30. októbra 2020

Už tento víkend sa uskutoční prvé kolo celoplošného testovania. Ľudia, ktorí sa na ňom zúčastnia a budú mať certifikát o negatívnom výsledku, prípadne výsledok PCR testu, budú môcť podľa premiéra Igora Matoviča od pondelka žiť relatívne slobodne. Čo nás čaká, aké platia výnimky a kde sa môžem otestovať? Prinášame odpovede na tie najčastejšie otázky.

Ako bude prebiehať testovanie?

Po príchode občana na miesto testovania bude ako prvá spracovaná potrebná administratíva. Je potrebné priniesť si so sebou občiansky preukaz, v prípade dieťaťa kartičkou poistenca. Administratívny pracovník vypíše formulár potrebný na registráciu, po registrácii dostanete pridelené číslo.

Biochemik Pavol Čekan: Testovanie s nami zostane roky, rýchlotesty budú súčasťou cestovania

Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo, následne vám odoberie vzorku z nosohltana tyčinkou. Počas niekoľkosekundového odberu pokojne dýchajte so zatvorenými ústami. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore. Vyhodnotenie antigénového testu trvá 15 až 30 minút.

Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku a odovzdá certifikát v zatvorenej obálke, kde bude aj poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.

Kto sa musí testovať?

Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od 10 rokov. Pre všetkých nad 10 rokov, ktorí sa na prvom testovaní nezúčastnia, bude v termíne 2. až 8. novembra 2020 platiť zákaz vychádzania s výnimkou nevyhnutných ciest uvedených v plôške nižšie.

Zákaz vychádzania pre týchto ľudí prestane platiť, ak absolvujú druhé kolo celoplošného testovanie s negatívnym výsledkom, alebo ak obdržia negatívny výsledok z RT-PCR testu vykonaného od 29. októbra 2020 a neskôr alebo v prípade ukončenia zákazu vychádzania na celom Slovensku.

Netestovaní môžu od pondelka (2. novembra) realizovať len:

 • cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb (nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt) do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cesta späť,
 • cestu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb podľa predchádzajúceho bodu pre inú osobu (susedská výpomoc) a cesta späť,
 • cestu do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cesta späť,
 • cestu na vykonanie RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovanému na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 a cesta späť,
 • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť,
 • cestu s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný. a cestu späť,
 • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta pobytu a cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cesta späť.

Koho sa týkajú výnimky z testovania?

 • detí do 10 rokov,
 • ľudí, ktorí sa vedia preukázať negatívnym RT-PCR testom vykonaným od 29. októbra 2020 a neskôr,
 • tých, ktorým zdravotný stav alebo kontraindikácie neumožňujú vykonať test na ochorenie Covid -19,
 • ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím,
 • autistov so závažnou poruchou autistického spektra,
 • ľudí, ktorí maj diagnostikovaný ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit,
 • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ľudí s leukopéniou alebo pacientov v onkologickej liečbe či inej liečbe ovplyvňujúcej imunitný systém (napríklad biologickej liečbe) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie, alebo inej plánovanej liečby, napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby,
 • ľudí, ktorí sú v čase celoplošného testovania v karanténe, ktorú im nariadil RÚVZ alebo lekár.

Kedy a kde sa mám dostaviť na test?

Testovanie sa uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu (31. októbra a 1. novembra 2020), pričom odberné miesta budú pracovať od 07.00 h do 22.00 h s tým, že posledné stery sa budú realizovať do 21.30 h. Presný zoznam odberných miest bude zverejnený na stránke somzodpovedny.sk a na webstránkach jednotlivých samospráv.

Ako sa bude postupovať?

Ministerstvo odporúča, aby sa obyvatelia zúčastňovali na testovaní v stanovených časových slotoch podľa začiatočného písmena priezvisk, ale samosprávy si môžu odporúčanie upraviť podľa svojich potrieb. Sledujte teda webstránky svojich samospráv. Niektoré, ako napríklad mestská časť Bratislava Nové Mesto, už avizujú, že ľudí nebudú volať podľa abecedných zoznamov a budú priebežne zverejňovať dĺžku čakania na jednotlivých miestach.

Čo ak sa nenachádzam v mieste svojho trvalého bydliska?

Človek sa môže dať otestovať v ktoromkoľvek odbernom mieste, aj mimo svojho trvalého bydliska. Ak ste napríklad z Humenného a bývate v Bratislave, využiť by ste mali najbližšie odberného miesto k vášmu súčasnému bydlisku. Ak vám však nevyhovuje konkrétne odberné miesto, pokojne vyhľadajte iné odberné miesto vo vašom okolí.

Musia sa testovať aj ľudia, ktorí sú na PN?

Áno. Ak ste aktuálne PN a vaša práceneschopnosť sa netýka podozrenia na koronavírus či jeho indikácie, neplatí pre vás výnimka z testovania. Je teda na vašom zvážení, či sa zúčastníte na testovaní alebo bude pre vás platiť zákaz vychádzania (aktuálne do 8. novembra), ktorý sa môže prirodzene prekrývať s vašou PN a teda prirodzenou karanténou/izoláciou.

Slovenskí vedci zdokonalili svoje testy na koronavírus. Štátu darujú 100-tisíc kusov

Ak však váš zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie Covid-19, spadáte pod výnimku. Na testovaní sa nemusia zúčastniť ani tí ľudia, ktorí majú nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako sa mám pripraviť na testovanie?

Minimálne dve hodiny pred odberom by človek nemal jesť, piť, fajčiť, žuť žuvačku, používať kvapky alebo spreje do nosa a hrdla, umývať si zuby a používať ústnu vodu.

Kto bude vykonávať stery?

Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál, ktorý bude aj s pomocným personálom na odberných miestach vopred testovaný. Na dodržiavanie pravidiel budú dohliadať prítomní príslušníci bezpečnostných zložiek.

Tento víkend sa na Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania. Foto: SITA

Berú sa do úvahy aj výsledky testov zo súkromného laboratória?

Áno, no musí ísť o PCR test. Ak sa však dáte otestovať napríklad až v utorok, do obdržania výsledkov sa na vás vzťahuje obmedzený režim (ako pri ľuďoch, ktorí sa nedali testovať).

Môžem sa dať otestovať aj z auta?

Áno, na niektorých miestach bude možnosť nechať sa otestovať priamo z auta. Napríklad bratislavská mestská časť Ružinov plánuje drive thru odberné miesta zriadiť na veľkom parkovisku pri Štrkovci (pri lodenici), na parkovisku pri trhovisku Miletičova, pri miestnom úrade na Mierovej a v OC Styla na Zlatých pieskoch. Očakáva však, že na týchto miestach sa bude čakať dlhšie a v okolí bude vyššia dopravná zaťaženosť ako obvykle. Pre kompletné zoznamy miest sledujte webstránky samospráv či web somzodpovedny.sk.

Musím sa dať testovať, ak som koronavírus prekonal?

Nie, ak vám ochorenie bolo diagnostikované v období od 1. augusta 2020 do 15. októbra 2020 a máte o tom doklad, ktorý nie je starší ako tri mesiace.

Čo môžem robiť, ak mám negatívny výsledok?

Dostanete certifikát, ktorý potvrdzuje negatívny výsledok, s ktorým sa budete môcť pohybovať slobodne a nebude pre vás platiť zákaz vychádzania. Rátať sa bude antigénový test z celoplošného testovania, PCR test vykonaný od 29. októbra 2020 do 1. novembra 2020 či neskôr počas zákazu vychádzania od 2. do 8. novembra.

Premiér Igor Matovič uviedol, že ľudia s negatívnym výsledkom budú môcť žiť relatívne slobodne, tak ako pred sobotou (24. októbra). Naďalej však zostávajú v platnosti opatrenia z 15. októbra, teda zatvorené fitness centrá, zakázané hromadné podujatia, obmedzenie ľudí v obchodoch, zákaz podávať jedlo a nápoje v interiéroch reštaurácií či zákaz zhromažďovania viac ako 6 osôb.

Aké potvrdenie mám od pondelka nosiť pri sebe?

Človek by mal pri sebe nosiť originál certifikátu, ktorý obdrží pri celoplošnom testovaní. Nestačí ho pritom mať len odfotený v telefóne, keďže certifikát je zabezpečený ochrannými prvkami, ktoré sa budú kontrolovať. Ľuďom, ktorí absolvujú PCR test v súkromnom laboratóriu, a teda nedostanú žiaden certifikát, stačí potvrdenie v SMS.

Ako budú prebiehať kontroly a aká pokuta hrozí?

Za porušenie opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR hrozí v zmysle vyjadrenia Policajného zboru SR pokuta vo výške do 1 000 eur v blokovom a do 1 659 eur v správnom konaní. Možné porušenia by mala kontrolovať najmä polícia, no je možné, že výsledky testov sa budú kontrolovať aj v obchodoch alebo v prevádzkach poskytujúcich služby. Vláda totiž odporučila vydať hlavnému hygienikovi vyhlášku, aby si tam mohli pýtať certifikáty s negatívnym výsledkom.

Čo mám robiť, ak som pozitívny?

Presuňte sa do domácej karantény. V prípade, že karanténu nemôžete absolvovať v domácom prostredí (napríklad kvôli ďalším osobám žijúcim v spoločnej domácnosti), karanténu budete môcť absolvovať vo vami vybranom súkromnom hotelovom zariadení za odplatu.

Pfizer už údajne vyrába státisíce vakcín proti koronavírusu. Stále však čaká na ich schválenie

Sledujte svoje príznaky a o svojej pozitivite informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, e-mailom, SMS. V prípade potreby vám vystaví PN. Zároveň ste povinný informovať všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte, a to v období 2 dni pred odberom. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej desaťdňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.

Mal som pozitívny test, kedy môžem opustiť karanténu?

Karanténu môžete opustiť v prípade negatívneho výsledku RT-PCR testu alebo po druhom kole celoplošného testovania v nadväznosti na zrušenie zákazu vychádzania vládou za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na Covid-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test.

Jeden člen domácnosti sa netestoval. Majú zákaz vychádzania aj ostatní?

Nie. Obmedzenia sa týkajú len tých, ktorí sa nezúčastnili na testovaní.

Môžem ísť do práce, ak som sa netestoval?

Nie, cesta do práce nie je umožnená. Zamestnávatelia aj prevádzkovatelia rôznych prevádzok budú usmernení, aby vyžadovali preukázanie sa certifikátom.

Môžem odviesť dieťa do školy, ak som nebol na teste?

Áno, výnimky predstavujú cesta dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku, materskej školy a cesta späť, cesta žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy, a tiež cesta dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?