Bežci milujú euforický stav (runner’s high), ktorý sa s týmto športom spája. Ak k bežcom nepatríte, pomyslenie utekania napríklad na vzdialenosť päť kilometrov sa vám skôr ako s eufóriou spojí so šialenstvom. Kým však majú kolektívne športy stále „stopku“, behanie je jedným z najlepších spôsobov, ako sa bezpečne udržať fit. V prípade, že sa budete riadiť týmito desiatimi zásadami.
Tip 1: Držte si odstup aspoň 3,5 metra od iných.
Tri a pol? Všade predsa počúvate o dvoch metroch. To je však len minimálna odporúčaná vzdialenosť. Počas behu však dýchate rýchlejšie a viac lapáte po dychu, než pri sedení či státí… ak, samozrejme, počas sedenia či státia nepozeráte na obrázky, ktoré vo vás vyvolajú rovnaký vzruch. V praxi tým počas behu šírite kvapôčky z dychu na väčšiu vzdialenosť a aj vo väčšom množstve.
Bežec v New Yorku sa rozcvičuje neďaleko tabule upozorňujúcej na dodržiavanie rozostupu. Foto: SITA/AP
Tip 2: Pozerajte ďalej a majte prehľad.
Toto nie je čas pre snílkov. Ak sa pri behu radi stratíte vo vlastných myšlienkach a prestávate vnímať okolie, v týchto týždňoch to zmeňte. Pozerajte sa viac dopredu a majte prehľad o tom, kto sa vám nachádza v ceste. A vyhnite sa im. Predstavujte si napríklad, že ste Lionel Messi a utekáte s loptou proti obrane Realu, pričom sa od súperov chcete udržať čo najďalej.
Tip 3: Komunikujte s inými. Jasne.
Poznáte to. Dvaja ľudia idúci oproti sebe sa najskôr spoločne pohnú jedným smerom, potom druhým, až do seba napokon (takmer) narazia. Vyhnite sa tejto situácii a jasne hlasom a pre istotu aj gestom naznačte protiidúcemu bežcovi, kam budete smerovať. Posunky rukou sú užitočné, pretože ak ste zadychčaný a ešte k tomu v rúšku, kto vám má vtedy rozumieť?
Tip 4: Nenoste rúško, v ktorom sa dusíte.
Pri behu potrebujete kyslík. Ak si to neuvedomujete, asi by ste nemali behať. Vlastne by ste nemali robiť aj mnoho iných vecí. V čase povinného rúška (kým nie ste hlboko v lese a ďaleko od ľudí) si však prívod kyslíka obmedzujete. A ak napríklad do mesta nosíte štýlové rúško ušité z džínsov, pri behu asi siahnite po inom. Ideálne ak ho pred behom otestujete simulovaným zadychčaním sa. Ak pri teste odpadnete, zvoľte inú látku.
Tip 5: Medzi ľuďmi je rúško samozrejmosť.
Nielen samozrejmosť, ale u nás stále aj povinnosť, za ktorej ignoráciu hrozí pokuta. Ste športovec v top forme a koronavírusu sa smejete do tváre, že vás môže pokojne nakaziť a nemá šancu? Spomeňte si ako sa pri rozchode hovorí – nie je to o tebe, ale o mne. To isté platí aj pri rúšku – dávate si ho skôr preto, aby ste chránili iných. Aby tento účel rúško plnilo, malo by byť suché. Vhodný je aj tzv. nákrčník.
Tip 6: Nebehajte rovno za inými bežcami.
Vietor pomáha rozptyľovať kvapôčky obsahujúce vírus, a ten je v exteriéri menej koncentrovaný. Chvíľu sa však vo vzduchu udržať dokáže, preto nie je dobré bežať rovno za niekým iným. Predstavte si teda, že človek pred vami má vetry. Asi by ste si tiež držali odstup, aby ste každú chvíľu nemuseli prebehnúť cez oblak smradu. Ale neprepadajte pritom panike, riziko nákazy vonku je relatívne nízke.
Bežkyňa v Londýne pri street arte oslavujúcom britských zdravotníkov (NHS). Foto: SITA/AP
Tip 7: Nedotýkajte sa predmetov okolo seba.
Ak ste zvykli objať v polovici behu lampu či sochu, pri ktorej sa otáčate, tak teraz na tento zvyk zabudnite. A možno sa zamyslite, či ho neskôr chcete obnoviť. Hoci na objekty vonku pôsobí vietor, slnko či dážď, predsa môže lampa, na ktorú niekto kýchol, obsahovať dostatočné množstvo vírusu na vaše ohrozenie. Ak neodoláte, okamžite dezinfikujte ruky, šanca, že sa pri behu dotknete tváre je vysoká.
Tip 8: Behajte na bezpečných miestach.
Menej ľudí v uliciach vás môže zlákať k bežeckým experimentom – je to zaujímavý spôsob spoznávania vášho susedstva. Napriek tomu sa snažte vyhýbať nebezpečným miestam a časom, rovnako ako ste to robili pred krízou. Aj bežecké túlanie by malo mať základné pravidlá – majte prehľad o tom, kde sa nachádzate, keby ste náhodou potrebovali okamžitú pomoc.
Tip 9: Netlačte na pílu.
Počas koronakrízy pribudlo v uliciach a lesoch veľa nových bežcov. Niektorí si však myslia, že gauč sa dá takmer okamžite vymeniť za maratónovú medailu. Neprežeňte to – pomaly posúvajte svoje tempo a vzdialenosti. Po behu nezabudnite na strečing. A či ste nový alebo skúsený bežec, netlačte počas pandémie na pílu. Príliš intenzívny tréning môže telo oslabiť, čo teraz určite nechcete.
Tip 10: Striedajte cviky.
Možno teraz máte čas zabehnúť každý deň 10 kilometrov. Ale je to dobrý nápad? Opakované jednotvárne cvičenie môže viesť k preťaženiu istých častí tela a oslabeniu iných. Ak nemáte priestor na iný šport než beh, striedajte aspoň bežecké štýly – poznáte to ešte z hodín telesnej výchovy – také tie smiešne behy s kolenami vysoko, vykopávaním dopredu… alebo si len dajte chôdzu z Gangam Style (aj s krúžiacou rukou vo vzduchu).
Ale vážne, pri poslednom tipe sa pristavme dlhšie – vykašlite sa na to, čo si myslia iní. Možno ten človek, čo sa vám vysmieva za váš bežecký štýl, chodí na zoom porady v deravých slipoch, alebo je to ten človek, čo pred dvoma mesiacmi vykúpil v drogérii všetok toaleťák. Buďte sami sebou. A ak vám na behu chýba súťaženie, nájdite si v bežeckých aplikáciách virtuálne preteky (niektoré ponúkajú aj súperenie s olympijskými medailistami).
Užitočné je k behu pridať aj iné cviky – kliky, drepy – buďte kreatívni. Šport vám navyše pomôže ostať pozitívne naladený. Súčasná situácia núti ľudí rozmýšľať a konať inak a niektoré z tých zmien budú z dlhodobého hľadiska určite prospešné. Ak si vďaka pandémii vymyslíte vlastnú bežecko-tanečnú rutinu – super. Ak vďaka nej začnete pravidelne behať, zmeníte si pozitívne život.
Prispievateľ Bruce Y. Lee píše pre Forbes.com o zdraví.