17. augusta 2019

Pravidlo sa potvrdilo. Valentína Kasperová, manažérka FutureNow pre HubHub, spoluorganizátorka vínneho pop upu Humbuk a kreatívna duša z instagramového profilu Citronovydrops, sa v júli stala čerstvou mamičkou. Ako to už býva, príchod potomka zmenil v jej živote úplne všetko. „To, ako fungujeme ako rodina, ako pracujeme, ako žijeme,“ vymenúva otvorene. Pre Forbes.sk porozprávala viac o materstve, kariére i fungovaní na sociálnych sieťach.

Valentína Kasperová bez problému priznáva, ako veľmi milovala svoju slobodu a režim. Mohla kedykoľvek vybehnúť von a ničím sa netrápiť. Tvrdí ale, že aj napriek tomu, že práve prechádza zmenou, ktorá je podľa nej obrovská a nie vždy veselá, jej do života dieťa vnieslo zmysluplnosť a lásku, akú doposiaľ nikdy necítila.

Vína sa po pôrode nevzdala

Hoci pred pôrodom pracovala ako líderka startupovej tech konferencie FutureNow pre HubHub, momentálne rieši svoju kariéru len okrajovo. Vždy to tak ale nebolo. „Počas tehotenstva som prvých pár mesiacov prežívala intenzívny stres z predstavy, čo bude potom. Ako budem zarábať peniaze, kedy začnem pracovať. ale hlavne, aký dopad bude mať materská na moje prežívanie sveta a chuť zapájať sa do projektov,“ vysvetľuje.

S dieťaťom či bez neho? Známe Slovenky vysvetľujú,
ako riešia svet Instagramu s potomkom

Ako si s tým teda poradila? Postupom času si vraj uvedomila, že je pre ňu kontraproduktívne nútiť a tlačiť sa do čohokoľvek. Prioritou sa pre ňu stala dcéra. Preto sa prispôsobuje predovšetkým jej potrebám. Vraj len čas ukáže, ako rýchlo sa vráti do práce a v akej podobe. No už teraz, a to len mesiac po pôrode, rieši aktívne s Michaelou Koklesovou a Robertom Nagym ich spoločný vínny pop up Humbuk.

valentína kasperová sa stala matkou rady pre mamičky dieťa instagram práca
Dcéra jej zmenila celý svet. Foto: archív Valentíny Kasperovej

Popri starostlivosti o dieťa Valentína pomáha chystať jesenný a zimný termín tejto udalosti, plus pár súkromných akcií pre klientov. Je to formát, ktorý spolu doposiaľ trojica nerobila, no rada by si to vyskúšala. „Víno a ekologickejší prístup k životu sú pre mňa naďalej obrovskými vášňami a dôležitými témami, preto s Humbukom nemienim prestať,“ hovorí.

Z architektky sa na materskej stala ilustrátorka.
Obyčajné a mdlé steny premieňa na umelecké diela

Po pôrode sa rýchlo zotavila a nad týmto projektom neváhala. „Je to pre mňa veľmi osviežujúce a naplňujúce venovať čo i len hodinu denne okolitému svetu a zapájať mozog ináč, ako myšlienkami na malú,“ vraví s úsmevom. Valentína ale vníma rovnováhu medzi materstvom a kariérou ako abstraktný pojem. Každá žena ju má podľa nej nastavenú inak a tým by sa mala riadiť.

valentína kasperová sa stala matkou rady pre mamičky dieťa instagram práca
Po pôrode sa Valentína pustila do organizovania Humbuku. Foto: Nora & Jakub

„Nemyslím si, že je dobré tlačiť matky do toho, aby silou mocou zosúlaďovali prácu s dieťatkom, ak to tak necítia. A naopak, pokiaľ majú chuť pracovať, okolie a spoločnosť by im mali v plnej miere pomôcť a podporiť ich,“ myslí si. O tejto téme preto treba otvorene hovoriť a nesúdiť ženy. Jedine tak podľa nej vytvoríme prostredie, v ktorom sa všetky matky budú cítiť príjemne bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie.

Z Instagramu nikdy neťažila

Okrem úspešnej kariéry a vlastného projektu sa Valentína venuje tiež svojmu profilu na sociálnej sieti Instagram, kde ju fanúšikovia poznajú pod pseudonymom Citronovydrops. Na tejto platforme zdieľa spontánne všetko, čo ju teší alebo naopak trápi. Keďže miluje písanie, je vizuálne založeným človekom, tak touto formou ventiluje svoj kreatívny pretlak. „Nikdy som ale to, čo zdieľam alebo ako to zdieľam, príliš neriešila. Nie je to pre mňa zdroj živobytia a ani nechcem, aby bol,“ hovorí otvorene Valentína Kasperová.

Príkladom toho je, že doposiaľ odmietla všetky spolupráce, ktoré jej boli vďaka profilu na Instagrame ponúknuté. Pripadalo jej to  zbytočné a nevedela sa s týmito projektmi stotožniť. Príchod dcérky ovplyvnil i obsah jej účtu. „Menej vína a práce,“ opisuje a schuti sa smeje. Pre Valentínu však bude táto sociálna sieť vždy priestorom, v ktorom sa bude deliť s ľuďmi o všetko, čo sa v jej živote deje a ako čo prežíva.

View this post on Instagram

GIVING BIRTH ?? Or how our daughter was born and I, reborn ✨ Writing this piece was important for me for multiple reasons. Most of all though I wanted to preserve the raw emotions and details of the experience so in the future I can come back to it and relive, be grateful and remind myself how this incredible journey with our daughter began ? On top of that, the more I am immersed in the community of mothers and parenting, the more strongly I feel that people need to talk about their experiences more. In the naked detail & nuance that they feel comfortable with – it will help us all create a more authentic conversation around what it physically & mentally means to give birth and parent and how we all can make that experience easier for new parents ?? It’s amazing, it’s horrifying, it’s painful and wonderful all at once. Most importantly though, no two stories, as no two humans, are the same. You can read the piece about my labor experience, what proceeded it and how it all went down in the link in my bio – hope you find it interesting & helpful, whatever your situation may be ? It is long & detailed, but it is our story ??

A post shared by Valentina Kasperova (@citronovydrops) on

Je teda ako čerstvá mama Valentína Kasperová na Instagrame aktívnejšia? Paradoxne priznáva, že v porovnaní s tehotenstvom, áno. Môžu za to vraj všetky nové zážitky a nekonečné množstvo otázok ohľadom materstva, ktoré dostáva. „Dávam si však pozor, aby to nešlo na úkor starostlivosti o malú a môjho duševného pokoja,“ opisuje.

Bez výčitiek svedomia, hovorí Valentína Kasperová

Valentína Kasperová si preto pre ďalšie matky pripravila 5 tipov, ktoré sa spájajú s materstvom, kariérou, ale aj fungovaním na sociálnych sieťach. Tu sú:

1. Robte to, čo je pre vás prirodzené. Nie nadarmo sa hovorí, že spokojná matka rovná sa spokojné dieťa. Pokiaľ máte chuť pracovať a bábätko vám to dovolí, hoci aj po mesiaci, choďte do toho. Ak nechcete pracovať počas najbližších XY mesiacov až rokov a financie vám to dovolia, taktiež na tom nie je nič zlé. Je len na vás, ako budete tráviť svoj čas. Keď budete mať pocit, že je to zmysluplné a o vás a vaše bábätko je postarané, tak sa nezaujímajte o názory okolia. Ak to všetko spojiť neviete a necítite sa komfortne, hlavne sa do ničoho netlačte.

2. Nemajte výčitky svedomia. Materstvo je obrovská zmena pre celú rodinu a i matky, ktoré už deti majú, sa vždy naučia niečo nové o tom, ako skĺbiť rôzne aspekty svojho života. Každá z nich však robí všetko, čo vie a môže. A to stačí. Pokiaľ ste napríklad v pozícii, že si kvôli financiám nemôžete dovoliť zostať na materskej dlhšie s dieťaťom, určite kvôli tomu nie ste zlou matkou.

3. Rozprávajte sa s vaším okolím o tom, čo prežívate, a to v miere, ktorá je vám príjemná. Či už ide o vášho partnera, rodinu, priateľov alebo verejnosť na sociálnych sieťach, podeliť sa o emócie môže mať blahodarný účinok na vašu psychiku. Môže vám to dodať pocit väčšej istoty a tiež, že na takúto životnú zmenu nie ste samy. Dusiť v sebe často konfliktné emócie s materstvom nepomôže. Vo finále ani vám a ani bábätku.

4. Premyslite si, do akej miery chcete zdieľať svoje nové pocity a život s dieťaťom online. O témach, ako napríklad sharenting (nadmerné zdieľanie fotografií dieťaťa na sociálnych sieťach rodičmi, pozn. red.) alebo zneužívanie online dát detí, ktoré nedali svoje povolenie na zdieľanie fotografií a údajov, sa dnes rozpráva čoraz viac. Je dôležité, aby ste si boli vedomé rizík, ktoré sa spájajú so sociálnymi sieťami. To vy musíte rozhodnúť o miere svojej online prítomnosti.

5. Nebojte sa požiadať o pomoc. Či už počas šestonedelia alebo kedykoľvek potom. Vedieť požiadať o pomoc od okolia je kľúčové. A tá môže mať akúkoľvek formu, od doručenia obeda, upratania bytu alebo postráženia bábätka, aby ste si mohli zdriemnuť alebo ísť na čerstvý vzduch. Nie je slabosť, ak sa opriete o svoje okolie. Keď budete silnejšie a oddýchnutejšie vy, tak budete v oveľa lepšej kondícii pri starostlivosti o vaše bábätko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk