9. októbra 2020

Vedci zo startupu MutiplexDX pod vedením Pavla Čekana darujú štátu 100-tisíc testov na koronavírus, ktorých zdokonaľovaniu sa venovali posledné mesiace. Ide už o druhý dar Slovensku, pričom aktuálne PCR testy majú byť citlivejšie a presnejšie. Infekciu by podľa Čekana mali zachytiť už na tretí či štvrtý deň od nakazenia.

MutiplexDX na vývoji spolupracovalo s vedcami z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského. Výrobu a vývoj prvých 100-tisíc kusov testov pre štát financovala ešte počas prvej vlny pandémie Nadácia Eset, ďalší dar 100-tisíc PCR testov teraz poskytne samotný MutiplexDX.

Korona testy od slovenských vedcov už majú certifikát.
Prvých 100-tisíc kusov darujú štátu

„Je aj na nás, aby sme v tomto čase vytvorili akúsi reťaz solidárnosti a boli príkladom pre ďalších. Naša firma nie je bohatá, nemáme miliónové tržby a nemáme na účtoch obrovské peniaze, ale vieme veľmi rýchlo vyrobiť testy, ktoré môžu pomôcť,“ uviedol Čekan na tlačovej konferencii s virológom Boris Klempom zo Slovenskej akadémie vied a vedcom Róbertom Mistríkom, ktorí sa na vývoji testu podieľali, a premiérom Igorom Matovičom. Projekt podľa zúčastnených ukázal dôležitosť spolupráce súkromného a akademického sektora.

Čekan uviedol, že sa mesiace snažili nezaspať na vavrínoch a vylepšiť svoje PCR testy, do ktorých vývoja sa pustili ešte na začiatku pandémie. „Môžem s určitosťou povedať, že sme dosiahli cieľ, a to sú nové a ešte lepšie testy. Osobne už neviem inovovať viac a posunúť ich ďalej,“ povedal.

Reklama

Každá kríza má svojich víťazov.
Ktoré trendy v podnikaní s nami zostanú dlhšie ako koronavírus?

Testy sú podľa neho citlivejšie a kvalitnejšie. Dokážu s vysokou pravdepodobnosťou eliminovať falošné pozitivity a negativity a koronavírus majú odhaliť skôr, už na tretí či štvrtý deň od nakazenia. „Okno, keď vieme zachytiť pozitívneho človeka, sa rozšírilo,“ hovorí Čekan. Výroba jedného setu trvala asi jeden deň, no vývoj, validácia a certifikácia trvala mesiace.

Testy, ktoré odlíšia chrípku

Podľa Igora Matoviča sa týmito testami bude testovať v štátnych laboratóriách a vo verejných inštitúciách. Zásoba by mala vydržať približne  3 – 4 týždne. Tiež dodal, že Slovensko má aktuálne dostatok testov, no poukázal na to, že je rozdiel, keď ich treba kupovať a keď sú darované. Konkrétne číslo testov, ktoré máme k dispozícii, však neuviedol, povedal, že sa zakupujú priebežne.

Vedci z MultiplexDX pritom svoje testy neustále inovujú, aktuálne majú v ponuke taký, ktorý je stály pri izbovej teplote, čo umožňuje veľmi jednoduchý transport. Okrem toho ešte finalizujú test, ktorý rozlíši chrípku a koronavírus. „Veríme, že 10-tisíc rozlišovacích testov odovzdáme koncom októbra Úradu verejného zdravotníctva. Veríme, že všetci budú spokojní s tým, ako špičkovo fungujú, a že naozaj dokážu rozlíšiť chrípku od koronavírusu,“ povedal Čekan na tlačovej konferencii.

Biotechnologická firma Pavla Čekana, MultiplexDX sa v minulosti napríklad sústreďovala na vývoj testov na liečbu rakoviny.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?