8. novembra 2021

Väčšina z týchto škôl patrí do Ivy League (Brečtanová liga), známeho zoskupenia elitných univerzít v Spojených štátoch, no nájde sa medzi nimi aj niekoľko vysoko hodnotených štátnych škôl.

„Bolo to len o peniazoch, keďže som žiadne nemal,“ spomína miliardár Rocco Commisso. Zakladateľ a riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti Mediacom na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia využil štipendium pre hráčov futbalu, aby sa dostal na Kolumbijskú univerzitu. Taliansky prisťahovalec Commisso zvolil túto cestu aj preto, aby mohol v čase choroby svojho otca zostať v New Yorku a podporovať rodinu.

Na Kolumbijskej univerzite získal Commisso sebadôveru a motiváciu, ktorá ho neskôr vystrelila až do rebríčka 400 najbohatších Američanov.

Sebadôvera a vďaka

„Škola mi dala pocit, že ak to zvládnem tu, zvládnem to kdekoľvek,“ hovorí Commisso o svojej alma mater. Futbalový štadión školy dnes nesie jeho meno ako prejav vďaky za štedrú finančnú pomoc. Forbes odhaduje, že Commisso škole doposiaľ daroval pri rôznych príležitostiach približne 36 miliónov dolárov, no oficiálne údaje neboli zverejnené.

„Keď vám niekto verí a dá šancu ako mne Kolumbia, mali by ste sa ozvať a povedať: Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som vám dokázal, že som hodný dôvery a peňazí, ktoré ste do mňa investovali.”

Reklama

Kolumbijská univerzita je len jedna z tucta škôl, ktoré navštevovala viac ako štvrtina, konkrétne 112 osôb, z tohtoročného rebríčka Forbes 400 najbohatších Američanov. Sedem škôl, ktoré tvoria elitnú Ivy League, navštevovalo 72 z týchto miliardárov. Brown University ako jediná z Brečtanovej ligy sa do tejto dvanástky nedostala.

Na vrchole rebríčka skončila Harvardova univerzita, ktorá má vo Forbes 400 viac absolventov než ktorákoľvek iná škola – pätnásť. Nepočítame pritom jej dvoch najslávnejších študentov , ktorí štúdium ešte pred ukončením prerušili – Marka Zuckerberga a Billa Gatesa.

Univerzita v Pensylvánii bola na čele rebríčka Forbes 400 absolventov v roku 2019. Tento rok sa umiestnila na tesnom druhom mieste so 14 absolventmi. Yale a Stanford obsadili spoločnú tretiu priečku s 12 absolventmi. 

Správny čas

John Overdeck opisuje roky strávené na Stanforde pri San Franciscu na prelome 80. a 90. rokov ako ideálny moment na príchod do Silicon Valley. „Býval som na prváckom internáte so zakladateľom Yahoo Jerrym Yangom a ďalšími ľuďmi, z ktorých sa stali slávni investori,“ hovorí spoluzakladateľ hedžového fondu Two Sigma, ktorého majetok Forbes odhaduje na 6,5 miliardy dolárov.

„Doba ponúkala množstvo príležitostí a keď som si konečne, ako 31-ročný, založil firmu, cítil som sa tak trochu ako posledný z triedy,“ dodal Overdeck.

Dve štátne univerzity – Michiganská a v Berkeley – sú tiež medzi top dvanástimi školami, ktoré navštevovali členovia Forbes 400. Berkeley sa súčasne umiestnila aj na prvom mieste rebríčka najlepších univerzít roku 2021. Je to prvýkrát, keď najvyššiu priečku obsadila verejná vysoká škola.

Na absolventa Berkeley a člena rebríčka Forbes 400 Charlesa Simonyiho mala vysoká škola veľký vplyv. „Opustil som Maďarsko ako maloletý, ako dospelý som rok pracoval na pozícii programátora v Dánsku. A potom sa zo mňa stal chudobný študent na Berkeley – to všetko v priebehu 15 mesiacov,“ spomína Simonyi.

Vzťahy, ktoré si vybudoval na univerzite, ho priviedli do novozaloženého Výskumného centra Xerox v Palo Alto. Centrum sa podľa neho stalo jedným z „chrámov revolúcie osobných počítačov“. Simonyi tam pracoval na vývoji jedného z prvých osobných počítačov. V roku 1981 sa pridal k Microsoftu a vybudoval tím, ktorý vytvoril dva superúspešné softvérové produkty – Microsoft Word a Excel. 

Pridaná hodnota

Viac ako štvrtina členov rebríčka Forbes 400 navštevovala len tucet škôl, necelých 70 percent navštevovalo bakalárske programy na viac ako 140 iných vysokých školách. Mnohí pokračovali v štúdiu na druhom stupni a najmenej 82 z nich získalo titul MBA.

Štúdium predčasne skončilo 37, často preto, lebo sa vydali na vlastnú podnikateľskú výpravu. Platí to aj o štyroch z dvadsiatky najbohatších – Markovi Zuckerbergovi z Facebooku, spoluzakladateľovi Microsoftu Billovi Gatesovi, Larrym Ellisonovi z Oracle a šéfovi predstavenstva a riaditeľovi Dell Technologies Michaelovi Dellovi.

Ďalších 19 členov rebríčka nikdy na vysokú školu nechodilo, vrátane dvoch oklahomských miliardárov – Davida Greena, ktorý založil Hobby Lobby, a priekopníka frakovania Harolda Hamma. 

Samozrejme, diplom z najlepšej dvanástky univerzít nie je podmienkou na umiestnenie sa v rebríčku Forbes 400. Nie je ani vstupenkou, ktorá zaručuje miesto na zozname. Vzhľadom na leví podiel ich absolventov medzi najbohatšími ľuďmi krajiny však pre svojich študentov poskytujú nepopierateľnú pridanú hodnotu.

Toto je dvanástka univerzít s najväčším počtom študentov na zozname Forbes 400 najbohatších ľudí Ameriky.

1. Harvardova univerzita.

Miesto: Cambridge, Massachusetts

Počet absolventov vo Forbes 400: 15

Harvard je jediná z top 12 škôl, z ktorej odišli viacerí študenti (4) z rebríčka Forbes 400. Aj napriek tomu má na tohtoročnom zozname najviac zástupcov.

Jeden z odídencov, videoherný magnát Gabe Newell kývol na spoluprácu s Microsoftom na základe ponuky jej bývalého šéfa Steva Ballmera, ktorý je najbohatším z absolventov Harvardu. Ballmera vybral na čelo Microsoftu iný odídenec z Harvardu – Bill Gates.

Reklama

A nebyť tretieho odídenca – Marka Zuckerberga z Facebooku, cesta do Forbes 400 mohla vyzerať úplne inak aj pre jeho bývalých spolužiakov, bitcoinových miliardárov Camerona a Tylera Winklevossovcov.

Medzi absolventmi Harvardu sú mená známe najmä zo sveta financií – zakladatelia hedžových fondov Ken Griffin z Citadel a Bill Ackman z Pershing Square; Hamilton „Tony“ James, výkonný podpredseda investičného obra Blackstone a  J. Tomilson „Tom“ Hill, ktorý odišiel z Blackstone v roku  2019 do hedžového fondu Two Sigma.

2. Pennsylvánska univerzita.

Miesto: Filadelfia

Počet absolventov vo Forbes 400: 14

Na Penn chodili synovia kozmetickej ikony Estée Lauder Leonard a Ronald, rovnako ako jej vnučka Aerin a vnuk William. Lauderovej inštitút na Whartonovej fakulte podnikania nesie meno tejto slávnej rodiny.

Wharton bol veľkým ťahákom aj pre ďalších desiatich absolventov Penn na zozname Forbes 400 – deviati z nich získali na škole bakalársky titul, vrátane Elona Muska z Tesly a Space X, hedžového investora a vlastníka New York Mets Steva Cohena či vdovy po spoluzakladateľovi Apple, investorke a filantropke Laurene Powell Jobs.

Čudný muž vypadol: kasínový mogul Steve Wynn, ktorého titul nie je z Whartonu (študoval anglickú literatúru). Univerzita sa snaží od Wynna dištancovať vzhľadom na obvinenia zo sexuálnych deliktov.

3. Stanfordova univerzita.

Miesto: Stanford, Kalifornia

Počet absolventov vo Forbes 400: 12

Ako by sa dalo očakávať od univerzity v Silicon Valley, medzi absolventmi Stanfordu je viacero technologicky orientovaných nováčikov tohtoročného rebríčka Forbes 400: David Baszucki, spoluzakladateľ  a CEO platformy Roblox a Baiju Bhatt, spoluzakladateľ bezplatnej obchodovacej platformy a apky Robinhood Markets.

Bhattov partner a spolužiak zo Stanfordu Vlad Tenev skončil s majetkom 2,9 miliardy dolárov tesne pod čiarou rebríčka Forbes 400.

Väčšina z ďalších desiatich miliardárov zo Stanfordu na zozname Forbes 400 tiež založila alebo spoluzakladala technologické spoločnosti (Evan Spiegel a Bobby Murphy Snapchat) alebo do nich investovali (rizikový investor Jim Breyer z Breyer Capital). Spoluzakladateľ PayPalu Peter Thiel, ktorý riadi investorskú spoločnosť  Founders Fund, urobil oboje.

3. Yaleova univerzita.

Miesto: New Haven, Connecticut

Počet absolventov vo Forbes 400: 12

Najbohatší absolvent školy, spoluzakladateľ Blackstone Stephen Schwarzmann, prenikol medzi 20 najbohatších Američanov tento rok prvýkrát, čím na tejto pozícii vystriedal svojich spolužiakov Johna a Jacqueline Marsovcov z rovnomennej dynastie výrobcov cukroviniek.

Najmladší absolventi v rebríčku Forbes 400 sú Ben Silbermann a Paul Sciarra, spoluzakladatelia sociálnej siete siete Pinterest. Najstarší sú Charles B. Johnson, ktorý riadi Franklin Templeton Investment viac ako polovicu storočia, ktorý zdedil podiel v spoločnosti po svojom otcovi a Neal Blue, ktorý po odchode z amerických vzdušných síl kúpil a riadi zbrojársku spoločnosť General Atomics.

Zrejme najznámejším absolventom je zakladateľ FedExu Fred Smith, ktorému zišlo na um založiť túto spoločnosť na Yale pri tvorbe ročníkovej práce.

5. Univerzita v južnej Kalifornii.

Miesto: Los Angeles

Počet absolventov vo Forbes 400: 10

Absolventi tejto univerzity, ktorí sa dostali do Forbes 400, sa presadili v odvetviach od filmového priemyslu (tvorca Hviezdnych vojen George Lucas) cez poskytovanie vysoko úročených pôžičiek na automobily (Don Hankey, šéf Hankey Group) až po podnikový softvér (spoluzakladateľ Salesforce Marc Benioff).

Spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Intuit Scott Cook začal s podnikaním na univerzite, pretože mu zverili rozbeh nefunkčného kampusového klubu. „Riadil som klub ako firmu a vybudoval z neho najväčšiu organizáciu v kampuse,“ hovorí s tým, že mu táto skúsenosť zmenila život.

6. Cornellova univerzita.

Miesto: Ithaca, New York

Počet absolventov vo Forbes 400: 9

Na Cornellovej univerzite študovala trojica dedičov impéria na výrobu čistiacich prostriedkov SC Johnson (bratia S. Curtis a H. Fisk Johnson a sestra Helen Johnson – Leipold). Meno rodinnej firmy nesie aj obchodná fakulta na univerzite.

Jediným nováčikom na tohtoročnom zozname Forbes 400 spomedzi absolventov Cornellu je vedec a profesor na MIT Robert Langer, zakladateľ spoločnosti Moderna, ktorá vyrába vakcíny proti Covid-19.

Langer získal bakalársky titul na rovnakej technickej fakulte ako Steve Conine a Niraj Shah, spoluzakladatelia internetového maloobchodu s domácimi potrebami Wayfair, či David Duffield, najbohatší absolvent Cornellu a spoluzakladateľ výrobcov softvéru pre podniky PeopleSoft a Workday.

Na Cornelle študovali aj Robert F. Smith, zakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti Vista Equity Partners a Doug Leone, vedúci partner spoločnosti rizikového kapitálu Sequoia Capital.

7. Princetonská univerzita.

Miesto: Princeton, New Jersey

Členovia Forbes 400: 8

Princeton je alma mater Jeffa Bezosa z Amazonu, ktorý tento rok viedol rebríček Forbes 400, a jeho bývalej manželky MacKenzie Scottovej, ktorá je stálicou v Top 20 od ich rozvodu v roku 2019.

Bakalársky diplom tu získal aj bývalý šéf spoločnosti Google Eric Schmidt a skupinka mladších aj starších finančníkov – Jose E. Feliciano, spoluzakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti Clearlake Capital, „dobyvateľ korporácií“ Carl Icahn a David Siegel, spoluzakladateľ hedžového fondu Two Sigma.

Icahn získal cenu školy McCosh za najlepšiu prácu napísanú študentom filozofie.

Absolventka Meg Whitman je známa najmä vďaka šéfovaniu spoločnostiam eBay a Hewlett-Packard. Je jednou z dvoch self-made žien v rebríčku Forbes 400, ktoré študovali na dvanástke najlepších škôl (druhá je spoluzakladateľka Bio-Rad Laboratories Alice Schwartzová z Kalifornskej univerzity v Berkeley).

8. Univerzita v Michigane.

Miesto: Ann Arbor, Michigan

Členovia Forbes 400: 7

Spoluzakladateľ spoločnosti Google Larry Page je rodák z East Lansingu, ktorý je domovom Michigan State Spartans. Paradoxne, je najbohatším absolventom z tábora ich najväčšieho súpera – Michigan Wolverines.

Fakulta podnikania v Michigane nesie meno superdonora (a člena Forbes 400) Stephena Rossa, zakladateľa realitnej developerskej spoločnosti Related Companies.

Ďalší prominentný realitný investor, priekopník REIT Sam Zell, začal s podnikaním pri správe študentského internátu. Zell hovorí, že táto skúsenosť „ma naučila základné lekcie, ktorými sa dodnes riadim, a tiež chuti riskovať”.

Spoluzakladateľ skupiny Groupon Eric Lefkofsky študoval na Michigane ako bakalár, rovnako ako zakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti New Mountain Capital Steven Klinsky. Absolventmi školy sú aj Hank a Doug Meijerovci, ktorí zdedili sieť supermarketov nesúcu ich rodinné meno.

8. Kolumbijská univerzita.

Miesto: New York City

Členovia Forbes 400: 7

Rocco Commisso, telekomunikačný miliardár a vysokoškolský futbalista, nie je jediným študentom z Kolumbie v rebríčku Forbes 400, ktorý investoval aspoň časť svojho majetku do športu (Commisso v roku 2019 kúpil taliansky futbalový tím Fiorentina). Školu navštevoval aj Robert Kraft, majiteľ New England Patriots zo súťaže NFL.

Medzi ďalších bohatých a úspešných absolventov tejto univerzity patria: najlepší študent ročníka 1981 a spoluzakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti H.I.G. Capital Sami Mnaymneh, zakladateľ hedžového fondu Third Point Daniel Loeb a realitný barón Jerry Speyer, ktorý sa podpísal pod rekonštrukciu slávneho Rockefellerovho centra a budovy Chrysler na Manhattane.

10. Kalifornská univerzita v Berkeley

Miesto: Berkeley, Kalifornia

Členovia Forbes 400: 6

Členmi Forbes 400, ktorí získali vzdelanie na tejto univerzite boli traja z hviezdnych žiakov Michaela Milkena zo zaniknutej investičnej banky Drexel Burnham Lambert. Ide o spoluzakladateľov private equity gigantu Apollo Global Management – Leon Black, Josh Harris a Marc Rowan.

Na Berkley študoval aj samotný kráľ „junk bondov“ Michael Milken, ale po nepokojoch v Los Angeles v roku 1965 vymenil štúdium matematiky a prírodných vied za podnikanie. Vyhlásil, že sa rozhodol  „demokratizovať prístup ku kapitálu“.

Medzi najbohatších absolventov Berkeley patria Gordon Moore, spoluzakladateľ Intelu. Tiež imunológ Timothy Springer, profesor medicíny na Harvarde a zakladajúci investor Moderny, výrobcu vakcín proti Covidu-19.

Alica Schwartzová, jedna z mála žien, ktoré sa vypracovali do rebríčka Forbes 400 vlastnými silami, stretla v Berkeley svojho neskoršieho manžela Davida. Neskôr spolu založili biotechnologickú firmu Bio-Rad Laboratories.

10. Dartmouth College.

Miesto: Hanover, New Hampshire

Členovia Forbes 400: 6

Dartmouth čelil výzvam, aby odstránil meno svojho najbohatšieho absolventa Leona Blacka z Centra vizuálneho umenia v areáli školy. Výzvy prišli po odhaleniach finančných väzieb spoluzakladateľa Apollo Global Management na zosnulého sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina.

Škola má vo Forbes 400 pár ďalších absolventov, na ktorých by sa pravdepodobne mohla spoľahnúť pokiaľ ide o finančnú podporu. Patrí k nim dvojica renomovaných investorov – zakladateľ hedžového fondu Lone Pine Capital Stephen Mandel Jr. a spoluzakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti Carlyle Group William Conway Jr.

Priekopník frakovania bridlíc (proces, ktorý sa využíva pri ťažbe bridlicového plynu, pozn. red.)  Trevor Rees-Jones a Alan Trefler, zakladateľ softvérovej spoločnosti Pegasystems, sú tiež absolventmi školy. Trefler vyhral v druhom ročníku na Dartmouthe svetový šampionát v šachu.

10. Dukeova univerzita.

Miesto: Durham, Severná Karolína

Členovia Forbes 400: 6

Absolventi z radov „modrých diablov“ na tohtoročnom zozname Forbes 400 z veľkej časti svoje bohatstvo zdedili. Patrí medzi nich guvernér štátu Illinois J. B. Pritzker, ktorého rodina založila sieť hotelov Hyatt.

Ďalej Melinda French Gates, ktorej 27-ročné manželstvo s Billom Gatesom sa skončilo v máji, a dediči cukríkového a žuvačkového impéria – Marijke Mars a William Wrigley. Absolventmi Dukeovej univerzity sú tiež spoluzakladateľ súkromnej investičnej spoločnosti Carlyle Group David Rubenstein a Fred Ehrsam, spoluzakladateľ kryptomenovej burzy Coinbase.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Matt Durot.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk