18. júna 2020

Aj minúta dýchania vám môže prečistiť myšlienky, povzbudiť tvorivosť či pomôcť so sústredením. Aj minúta hlbokého dýchania môže uvoľniť stres…

Forbes Reštart vol. 4 prinesie diskusiu šéfov slovenských bánk i lídrov biznisu. S našimi hosťami sa budeme rozprávať o tom, ako sa banky stavajú  k financovaniu projektov, k úverovaniu firiem, porovnáme krízy 2008 a 2020 a ich dopad na biznis. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Ak na zápästí nosíte napríklad Apple Watch, tieto rady určite dobre poznáte. A aj keď dokážu byť notifikácie z aplikácie Dýchanie poriadne otravné, tvorcovia smart hodiniek, ktoré sa čím ďalej tým viac profilujú ako strážcovia zdravia svojich nositeľov, veľmi dobre vedeli, prečo do nich zakomponovali pravidelné nabádanie k tomu, aby sme sa aspoň na minútu niekoľkokrát denne zastavili a mysleli na svoj dych.

Zdravie má byť najväčší životný cieľ.
Toto je 25 tipov, ako byť lepší k sebe aj k životnému prostrediu

Kontrolované, alebo tiež hlboké dýchanie je totiž najprirodzenejší spôsob, ako sa zbaviť napätia, získať kontrolu nad svojimi emóciami, sústrediť sa na daný okamih či povzbudiť myseľ. Nič k nemu nepotrebujete, venovať sa mu môžete kdekoľvek a nič vás to nestojí.

A prospešné je nielen pre psychickú, ale aj fyzickú kondíciu, pretože optimalizuje využitie kapacity pľúc a znižuje krvný tlak.

Že ho ešte nerobíte? Tak začnite práve teraz!

Ako na to

Techník je veľa. Na začiatok si pokojne vymedzte len tú minútu, ku ktorej nabádajú Apple Watch, a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Dôležité je, aby ste dýchali nosom do brucha a aby ste sa neponáhľali. Pri každom nádychu a výdychu skúste pomaly počítať aspoň do dvoch a postupne tieto intervaly predlžujte. Spočiatku vám to možno bude pripadať neprirodzené, alebo dokonca ťažké, ale rýchlo si zvyknete. Keď budú vaše nádychy a výdychy dostatočne hlboké, skúste medzi nimi na pár sekúnd zadržať dych.

Rytmus si môžete nájsť svoj vlastný alebo vyskúšať napríklad pravidlo 4-7-8, s ktorým prišiel guru americkej alternatívnej medicíny Andrew Weil a podľa ktorého by ste sa mali nadychovať štyri sekundy, potom mať sedem sekúnd zadržaný dych a zvyšných osem sekúnd pomaly vydychovať.

Nemáme čas na záľuby a potom trpí naše duševné zdravie.
Psychologička radí, ako to zmeniť

Alebo skúste dýchací tréning bývalého člena amerických SEALs Marka Divinea, ktorý odporúča nádych na päť sekúnd, potom päť sekúnd nedýchať, päť sekúnd výdych a opätovne na päť sekúnd dych zadržať. A potom celé znova. Počet opakovaní je na vás a závisí aj od toho, čo vám vyhovuje.

Tým, že budete dýchať do brucha, zapojíte do dýchanie aj zvyčajne nevyužívanú dolnú časť pľúc a dostanete do svojho tela väčšie množstvo kyslíka. A práve to so sebou prináša všetky tie blahodarné dôsledky. A pritom svojmu telu len umožníte na chvíľu fungovať optimálne.

Malé deti dýchajú po narodení do brucha celkom prirodzene. Tým, ako starneme, sa však spôsob nášho dýchania mení a hlboké nádychy miznú. Naopak vo chvíľach, keď sa blíži nebezpečenstvo (dnes najmä v podobe psychického stresu z práce a najrôznejších povinností), dýchame krátko a rýchlo a naše telo zďaleka nedostáva optimálnu dávku kyslíka, s ktorou by mohlo pracovať.

Takže sa netreba čudovať, prečo sme tak často nedbalí, podráždení, unavení, alebo bez nálady.

K náprave pritom stačí málo. A kto vie, správne dýchanie je základom každej meditácie, tak napríklad prídete na chuť aj tej. Teraz si však pohodlne sadnite a nadýchnite sa…

Autorkou textu je Lucie Černohlávková z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?