj český umelec. Výtvarník Jan Kaláb mohol svoje dielo Lost Ultramarine Shell na rozdiel od fyzického obrazu v digitálnej podobe aj rozpohybovať. Nový majiteľ z Hongkongu zaň na aukcii na platforme KnowOrigin zaplatil 11,80 etherea, čo v deň písania tohto článku predstavovalo necelých 25-tisíc dolárov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Kaláb (@jankalab)

„Fenomén NFT znamená najväčší presun kontroly do rúk umelcov od dôb renesancie a kníhtlače,” hovorí londýnsky umelec Robert Alice. Ten pred piatimi mesiacmi predal cez digitálny aukčný dom Christie’s svoj NFT za 131 250 dolárov, čo bol desaťnásobok odhadovanej ceny. „Toto zaujíma ľudí, ktorí si vytvorili svoje publikum, napríklad na sociálnych sieťach. Ísť a predať svoje diela priamo svojim fanúšikom.“

Reklama

Dôležitú úlohu hrá aj NBA Top Shot, webová stránka s virtuálnymi videobasketbalovými „kartičkami“, založená v októbri. Takzvané Momenty sa predávajú po piatich kartičkách a obchodujú sa ďalej na rastúcom sekundárnom trhu. Kolekcie sú vystavené na verejne prístupných stránkach, slúžia ako virtuálna polica na trofeje.

Obrat na Top Shot bol na konci februára okolo 200 miliónov dolárov, viac ako dve tretiny transakcií prebehli v druhej polovici februára. Moment LeBrona Jamesa, video smečujúceho basketbalistu z finále Západnej konferencie NBA v roku 2019, dosiahlo cenu 208-tisíc dolárov.

„Ľudia na mňa najskôr pozerali ako na blázna, že som takto minul 200-tisíc dolárov,“ spomína Schwartz. Verí ale, že už teraz môže Moment predať za viac ako milión. „Blockchainu dnes verí čoraz viac ľudí. Ničím ich neodrádza. Raz to budú používať všetci,“ dodáva Schwartz.

Robotka Sophia je spoluautorkou diela, ktoré sa prostredníctvom NFT predalo za 688 888 dolárov. FOTO: SITA, AP

Bublina alebo výhodná investícia?

Nákup výtvarného diela, fľaše červeného vína Mouton Rotschild ročník 1982 alebo CryptoKitty je riskantný ako každá iná investícia na alternatívnych trhoch. A často prináša menšie zisky než peniaze investované bežnejším spôsobom, napríklad do akcií.

Nedávna štúdia Citi zistila, že hodnota trhu so súčasným umením vzrástla medzi rokmi 1985 a 2018 o 7,5 percenta, zatiaľ čo v prípade akcií predstavovala návratnosť desať percent.

A hoci ceny NFT v súčasnosti prudko rastú, pôsobí to trochu ako bublina. Trh NFT je veľmi špekulatívny a bude zažívať výkyvy cien rovnako ako kryptomeny. Na druhej strane bitcoin teraz stojí vyše 50-tisíc dolárov, pred rokom to nebola ani pätina.

„Je to investícia spojená s vysokým rizikom,“ hovorí Nadya Ivanova, ktorá pracuje v spoločnosti L’Atelier, nezávislej pobočke banky BNP Paribas. „Je dôležité vedieť, že trh NFT je veľmi mladý. Stále sa pohybujeme vo fáze, keď si ešte len stanovujeme, aká je reálna hodnota vecí.“

Autor článku je redaktor Forbes.com Abram Brown, spoluautor redaktor Forbes Česko Ondřej Kinkor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?