18. januára 2020

V boji proti klimatickej zmene je síce kľúčové spájanie štátov pri tvorbe politík, k zníženiu emisií oxidu uhličitého však môže prispieť každý z nás. Či ide o naše spotrebiteľské správanie, cestovanie alebo ďalšie každodenné aktivity. Motivovať k zmene a pomôcť žiť uvedomelejšie môžu aj rôzne zelené aplikácie. Vybrali sme osem, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Good On You

„Noste zmenu, ktorú chcete vidieť.“ Tak znie motto aplikácie, ktorá ľuďom pomáha zorientovať sa vo svete módneho biznisu a vďaka ktorej môžu robiť lepšie nákupné rozhodnutia. V databáze Good On You nájdete vyše dvetisíc svetových značiek, ktoré sa posudzujú podľa rôznych kritérií, ako sú napríklad pracovné podmienky zamestnancov, vplyv výroby na životné prostredie, (ne)etickosť používaných materiálov, alebo jej aktivity v oblasti ochrany prírody.

 

Dôležitá je aj transparentnosť, teda čím viac informácií o svojich postupoch značka poskytuje verejnosti, tým lepšie je hodnotená. V aplikácii okrem etickosti svojich obľúbených značiek nájdete aj udržateľnejšie alternatívy, ktoré poskytujú podobnú módu. Cieľom však nie len pomôcť zákazníkom pri nakupovaní, ale z dlhodobého hľadiska motivovať značky, aby sa týmito témami zaoberali. Ambasádorkou projektu je herečka a aktivistka Emma Watson.

GoodGuide

Aplikáciu spoluvytvoril profesor environmentálnej a sociálnej politiky na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Dara O’Rourke a funguje na podobnom princípe ako Good On You. Namiesto oblečenia sa ale zameriava na iné produkty, napríklad kozmetiku. V databáze si môžete pozrieť rebríčky na základe hodnotenia odborníkov z GoodGuide a vidíte v nej aj rôzne iné informácie, ako sú zloženie, zdravotné benefity, potenciálne škodlivé látky a podobne. Pomocou aplikácie dokážete nájsť aj alternatívy.

TrashOut

Projektová manažérka TrashOut Lucia Kelnárová (vpravo) verí, že aplikácia postupom času pomôže zlikvidovať čo najviac nelegálnych skládok nielen na Slovensku. Foto: Archív TrashOut

Slovenská aplikácia pomáha ľuďom s lokalizáciou nelegálnych skládok a s hľadaním najbližších odpadkových košov či zberných dvorov. Pôvodne študentský projekt je dnes rozšírený na piatich svetadieloch vo viac ako 110 krajinách s vyše 53-tisíc nahlásenými skládkami. TrashOut sa stala oficiálnou „appkou“ Svetového čistiaceho dňa, ktorý sa každoročne koná 21. septembra.

Zo študentského nápadu globálny projekt: Slovenská aplikácia TrashOut pomáha k čistejšej planéte už v 110 krajinách

„Niekedy je pre človeka, ktorý objaví skládku, priam nemožné správne opísať jej polohu, najmä keď je v lese medzi stromami. Preto aplikácia ku hláseniu automaticky priradí GPS polohu, čím uľahčuje nájdenie a zlikvidovanie skládky,” vysvetlila pre Forbes.sk v novembri 2019 projektová manažérka TrashOut Lucia Kelnarová.

Ubian

Slovenská aplikácia na cestovanie verejnou dopravou odmeňuje cestujúcich za kilometre prejazdené verejnou autobusovou dopravou, keďže patrí medzi najekologickejšie. Používateľom poskytuje informácie o cestovných poriadkoch, vyhľadávanie spojení vlakov, autobusov, MHD, sledovanie online polohy autobusu na mape alebo jeho meškanie. Človek si navyše dokáže sledovať, koľko kilometrov precestoval takýmto spôsobom. Aplikácia odmeňuje vo forme dobitia kreditu každý mesiac toho cestujúceho, ktorý precestoval najviac.

25 trikov na zmenšenie uhlíkovej stopy na každý deň a pre každého z nás

Joulebug

Aplikácia pomáha robiť vaše každodenné zvyky udržateľnejšie.  Nájdete v nej mnohé užitočné tipy a jej herný formát urobí z týchto eko výziev zábavu. Poskytuje návody, videá, možnosti zbierania bodov, najrôznejšie bonusy aj možnosť zdieľať svoje výsledky s priateľmi. Môžete sa zapojiť do komunity, ušetriť peniaze a zároveň byť milší k našej planéte.

Ecosia

Webový vyhľadávač, ktorý pomáha  s výsadbou stromov. A vy môžete jeho využívaním prispieť tiež. Všetky zisky spoločnosti, ktorá ho prevádzkuje, putujú na tento účel a každých šesť mesiacov transparentne zverejňujú svoje finančné správy. Ich servery bežia na obnoviteľnej energii a údaje o vašich vyhľadávaniach nepredávajú tretím stranám. Pridajte sa k ôsmim miliónom ľuďom na svete a pomôžte našej planéte svojim internetovým vyhľadávaním.

Bezodpadová výzva Czech Zero Waste

Stiahnite si túto českú aplikáciu a splňte 40 výziev v rámci 40 bezodpadových dní a posuňte sa v redukovaní smetí. Úlohy môžete fotografovať a po splnení každej z nich vám „appka“ poskytne možnosť zdieľať tento úspech na svojich sociálnych sieťach, čím môžete motivovať aj svojich priateľov. Za appkou je dvojica žien, ktorá stojí za blogom Czech Zero Waste. Okrem 40-dňovej výzvy vytvorili aj špeciálnu letnú verziu aplikácie.

Recycle Coach

Cieľom tejto aplikácie je naučiť vás recyklovať. Môžete si v nej overovať, ako správne separovať, teda ktoré odpady patria do akého koša, získať zaujímavé tipy v tejto oblasti a tiež nastaviť notifikácie na vynášanie odpadu podľa času, kedy u vás odvážajú plasty, sklo a podobne. Aplikácia je však zatiaľ dostupná iba pre používateľov iPhonov a iPadov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk