28. októbra 2020

Vedci z amerického lekárskeho centra Mayo Clinic našli spojitosť medzi tým, čo ľudia vyhľadávajú v Googli, a rastúcim počtom prípadov ochorenia Covid-19. Toto zistenie môže pomôcť expertom predpovedať, kde najbližšie vypuknú ohniská nákazy vírusom SARS-CoV-2. 

Podľa zistení vedcov sa spojitosť medzi vyhľadávaním v Googli a rastom počtu nakazených objavuje už 16 dní pred tým, ako v určitej oblasti identifikujú ohnisko šírenia nákazy.

Na základe toho by mohli úrady efektívnejšie prideľovať zdroje tým oblastiam, ktoré to budú zakrátko najviac potrebovať.

Dáta sú verejne prístupné

Predpovedať, kde vypuknú ohniská šírenia nákazy, pomôžu aj slová, ktoré tamojší obyvatelia najčastejšie googlia – sú to napríklad „dezinfekcia“, „rúško“, „strata čuchu“, „testovanie na koronavírus“ a podobne.

Niektoré oblasti zaznamenávajú vyšší počet vyhľadávaní týchto kľúčových slov až so 16-dňovým predstihom. Tieto dáta od Googlu, ktoré sú verejne dostupné, by mohli kompetentní využiť, aby rýchlejšie a efektívnejšie čelili hrozbe pandémie.

Reklama

Japonský superpočítač potvrdil, že proti nákaze Covid-19
by v zime mohli pomôcť aj zvlhčovače

Ako hovorí doktor Mohamad Bydon, jeden z autorov štúdie na Mayo Clinic: „Akékoľvek oneskorenie informácií má za následok premárnené príležitosti, vďaka ktorým sme mohli byť lepšie pripravení na zvládnutie pandemickej situácie.“

Čo sa dá robiť

Tradičné metódy monitorovania situácie, ktoré zahŕňajú testovanie obyvateľstva a ďalšie správy zdravotníkov, zaostávajú za skutočnou incidenciou, čiže počtom nových prípadov ochorenia, ktoré pribudli za určitý čas.

Podľa doktora Bydona je práve toto zistenie amerických vedcov „skvelou cestou k tomu, aby sme pochopili, kde vzniknú budúce ohniská nákazy“.

Počas uplynulých rokov už štúdie viackrát dokázali, že sledovanie správania ľudí na internete, napríklad prostredníctvom výrazov, ktoré vyhľadávajú v Googli, sú užitočným nástrojom na odhalenie budúcich ohnísk infekčných ochorení.

Ondřej Kania vie, ako zachrániť české školy aj hotely naraz.
Jeho plán počíta s vyučovaním na turnusy

Napokon, prečo tento nástroj nevyužiť? Informácie, ktoré nám ponúka sú lacné, ak nie zadarmo, dajú sa zbierať relatívne rýchlo a v reálnom čase. To je obrovský posun od tradičných metód, pomocou ktorých trvá zber dát aj celé týždne a výsledok prichádza neskoro, teda v čase, keď je už všetko inak.

Preto by mali zdravotníci a ďalší odborníci využívať všetky nástroje, ktoré majú k dispozícii, aby predikovali šírenie pandémie koronavírusu.

Na druhej strane, aj sám Google sa v minulosti snažil predikovať šírenie chrípkového vírusu – a neuspel.

Treba mať na pamäti, že predikčné mechanizmy môžu zlyhať, a preto by mali iba dopĺňať súčasné monitorovacie metódy, ktoré používame v boji s Covidom-19, a nie ich plne nahradiť.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Robert Hart, ktorý píše o biznise.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?