18. októbra 2020

Jeseň je na behanie ideálnym ročným obdobím, aj keď počas uplynulého sychravého týždňa by mnohí s týmto tvrdením nesúhlasili. O to väčšiu motiváciu však môžete mať počas najbližších dní, ktoré vyzerajú optimistickejšie. Skúste vymeniť zaužívané chodníčky za nové trasy. Pripravili sme pre vás 6 tipov na bežecké trasy od profesionálov aj nadšencov behu.

Samuel Kováčik, teoretický fyzik a správca popularizačného projektu Vedátor

Do Medených Hámrov (13 km, 567-metrové prevýšenie)

Pri behaní v Karpatoch si treba priznať jednu vec – bude to do kopca. Ja tento problém rád „vybavím“ hneď v úvode, keď mám najviac síl, a tak sa začína väčšina mojich behov dlhým stúpaním. Zlatý štandard je Biely kríž, tam mi to z domu vychádza na 5 kilometrov a vyše 300 výškových metrov.

Keď to človek rozdýcha, môže si vyberať, čo ďalej. Buď smer Kamzík a vrátiť sa domov cez vinohrady v Krasňanoch, alebo cez les do Svätého Jura a späť tiež cez vinohrady. Moja najobľúbenejšia trasa však pokračuje ďalej, do Medených Hámrov.

10 tipov ako bezpečne vybehnúť v čase,
keď nás ohrozuje vírus

Krásna lesná cesta, ktorá má jedinú chybičku krásy – ide z kopca a to znamená, že človeka čaká cestou späť ešte jedno väčšie stúpanie. Cesty späť, či už po zelenej (cez Červený kríž a Veľkú Baňu) alebo po modrej trase (okolo Malej Bane), sú parádne v oboch prípadoch.

Marek Hladík, majster SR v maratóne a v polmaratóne (2020)

Do Rakúska na kopec Konigswarte (14 km, 201-metrové prevýšenie)

Pre bežcov z Bratislavy sa vďaka blízkosti hraníc s Rakúskom otvárajú skvelé bežecké možnosti. Moja trasa sa začína a končí na hraničnom prechode z Kopčianskej ulice.

Prebehneme medzi poľami po asfaltových aj kvalitných štrkových cestičkách do obce Berg. Odtiaľ začneme stúpanie na kopec Konigswarte, ktoré je na začiatku pomerne strmé, ale neskôr sa zmierni. Na vrchole je vyhliadková veža, z ktorej je za dobrej viditeľnosti vidieť celú Bratislavu a niekedy dokonca aj Alpy.

6 tipov na bežecké trasy v Bratislave od hudobníka,
maratónca, aforistu aj pedagogičky

Od vyhliadky nás čaká pokračovanie lesom a náročnejší beh naspäť do dediny, na ktorej konci sa môžeme osviežiť pri studni s vodou. Potom sa už asfaltovou rovinkou dostaneme do druhej rakúskej obce Kittsee, kde prebehneme aj ulicou so zaujímavým názvom Chikago.

Perličkou trasy pre bežcov používajúcich aplikáciu Strava je možnosť zapojiť sa do boja o umiestnenie na segmente výbehu z dediny Berg na vrchol kopca Konigswarte.

Petra Pukalovičová, konzultantka, zakladateľka bežeckej komunity SHEruns

Slnečný trail (13 km, 363-metrové prevýšenie)

Jeseň bezpochyby patrí medzi najkrajšie bežecké obdobia a je ideálnou príležitosťou vymeniť zaužívané trasy po ceste za beh v lese. Mojou obľúbenou bežeckou destináciou sú Malé Karpaty, pretože tam sa nachádza veľké množstvo krásnych cestičiek a sú doslova na skok od ruchu mestského centra.

Mnou odporúčaná trasa vedie z parkoviska na Kolibe – Kamzík, z ktorého zbehnete dole cez Cvičnú lúku do lesa, a tam sa napojíte na červenú turistickú trasu smerom na „Spariská“. Je to krásna široká lesná cesta, kde sa striedajú výbehy do kopca s príjemným klesaním, kde máte šancu oddýchnuť si a načerpať silu na ďalší výbeh.

Behá ultramaratóny aj pre charitu:
Bola som šoubiznisová fiflena, beh ma zmenil

Na Spariskách sa vždy otočím a naspäť bežím nie po červenej, ale odbočím na takzvaný Slnečný trail a Päťbojárske chodníčky, kde sa začína ten pravý karpatský bežecký zážitok. Sú to totiž tzv. single traily – úzke kľukaté lesné cestičky, kde máte možnosť natiahnuť krok a vychutnať si trocha lesnej rýchlosti, keďže tam nie je skoro žiadne prevýšenie.

Po prebehnutí približne 3-kilometrovým lesným bežeckým rajom vyjdete z lesa kúsok nad Snežienkou a pred vami stojí najväčšia výzva tejto trasy – výbeh naspäť na Kamzík. Vybrať sa môžete po asfaltke alebo krížom cez les po červenej turistickej značke.

Martin Halász, utrabežec

Z Vinohradov na Kamzík, rozhľadňu, Železnú studničku a lanovkou naspäť (13,6 km, 560-metrové prevýšenie)

Keďže rád behám najmä v lese, vybral som trasu, kde ma môžete aj často stretnúť. Najmä však skoro ráno, ešte za šera, keď lesom behajú len srnky a diviaky. Trasa sa začína na asfaltovej ceste za železničnou stanicou Vinohrady, pokračuje popri trati smerom k tunelu Ahoj, na druhej odbočke zabočíte doprava smerom k opusteným vinohradom, kde sa už začína prvé stúpanie popri chatách.

Po asi 1,5 kilometri vojdete do lesa a vydáte sa časťou Koziarka až na lúku, kde sa vám otvorí pekný výhľad na televíznu vežu Kamzík. Záverečné stúpanie dá trošku zabrať. Organizátori známych bežeckých pretekov Baba – Kamzík si ho tiež vybrali ako posledný úsek, ktorým sa beží do cieľa.

Chyby pri behu môžu spôsobiť zranenia.
Športový tréner radí, ako sa im vyhnúť

Keď dorazíte k bufetom, vydáte sa asi na 2-kilometrový okruh na lúku známu ako Americké námestie, kde sa nachádza rozhľadňa, odkiaľ je krásny výhľad na hlavné mesto, Bratislavský hrad, Slavín a rameno Dunaja. Po vyhliadke sa vrátite opäť k bufetom na Kamzíku a vydáte sa smerom k hornej stanici lanovky.

Zbehnete po náučnom chodníku až na Železnú studničku a prebehnete popri rybníku pod legendárnu lanovku. Tam vás čaká asi najnáročnejší úsek tejto trasy, približne kilometer dlhý úsek 200-metrového prevýšenia. Z Kamzíka vás čaká už len príjemný zbeh cez Koziarky opäť k železničnej stanici Vinohrady.

Táto trasa je vhodná najmä pre tých, ktorí si chcú potrénovať aj výbehy do kopca, pozbierať nejaké tie segmenty na Strave a zároveň poskytuje aj veľa možností občerstviť sa v početných bufetoch.

Lucia Šicková, spoluzakladateľka herného štúdia Pixel Federation

Cez mosty (13 km)

Pre mňa osobne je beh najlepšou formou relaxu, dnes už behám pomalším tempom, nenaháňam sa a zvyknem počas toho počúvať audioknihy. Popri Dunaji, kadiaľ vedú moje najobľúbenejšie bežecké trasy, sa dá dať jednoduchý 30 – 50-minútový beh počas týždňa a dlhší počas víkendu.

Moje obľúbené bežecké trasy vedú po nábreží, cez mosty, v smere k Vodárenskému múzeu, vojenskému bunkru cez Pečniansky les alebo opačne, smerom do Rusoviec.

Cez rôzne mosty sú to rôzne vzdialenosti, môžete si vybrať od krátkej trate do 5 kilometrov až po trasu, ktorá je dlhšia ako 15 kilometrov. Mne sa veľmi príjemne behá skoro ráno, keď je vonku málo ľudí, cesty sú prázdne a na Dunaji ešte občas vidno aj nejakú nákladnú loď.

Zuzana Matuščáková, redaktorka magazínu Forbes

Slavín a schody v Horskom parku (8,5 kilometra, 246-metrové prevýšenie)

Ak si chcete dať bežecký tréning vo vyššej intenzite, odporúčam schody v Horskom parku. Náročné výbehy tam môžete striedať s pohodovými zbehmi po lese, pričom si viete vybrať medzi strmším a miernym klesaním dole. Je len na vás, koľkokrát vybehnete, a teda koľko kilometrov a výškových metrov na tejto trase napokon nazbierate.

Ak sa nechcete točiť len dookola, môžete tréning spojiť s výbehom na Slavín, ktorý je na skok, či poblúdiť tamojšími uličkami. Môj tréning viedol z domu okľukou cez hlavnú stanicu, do Horského parku, na Slavín a naspäť do parku, kde som párkrát vybehla po schodoch.

Dokopy to bolo 8,5 kilometra pri 246-metrovom prevýšení, no výhodou je to, že si túto trasu viete prispôsobiť svojej úrovni.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?