21. novembra 2019

Atmosféra Vianoc a trhov bez stoviek ľudí na jednom štvorcovom metri. Stretávanie sa počas adventného obdobia s priateľmi či rodinou už nemusí byť len o bežných jedlách či pokrmoch. Na chvíľu príde dokonca namiesto Mikuláša aj čert.

Vôňa škorice, vareného vína, pečeného mäsa či medovníkov. Adventné obdobie sa nesie v znamení vianočných trhov už celé stáročia. Svoju históriu začali písať istou formou už koncom 13. storočia vo Viedni. V nemeckých mestách ako Mníchov či Drážďany sa trhy uskutočnili o niekoľko desiatok rokov neskôr. V tom období však stále slúžili na to, aby sa ľudia vo sviatočnom období zásobili mäsom či teplým oblečením.

Dnes už sú vianočné trhy, ktoré sa postupne začali organizovať ešte pred adventom, skôr o stretávaní sa s priateľmi pri punči a domácich lokšiach. 

Knihy ako vhodný darček pod vianočný stromček?
Toto sú odporúčania redakcie Forbes

Na Slovensku patria k jedným z najznámejších Vianočné trhy v centre Bratislavy a každú zimu ich navštívia tisíce návštevníkov. Ak však práve nemáte chuť na dav ľudí a chceli by ste navštíviť niečo netradičné, Forbes vybral vianočné trhy, ktoré sa vymykajú stereotypom. 

trhy v staré mesto bratislava
Medzi tradičnejšie trhy patria tie v bratislavskom Starom Meste. Foto: TASR

Vianočné trhy na Duláku (Bratislava)

Nový komorný vianočný trh sa bude tento rok rozprestierať v bratislavskom Ružinove na Dulovom námestí. Určený bude skôr pre domácich ako turistov, no svoje brány otvorí rovnako ako trhy v Starom meste 22. novembra. Ako tvrdia organizátori, pri výbere predajcov dbali na originalitu, pestrosť a kvalitu sortimentu, ktorý budú návštevníkom ponúkať. 

Vegánske vianočné trhy (Bratislava)

Netradičné chute s vianočným puncom budú môcť návštevníci ochutnať počas Vegánskych vianočných trhov v areáli záhrady Umelka Pub pri Šafárikovom námestí. Organizátori sľubujú, že na mieste sa budú dať kúpiť aj obľúbené pochúťky, akurát vo vegánskom prevedení. Okrem pokrmov či vína sa budú na mieste predávať aj hand-made či eco-friendly výrobky. 

Mokrenský bosorácky jarmok (Mokrá Lúka)

V obci na strednom Slovensku sa bude tento rok 14. decembra konať piaty ročník remeselného jarmoku, ktorý bude predovšetkým o všetkom domácom – koláče, medovníky, oblátky. Organizátori návštevníkom sľubujú oživenie tradičných remeselných zručností a doplnenie atmosféry podávaním juchy (kapustnica), guľok (mäsové gule), ale aj vareného vína. 

Štiavnický vianočný jarmok (Banská Štiavnica)

Na nádvorí v Kammerhofe sa 13. a 14. decembra uskutoční tradičný „Štjavnycký vjanočný jarmok“. Aj tomuto miestu bude dominovať predaj remeselných výrobkov či vianočných špecialít. Návštevníci v priamom prenose uvidia pečenie oblátok v historickej forme nad ohňom, ale napríklad aj liatie olova. 

trnava
Počas stredovekých trhov v Trnave mohli návštevníci vidieť aj živý adventný veniec. Foto: TASR

Stredoveké vianočné trhy (Trnava)

Počas víkendu od 13. do 15 decembra si budú môcť atmosféru tematických vianočných trhov vychutnať návštevníci na najstaršom trhovisku v meste – na Námestí svätého Mikuláša. Keďže ide o tematiku stredoveku, nápoje sa budú podávať v dobových krčahoch a nebudú tam chýbať remeslá ako ručné vyrábanie sviečok či razenie mincí. 

Prešovské POhodové Vianoce (Prešov)

V centre Dolného Šariša sa tento rok rozhodli pre nový koncept vianočných trhov, ktoré sa začnú 25. novembra. Mesto sa okrem zmien v gastro koncepte zaviazalo skoncovať s plastovými príbormi, ktoré nahradia drevené, ale aj pohármi, ktoré budú zasa z papiera. Návštevníci si však budú môcť po novom kúpiť aj vlastný porcelánový hrnček s motívom trhov. 

Pochod čertov v Piesťanoch
Pochod čertov priniesol so sebou v meste aj mnohé kontroverzie. Foto: TASR

Pochod čertov (Piešťany)

Posledný v zozname, avšak vôbec nie klasický vianočný trh, s ktorým sa spájajú aj mnohé kontroverzie, je piešťanský Pochod čertov, ktorý sa uskutoční 7. decembra. Síce bude súčasťou klasických vianočných trhov, no jeden podvečer bude venovaný práve čertovskému sprievodu. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk