15. augusta 2019

Matka influencerka a dieťa „influencerča“. Fenomén detí, ktorým rodičia rozbiehajú spolupráce na Instagrame, postupne rastie aj na Slovensku. Kým psychológ upozorňuje na ochranu bezpečnosti dieťaťa, odborník na marketing hovorí o práci ako o každej inej. 

Písal sa rok 2004, Mark Zuckerberg spustil sociálnu sieť Facebook. Študenti, ktorí dnes nastupujú na strednú školu, už nevedia, aký bol život bez sociálnych sietí. Je pravdepodobné, že mnohí z nich majú život zdokumentovaný online od narodenia vďaka svojim rodičom. Raketovo rastúca popularita Facebooku a o niekoľko rokov aj Instagramu postupne stvorila nový fenomén – influencerov. 

Spoluzakladateľka e-shopu eyerim: Dnes sa už každý nazve influencerom.
A potom pýta produkty zadarmo

V spletitom svete populárnych športovcov, modeliek či umelcov sa nájde aj úzka špecifická skupina takzvaných „mumfluenceriek“. V našich končinách ide predovšetkým o ženy, ktoré sa už pred tehotenstvom preslávili či už športom, modelingom, umením alebo vlastným biznisom. Tu však vznikajú dva tábory. Jedna časť berie propagáciu na sociálnych sieťach ako prirodzenú súčasť svojho života, ktorý je spätý aj s dieťaťom. Druhá skupina sa rozhodla pokračovať v zabehnutých koľajach a dieťa svojim followerom neukazovať. 

Oddeliť prácu od súkromia

Prvým prípadom je známa slovenská vizážistka Lucia Sládečková. Tej pred viac ako dvoma rokmi pribudli k príspevkom o mejkape aj príspevky s jej dcérou Lýdiou. Lucia je jednou z mám, ktoré sa rozhodli fotografie svojho dieťaťa verejne zdieľať a založiť mu profil. Podľa jej slov ide o čisto pragmatické rozhodnutie. 

Reklama

Kto je to influencer?
Návod pre firmy, ako si vybrať na biznis toho najlepšieho

„Chcela som oddeliť môj pracovný profil a profil mojej dcéry. Je spravovaný mnou a nie som z tých, ktoré fotia dcéru pri každej aktivite. Spolupráce s dcérou fungujú na bartrových partnerstvách. Môj profil nebartruje, slúži k zárobkovej činnosti,” vysvetľuje Lucid pre Forbes. Ako dodáva, na profile svojej dcéry nezverejňuje dehonestujúce fotografie a spravuje ho podľa vlastného uváženia. O otázke bezpečnosti hovorí aj ona ako o prvoradej. 

View this post on Instagram

#love ?

A post shared by Lucia Sladeckova (@lucidstyle_official) on

Aj keď tvrdí, že sa stretáva s množstvom pozitívnych reakcií, nájde sa aj percento ľudí, ktoré s jej počínaním nesúhlasí. „Na Slovensku je menší problém, ľudia absolútne nevedia, ako to funguje, a ak aj vedia, nejaké percento závisti sa nájde. Každý však máme rovnaké možnosti a ako sa hovorí, zoberme ich za pačesy,” vysvetľuje. 

Najznámejšia slovenská vegánka pretavila svoj blog do úspešnej kuchárky.
Ponúka v nej tradičné recepty

Podľa odborníka na marketing Róberta Slováka sa podobné počínanie na sociálnych sieťach dá nazvať normálnou prácou, ktorá dokonca matkám sedí. „Kedysi si matky na materskej privyrábali lepením obálok pre zásielkové obchody, dnes môžu byť youtuberky,“ dodáva.

Dieťa ako stredobod pozornosti

Z druhého brehu sú matky, ktoré síce majú na sociálnych sieťach tisíce fanúšikov, ale svoje rodičovstvo sa snažia od sociálnych sietí oddeliť.

Jednou z nich je aj maliarka Dominika Žáková, ktorá dieťa a spolupráce so značkami nespája. „Hľadám hranicu, koľko z môjho prežívania nového materského života ľuďom otvoriť. Už teraz je jasné, že mi absolútne zasiahne do maľby, ktorá je primárnou témou môjho Instagramu,“ dodáva. 

Avšak obe Slovenky sa zhodujú na jednom – ich konanie si našlo fanúšikov, ale aj odporcov. Negatívnu skúsenosť si „užila“ aj maliarka Dominika. „Drvivá väčšina tých, ktorí sa rozhodli zareagovať, bola pozitívna, no našla sa aj osoba, ktorej to prišlo ‚úplne mimo‘, a tvrdila, že na fotky s prekrytou tvárou sa ‚nedá pozerať‘,“ opisuje svoje skúsenosti. Avšak aj ona svoje rozhodnutie – zakrývať svoje dieťa na fotografiách – vysvetľuje pragmaticky. „Už mi jeden pomätený anonym vypisoval, že si ma počká pred ateliérom. Človek naozaj nikdy nevie, kto a prečo ho sleduje,“ hovorí. 

View this post on Instagram

Trepkanie time! ? Tento týždeň mi došlo, že to materské spomalenie nie je vôbec odveci a začínam si ho naozaj užívať, no iné som chcela: nezdieľanie bábätka ??‍♀️?? Je to zapeklitá téma- Sama si rada “detské/mamovské” profily pozriem, mrknem na to, čím si prechádzajú a ako to celé zvládajú a po novom cítim veľkú spolupatričnosť s týmito mamami. Už od tehotenstva som ale vedela, ze si túto novú časť života budem chcieť nejako ochrániť- najprv som to nevedela sformulovať, no ochrana v širokom zmysle slova sedí najviac. Nechcem sa ani priblížiť tomu, aby som bábo skomodifikovala a čo len podvedome vytĺkala lajky na jeho existencii. (A pre istotu: tento môj ochranný postoj nie je vonkoncom útokom na rodičov, ktorí robia s postovaním inak) Proste ho rada vyjmem z tohto komplikovaného virtuálneho sveta, kým sa nerozhodne samo, či tu chce byť. Zároveň hľadám hranicu, koľko z môjho prežívania totálne nového materského života ľudom otvoriť- už teraz je jasné, že mi absolútne zasiahne do maľby a zároveň som vďačná za prekvapivo pekné instaspojenia s ženami, ktoré si prechádzajú tým, čím ja. PS1: mám tendenciu ospravedlňovať sa, že je to tu teraz menej o práci a viac o novom živote- ha, ale tak to teraz mám, YOLO PS2: No a ešte: už mi jeden magor vypisoval, že si ma počká pred ateliérom- človek naozaj nikdy nevie, kto a prečo ho sleduje, v dobrom, aj zlom zmysle ?‍♀️

A post shared by Dominika Žáková (@dominikazakova) on

Reklama

Podľa klinického a dopravného psychológa Ambulancie klinickej psychológie Neonyx v Žiline Daniela Kotrča sa sociálne siete nedajú vnímať len čierno, alebo bielo a záleží na ľuďoch, ako ich využívajú. Avšak „cez čiaru“ je podľa neho uverejňovanie osobných údajov detí, fotografie, kde sú deti nahé, ale takisto aj ich zosmiešňujúce snímky, ktoré sa už nedajú vziať späť. Kotrč však varuje pred prehnanou slávou. Slovák okrem toho dodáva, že na zamyslenie sú aj rodičia, ktorí svoje deti nosia na kastingy do reklám s cieľom na nich zarobiť. 

„V konečnom dôsledku sa môžu takéto deti stať stredobodom pozornosti, ktorú nemusia vedieť zvládať,“ tvrdí. Ako príklad uviedol prípad dospievajúceho dieťaťa, ktoré pre krátky, no intenzívny záblesk slávy, takmer zruinovalo vlastných rodičov. „Žil vo svojich ilúziách lesku slávy, aj rodičia v ňom živili jeho výnimočnosť. Klamal, podvádzal, hral sa na to, na čo nemal. Žil na účet rodičov, svoj vlastný život už nevedel naštartovať,“ opisuje. 

Okrem toho však pripomína, že v ranom veku dieťaťa je v takýchto prípadoch na rodičoch, aby okolo svojho potomka budovali bezpečie a neskôr ho učili o rizikách dnešnej doby.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk