31. októbra 2020

Už vás omrzeli Železná studnička, Kačín, Kamzík či ďalšie miesta, kde sa to v posledných dňoch hmýri ľuďmi? Vybrali sme pre vás zaujímavé a najmä menej známe lokality v bratislavskom extraviláne. Ak sa na tieto miesta vyberiete v menej exponovaných časoch, máte šancu, že stretnete len minimum ľudí.

Kopáčsky ostrov

Foto: Wikimedia/Rios , v licencii CC BY-SA 4.0

Neďaleko Slovnaftu v Bratislave sa nachádza unikátny kus prírody, ktorý bol v roku 1976 vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu. Je súčasťou oblasti Dunajské luhy a nájdete tam oblasti, ktoré pripomínajú africkú savanu.

Môžem od soboty cvičiť v parku či bežať cez mesto a musím mať rúško? 10 odpovedí pre športovcov

Ostrovom vedie modrá turistická značka z Vlčieho hrdla na Topoľové hony, a ak práve nie je lockdown a vy sa nemusíte zdržiavať len v rámci svojho okresu, môžete touto cestou pokračovať až do Rovinky alebo Kalinkova. Tentoraz si však prechádzku môžete spojiť s návštevou Biskupického ramena, ku ktorému je to od Kopáčskeho ostrova len chvíľu.

Keď prejdete mostom, dorazíte k jazeru Kopáč, ktoré je v lete pomerne obľúbeným miestom na kúpanie.

Reklama

Švamperky

Nad Dúbravkou nájdete Švábsky vrch, známy ako Švamperky, ktorého návštevu môžete spojiť s potulkami v okolitých lesoch. Neďaleko sa nachádza aj záhradkárska oblasť. Zájdite na Krupovu lúku a prestávku si môžete urobiť napríklad pri prameni Kyseľova studnička. Z lesostepi na Švábskom vrchu sa viete napojiť na magistrálu lemujúcu Devínsku Kobylu.

Jarovská bažantnica

Barokový most v Bažantnici. Foto: Dominika Babulicová

Nachádza sa medzi Petržalkou a Jarovcami, blízko hraníc s Rakúskom a ide o chránený lesný areál. Napriek tomu o tomto mieste veľa Bratislavčanov nevie. Najväčším lákadlom je barokový most obrastený zeleňou.

Jesenný beh v Bratislave a okolí? 6 tipov na bežecké trasy od maratónca, vedca či podnikateľky

Mnohí autori sa o tomto mieste zmieňujú ako o jedinom kompaktne zachovanom barokovom krajinnom útvare na Slovensku. Miesto je vhodné na pohodové prechádzky či výlet bicyklom, ktorý môžete spojiť (mimo lockdownu) s návštevou Rakúska.

Fialková dolina

Pohľad na Fialkovú dolinu vzdialene pripomína Slovenský raj. Foto: Wikimedia/Vlendert, v licencii CC BY-SA 4.0

Prírodná rezervácia v Malých Karpatoch ponúka zachovalé dubovo-hrabové lesy a vzácne druhy rastlín. Túru môžete začať pri kameňolome na Devínskej ceste, pokračovať smerom na Gronáre a Čiernu barinu a vrátiť sa späť Mokrým jarkom.

Dolina nie je turisticky veľmi známa, čo môže byť bonusom (nielen) v časoch dopytu po extraviláne.

Waitov lom

Na Západnom svahu Devínskej Kobyly sa nachádza Waitov lom, ktorý bol v minulosti známy aj ako Devínsky kameňolom. Nachádza sa pri náučnom chodníku, ktorý vedie z Devína k Sandbergu a ponúka viacero zaujímavostí. Návštevníkov môže zaujať napríklad veľkým kruhovým labyrintom, výskytom skamenelín a vzácnou faunou a flórou. Môžete naraziť aj na stádo kôz, ktoré majú pri lome vybudovanú ohradu.

Krematórium a Urnový háj

Pohľad na krematórium. Foto: Wikimedia/ Tatos69, v licencii CC BY-SA 4.0

Krematórium na Hodonínskej ulici je kultovou stavbou a patrí k najlepším dielam povojnovej architektúry na Slovensku. Získalo cenu Dušana Jurkoviča, štátnu cenu a prispelo k udeleniu Herderovej ceny za architektúru za rok 2001 pre architekta Ferdinanda Milučkého.

V areáli, ktorý sa nachádza v extraviláne, je okrem hlavnej stavby aj urnový háj dotvorený plastikami. Architektúru krematória zasadili medzi staré borovice a duby, a bonusom tejto návštevy pre vás budú okolité svahy Malých Karpát. (Samozrejme, počas tohto víkendu a náporu na cintoríny tam bude veľa ľudí.)

Les Sitina

Nad Líščím údolím v Karlovej Vsi je malý lesík Sitina, kde koncom minulého roka pribudol náučný chodník o jeho histórii a ekologickom význame. Súčasťou náučného chodníka je aj lesoparkový altánok so sedením a ohniskom, kde si návštevníci môžu oddýchnuť aj opekať.

Kráľova hora

Obyvateľom Dlhých dielov je táto lúka určite dobre známa. Leží na hranici lesov Malých Karpát a sídliska v Karlovej Vsi, neďaleko vrcholu Devínskej Kobyly. Ak sa chystáte na tento najvyššie položený kopec v Bratislave, potulky môžete začať práve na Kráľovej hore.

Dovezie vás tam aj MHD –vystúpte na konečnej zastávke Kuklovská, prejdite okolo Tesca a začnite kráčanie hore kopcom. Je to len približne pol kilometra.

Veterné dni na lúke môžete využiť na púšťanie šarkana, na ktoré sú tam ideálne podmienky. Každoročne na jeseň sa tam dokonca koná súťaž.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?