23. novembra 2019

Vianočné trhy sú pre mnohých z nás neodmysliteľnou súčasťou predsviatočného obdobia. Ak už máte pochodené stánky v Bratislave, Viedni či Budapešti, vyrazte za vianočnou turistikou do menších, či menej známych miest. Pripravili sme pre výber zaujímavých trhov, ktoré môžete navštíviť v roku 2019.

Brno

Vianočné trhy v Brne sú pohodové, domácke a jedinečné svojím turbomoštom. Kombinácia jablčného muštu z Bielych Karpát, jablkovice, klinčekov a badyánu je niečo, za čím sa oplatí cestovať. Po prvýkrát turbomošt predstavili pred desiatimi rokmi a za ten čas sa stal symbolom brnianskych trhov.

Knihy ako vhodný darček pod vianočný stromček? Toto sú odporúčania redakcie Forbes

Prvé mesto v Česku, na ktorého námestí stál vianočný stromček, vás na vianočnú atmosféru naladí živou hudbou, veľkým betlehemom s vyše 100 figúrkami či ukážkou tradičných remesiel. V Brne sa bude konať viacero trhov, no tie najväčšie nájdete na Náměstí Svobody, na Zelňáku, na Moravském náměstí či na výstavisku. Bonusom tohto roka bude prevádzka niektorých stánkov až do 5.januára.

Salzburg

Vianočné trhy v Salzburgu. Foto: Tourismus Salzburg/R. Zauner

Salzburský vianočný trh patrí s vyše 500-ročnou tradíciou medzi najstaršie na svete a v súčasnej podobe existuje viac ako 45 rokov. Stánky pred salzburskou katedrálou zaujmú už na prvý pohľad. Nájdete v nich tradičné umelecké remeselné výrobky, kulinárske aj tradičné pochúťky a dobré pitie.

Vianočné trhy inak. Advent sa bude na Slovensku sláviť stredovekými zvykmi aj vegánstvom

Mesto, v ktorom sa narodil Mozart, je v tomto čase známe hudobnými slávnosťami, na námestí Domplatz a Residenzplatz môžete navštíviť koncerty rôznych dychových orchestrov či vypočuť si spevy chorálov. Romantickú atmosféru si vychutnáte aj na zámku Hellbrunn, ktorého nádvorie je lemované horiacimi pochodňami. Rodiny s deťmi si prídu na svoje na vianočnom trhu Hellbrunner Adventzauber, ktorý ponúka jazdu na poníkoch, opekačku pri vatre a zoo.

Krakov

Na každom kroku dýcha z bývalého kráľovského mesta, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, história. Špeciálnu atmosféru Krakowu dodávajú vianočné trhy na obrovskom námestí v centre, nazývanom Rynek Główny, na ktorých môžete okrem tradičných poľských špecialít ochutnať napríklad aj pitný med.

Záhreb

Vianočné trhy chorvátskeho mesta boli niekoľko rokov po sebe označené za najlepšie adventné trhy Európy. Trhy sa rozprestierajú na mnohých miestach a ich súčasťou je veľa sprievodných atrakcií a podujatí. Pre návštevníkov je kvôli lepšej orientácii k dispozícii aj mobilná aplikácia. Sú špecifické nádhernou výzdobou a veľkým verejným klziskom.

Schloss Hof

Vianoce na zámku Schloss Hof. Foto: weihnachtsmarkt.co.at/ Astrid Knie

Rakúsky zámok Schloss Hof má v predvianočnom období neopakovateľné čaro. Každý víkend až do 22. decembra tu môžete nasávať atmosféru vidieckeho sídla Márie Terézie a užívať si krásu tohto historického komplexu. Deti zaujme návšteva zámockého statku, na ktorom môžu navštíviť viac ako 200 zvieracích obyvateľov. V kontaktnej zoo majú navyše príležitosť zvieratká aj pohladkať. Deti do troch rokov majú vstup zdarma, vstupenka pre deti do 18 rokov stojí tri eurá a dospelí si zaplatia sedem eur. Z Bratislavy sa do Marcheggu pohodlne dopravíte vlakom a zo stanice grátis kyvadlovou dopravou.

Drážďany

Obľúbené vianočné trhy v Drážďaňoch. Foto: dresden.de/Sylvio Dittrich

Najstarší adventný trh v Nemecku je v krajine zároveň tým najnavštevovanejším. Približne šesť hodín jazdy autom z Bratislavy nájdete mesto, ktoré sa nazýva Florenciou na Labe. Zaujme vás nielen nekomerčnými vianočnými trhmi, ale aj históriou a architektúrou. Za zmienku stoja barokový palác s galériou výtvarného umenia – Zwinger, Semperova opera či protestanský kostol Frauenkirche. Na vianočných trhoch zase zaujme nádherný hrad a 14-metrová pyramída, ktorá sa dostala do Guinessovej knihy rekordov.

Győr

Maďarské mestečko, ktoré je od Bratislavy vzdialené asi hodinu cesty autom, sa pred Vianocami premieňa na mesto svetiel. Trhy sú roztrúsené po námestiach v centre mesta, ktoré dýcha históriou. V meste štyroch riek si pred Vianocami môžete pochutnať na tradičných maďarských dobrotách, varenom víne a ďalšich pochúťkach. Výhodou vianočných trhov v Győri je to, že na viacerých miestach pokračujú až do Silvestra, alebo do úplného ukončenia sviatkov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk