Skupina HB Reavis najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka končí na Slovensku s developmentom nových budov a bude sa venovať len vybraným strategickým projektom, ktoré si vyžadujú dlhšiu prípravu spojenú so zmenou územného plánu. Ako hovorí CEO skupiny Marián Herman, pri výstavbe sa chcú sústrediť už len na tri trhy – Veľkú Britániu, Nemecko a Poľsko. Hotové budovy s ich prevádzkou si však na Slovensku ako aj v iných krajinách ponechávajú.
Skupina miliardára Ivana Chrenka už v polovici roka 2022 avizovala, že sa rozdelí na dve časti –developerskú časť sústredenú v pôvodnej firme HB Reavis Holding a časť spravujúcu hotové nehnuteľnosti HB Reavis Investments. Do druhej menovanej už pred koncom vlaňajška presunuli svoje hotové projekty v Spojenom kráľovstve, Maďarsku, na Slovensku i v Nemecku. „Celé toto portfólio si nechávame a dlhodobo ho budeme spravovať,” vysvetľuje CEO skupiny.
Koniec developmentu na Slovensku
HB Reavis, ktorý od 90. rokov postupne rástol z Bratislavy, na slovenskom trhu s výstavbou kancelárskych či obchodných priestorov končí. Na jar 2022 predal niektoré pozemky, ktoré tu ešte vlastnil, ako je napríklad projekt Nové Lido (kupujúcim bola Penta).
Aktuálne rieši predaj ďalších pozemkov v lokalite Nivy, na ktorých ešte v polovici vlaňajška plánoval stavbu bytového komplexu, čo malo byť pre skupinu novinkou. „Vyhodnotili sme však, že sústredenie sa na iné trhy nám prinesie väčšiu dlhodobú hodnotu,“ hovorí Herman.
V súvislosti so zmenami skupina priznáva, že v uplynulých týždňoch prepustila doma desiatky ľudí pracujúcich v developerskej časti biznisu. Zmeny sú postupné, keďže HB Reavis ešte dokončuje niektoré aktivity, ako napríklad projekt Nové Apollo. Celkovo firma na skupinovej úrovni vlani zamestnávala sedemstopäťdesiat ľudí, do dvoch rokov by ich počet mal klesnúť podľa Hermana „pod päťsto“.
HB Reavis je aktívny aj v správe realitných fondov, pričom v tomto biznise, ktorý funguje už jedenásť rokov, sa nič nemení a skupina ho plánuje naďalej rozvíjať.
Sústredenie sa na Západ a Poľsko
Developerská časť skupiny sa sústredí aktuálne už len na Londýn, Berlín (potenciálne i ďalšie veľkomestá v Nemecku Frankfurt a Hamburg) a na Varšavu. „Na týchto troch trhoch sme dokúpili v poslednom roku tri nové projekty. V Berlíne to bol Central Tower, čo je top lokalita vedľa Alexanderplatzu, a tiež rozšírenie existujúceho projektu Dstrct 2,” vymenúva Herman.
Ďalšou veľkou investíciou do nových developerských projektov je vstup do spoločného podniku so spoločnosťou Cyfrowy Polsat pri revitalizácii a developmente dokov Port Praski vo Varšave. V roku 2022 investovala skupina do akvizícií nových projektov celkovo okolo 130 miliónov eur.
V minulosti stavala projekty aj v Česku, Maďarsku a, samozrejme, na Slovensku.
V Londýne má rozpracovaný svoj najväčší projekt One Waterloo, ktorého budúca hodnota po dokončení presiahne 3 miliardy libier, a dva menšie projekty. „Plus sme tam vo finálnej fáze bidovania na tri nové projekty. Rozhodnúť by sa malo v prvom štvrťroku,” avizuje výkonný šéf skupiny.
Konzervatívnejšia stratégia
Rozdelenie skupiny a zmenu stratégie z „budovu postavím-prenajmem-predám“ na „budovu postavím-prenajmem-ponechám si ju a spravujem“ má súvisieť podľa Hermana i s tým, že hlavný akcionár skupiny sa rozhodol „skonzervatívniť“ svoj biznis a lepšie ho pripraviť na odovzdanie nasledovníkom. Tento plán sa podľa neho zrodil pred zhruba 2,5 rokmi. Náznaky zmien Herman Forbesu vysvetľoval už vlani v lete.
„HB Reavis Investments bude síce dosahovať nižšie výnosy oproti developmentu, no zároveň väčšiu stabilitu,“ hovorí teraz Herman. Bude tvoriť zhruba dve tretiny (vo finančnom vyjadrení asi 2,25 miliardy eur) aktív skupiny. Postupne ako bude HB Reavis dokončovať v developerskej časti nové projekty, ako napríklad berlínsky Platform či bratislavské Nové Apollo, by sa o ne mala rozširovať.
„Na konsolidovanej úrovni budeme menší developer, ale obrovský správca,” vysvetľuje Herman. „Pre porovnanie, väčšina európskych REITs (realitné investičné trusty) kótovaných v Londýne či Frankfurte sa pohybuje od dvoch do šiestich miliárd eur. V tejto kategórii my už sme tiež s naším štartovacím portfóliom.”
Keď do novej firmy postupne prevedú budovy, ktoré sú aktuálne vo výstavbe (Nové Apollo, Worship) či kde sa ešte finalizujú niektoré činnosti (Nivy centrum), narastie jej veľkosť na zhruba 3 miliardy eur.
Podľa Hermana aj iné REITs majú väčšinu aktív v „income-producing budovách”, teda tých, ktoré prinášajú nájomné, a len okolo 10 až 20 percent alokujú do developementu nových projektov: „A to ideme robiť aj my.”
Ešte tesne pred pandémiou mala firma Ivana Chrenka iné plány. Chystala predaj stredoeurópskych aktivít americkým investorom, no z obchodu pre nástup ekonomickej neistoty zišlo.
Podľa skupinového CEO nie sú súčasné zmeny prípravou na predaj časti či celej firmy, hoci budúce IPO alebo predaj časti aktív strategickému investorovi z dlhodobého pohľadu nevylučuje. Nateraz skupina zostáva v rukách Ivana Chrenka.
Projekty pod HB Reavis Investments
(nový správca hotových nehnuteľností)
- Bloom Clerkenwell (Londýn)
- Agora Hub a Agora Tower (Budapešť)
- Nivy Tower (Bratislava)
- Forest Campus, Forest Tower, Varso 1, Varso 2 i najvyššia budova Európskej únie Varso Tower (Varšava)
- DSTRCT (Berlín)
Projekty pod HB Reavis Holding
(developerská firma)
- Nivy centrum, Nové Apollo, Apollo II (Bratislava)
- Platform, Dstrct 2, Central Tower (Berlín)
- One Waterloo, Worship Square, Leake Street (Londýn)
- Port Praski (Varšava)
- + ďalšie non-core pozemky na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike, ktoré už vzhľadom na orientáciu na core trhy nebudú developovať a postupne ich odpredajú.