22. júna 2020

Po trojmesačnom vyjednávaní zavládol medzi štátom a tunajšími bankami zmier. Výsledkom je dohoda, že štát zruší bankový odvod, ktorý banky platili od roku 2012 nad rámec bežného zdaňovania, štát presunie doteraz vyzbierané prostriedky z odvodu do nového Rozvojového fondu Slovenska (RFS) a bankári sa zaviažu, že zvýšia úverovanie štátnych projektov i firiem a obyvateľstva.

  • Do RFS sa má presunúť 1 miliarda eur. Použitie: strategické štátne projekty, financovanie kritickej infraštuktúry, nemocníc, kultúrnych pamiatok, nájomných bytov. Spôsob sa bude ešte upresňovať.
  • Banky dajú ročne v úveroch o 1,5 miliardy viac: z toho 0,5 miliardy do štátnych projektov a 1 miliardu pre firmy a obyvateľstvo.

Premiér Igor Matovič pri podpise Memoranda o porozumení medzi ministerstvom financií a Slovenskou bankovou asociáciou (SBA) v pondelok pripomenul, že banky dávali štátu ročne v priemere 150 miliónov eur v podobe bankového odvodu, tieto peniaze však boli “zmrazené na účte” a nepracovali, nepomáhali ekonomike.

Riešime ťažké situácie, ale je zvláštne, že sa cítim pokojnejší, hovorí o koronakríze šéf Tatra banky

Ich presun do nového fondu a tiež záväzok bánk zvýšiť úverovanie označil za “mannu z neba” pre slovenskú ekonomiku v čase krízy spôsobenej opatreniami proti šíreniu pandémie.

“Na začiatku som bankový odvod bral ako niečo fajn, niečo ako ‘len dajme tým bohatým bankám’. Potom som pochopil, že je to potemkinovská dedina, že tie peniaze nepracujú,” zveril sa s posunom vo svojom vzťahu k bankovým partnerom.

Reklama

Súčasťou terajšej dohody je i záväzok bánk, že stiahnu svoje žaloby na štát, ktoré podali kvôli – podľa nich – neférovému odvodu. Mali by tiež zabezpečiť, že 150 miliónov eur, ktoré priemerne dávali ročne ako sektor do bankového odvodu, nechajú na Slovensku a nevyplatia ich zahraničným akcionárom.

Predstavitelia bankového sektora hovoria, že sú s dohodou spokojní. Zbaví ich záťaže, ktorá im znižovala zisky a umožní im zvýšiť úverovanie. “Keď túto dohodu parlament schváli, uvoľní nám to kapitál na väčšie úverovanie, to pomôže ekonomike v raste,” zdôraznil prezident SBA a šéf druhej najväčšej tunajšej banky VÚB Alexander Resch.

Tento týždeň má dohodu odobriť vláda, na rokovanie parlamentu sa dostane na ďalšej schôdzi.

Forbes reštart vol. 4: Banky sú v tejto kríze riešením, nie problémom

Spokojnosť bankárov môže byť o to väčšia, že za tento rok na zrušení bankového odvodu “ušetria” dvojnásobok sumy spomínanej premiérom. Bývalá vláda totiž odvod zvýšila v tomto roku z 0,2 % na 0,4 % upravených bankových pasív. Podľa odhadu Národnej banky Slovenska tak mohli banky za tento rok zaplatiť 303 miliónov eur.

NBS hovorí, že vlani finančné domy štátu odviedli v tejto položke 144 miliónov eur.

Premiér Matovič tiež naznačil, že bankový odvod doteraz motivoval finančné inštitúcie, ktoré sú významným veriteľom štátu, aby pri nákupe štátnych cenných papierov zvyšovali sadzby, takže “sme ako štát možno aj prerobili.” Vďaka novej schéme, ktorou do ekonomiky prídu ďalšie zdroje, podľa neho stúpne HDP krajiny ročne o 1 až 1,5 percenta HDP, čo pre štátny rozpočet prinesie navyše 300 – 400 miliónov eur v daniach a odvodoch.

Pre bankárov je to už druhá dohoda s touto vládou počas súčasnej krízovej situácie. V tej prvej, ku ktorej dospeli tesne pred Veľkou nocou začiatkom apríla, umožnili odklad splátok úverov na bývanie až na deväť mesiacov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?