18. októbra 2020

Skutočnosť, že úroveň vlhkosti významne vplýva na šírenie aerosólov vo vzduchu, je známa. Namodelovať na superpočítači sa ju pokúsili japonskí vedci. Výsledok? 

Hlavná správa

Suchší vzduch môže poskytovať až dvojnásobne priaznivejšie podmienky na šírenie aerosolizovaných častíc, zistili japonskí vedci. Výskum tak potvrdzuje známy fakt, že počas zimných mesiacov by mohli šírenie nákazy v suchých vykúrených priestoroch obmedzovať aj zvlhčovače vzduchu.

Fakty

Vedci japonských univerzít Riken a Kobe použili superpočítač Fugaku na modelovanie pohybu častíc podobných vírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch, a to pri rôznych úrovniach vlhkosti, informuje agentúra Reuters.

Pri vlhkosti do 30 percent a nižšej obsahoval vzduch viac ako dvojnásobok častíc než pri vlhkosti okolo 60 percent.

Klimatizácia, postrach kancelárií a nákupných centier.
Čo sa skrýva za jej bezpečnou prevádzkou?

Reklama

V prípadoch, kde sa nedajú otvárať okná, by teda šírenie častíc vzduchom mohli obmedzovať zvlhčovače, tvrdia na základe toho výskumníci.

Kontext

Pochopiť, ako sa vírus šíri vzduchom, je absolútne zásadné, ak chcete správne nastaviť efektívne opatrenia proti pandémii. Tím pod vedením profesora aerodnamiky Makota Tsubokura v minulosti dokázal, že plastové štíty nie sú v boji proti šíreniu vírusov efektívne, a tiež, že bavlnené rúška sú menej efektívne ako jednorazové chirurgické.

Ako bezpečne behať počas pandémie?
S odstupom 3,5 metra

Na konte má aj ďalšie zaujímavé zistenia. Napríklad, podľa jeho výskumov ohrozujú ľudia pri jedení viac tých, čo sedia vedľa nich ako tých, čo sedia naproti.

V lete bol publikovaný aj súhrnný výsledok desiatich vedeckých štúdií, ktorý konštatuje, že vlhkosť má na šírenie aerosólov trojaký efekt: ovplyvňuje veľkosť kvapôčok, schopnosť malých častíc vznášať sa vo vzduchu aj životnosť vírusu po dopade na povrch predmetov.

Vo vlhších priestoroch sa malé kvapôčky zväčšujú, a tak rýchlejšie klesnú na zem, v suchších sa naopak vyparujú, zmenšujú a vznášajú.

Okrem toho, suchý vzduch zvyšuje aj priepustnosť slizníc v nose a pľúcach, čím vytvára priestor pre vírusy.

Prekvapujúce zistenie

Americký hygienický úrad CDC iba minulý týždeň uznal, že nový koronavírus sa šíri aj v aerosóloch. Je to o celé mesiace neskôr, ako na tento spôsob šírenia nákazy upozornila Svetová zdravotnícka organizácia a vedecká komunita.

Podľa nových smerníc CDC je dokázané, že vírus môže vo vzduchu vo forme aerosólu vydržať aj celé hodiny.

Autorom článku je európsky redaktor Robert Hart, ktorý na Forbes.com píše o novinkách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?